تحلیل قیمت نفت در هفته دوم مرداد ۹۸

0
282

ناظر اقتصاد: در این گزارش به تحلیل بازار نفت در هفته دوم مرداد ۹۸ به همراه تغییرات مهم در این بازار و چشم انداز آن پرداخته شده است.

به دنبال تشدید ناگهانی تنش‌های تجاری از سوی ترامپ، قیمت نفت روز پنج‌شنبه بیشترین افت روزانه خود را ظرف نزدیک به چهارسال گذشته تجربه کرد؛ چراکه این اقدام رئیس‌جمهور آمریکا نگرانی‌ها از کاهش رشد تقاضا به دنبال تضعیف رشد اقتصاد جهانی را افزایش داد.

ترامپ روز پنج‌شنبه بار دیگر در صفحه توییتر خود مهم‌ترین تصمیمات دولت آمریکا را اعلام کرد. او در حالی که مدعی شد مذاکرات تجاری ادامه می‌یابد، اعلام کرد «از اول سپتامبر یعنی از حدود یک ماه بعد بر واردات آن دسته از کالاهای چینی به ارزش ۳۰۰ میلیارد دلار که تاکنون مشمول تعرفه نبودند، ۱۰ درصد تعرفه اعمال خواهد کرد.» انتظار می‌رود این اقدام ترامپ با واکنش متقابل دولت چین مواجه شود و حتی مذاکرات تجاری را از روال خارج کند. تنش‌های تجاری در حال حاضر به کاهش رشد اقتصاد جهانی منجر شده و تشدید تنش‌ها می‌تواند رکود اقتصادی را تعمیق بخشد.

به دنبال توییت ترامپ بازار نفت روز پنج‌شنبه با افت شدید قیمتی مواجه شد. بهای نفت‌خام آمریکا در این روز، حدود ۴.۷ دلار بر بشکه معادل ۸ درصد کاهش یافت و کمتر از ۵۴ دلار بر بشکه معامله شد، این بیشترین کاهش روزانه قیمت این نفت شاخص از فوریه ۲۰۱۵ محسوب می‌شود. نفت برنت نیز در این روز نزدیک به ۵ دلار معادل ۷ درصد کاهش قیمت را تجربه کرد و به ۶۰.۵ دلار بر بشکه رسید. با وجود اینکه قیمت‌ها روز گذشته افزایش یافت اما همچنان تا جبران افت شدید پنج‌شنبه فاصله زیادی داشت.

اهم تغییرات روزانه نفت در هفته دوم مرداد ۹۸

بازار نفت نیز همچون بازار طلا طی روز سه شنبه به استقبال دور جدید مذاکرات تجاری و نشست بانک مرکزی آمریکا رفت. خوش‌بینی به افزایش مصرف سوخت و کاهش نرخ بهره دلار سبب شد تا نفت ضمن رشد ۲ درصدی به قیمت ۵۸ دلار معامله شود. از سرگیری مذاکرات تجاری با سفر وزیر خزانه‌داری آمریکا به پکن طی روز گذشته بار دیگر امید به رفع اختلافات را تقویت کرد.

روز چهارشنبه بهای هر بشکه نفت خام آمریکا بیش از ۱ درصد رشد کرد و به سطح ۵۸.۶ دلار رسید. امید به کاهش نرخ بهره دلار توسط فدرال رزرو طی روز گذشته هم حمایت خود را از بهای نفت حفظ کرد. البته سیگنال افزایش تقاضا از محل کاهش موجودی‌ها نیز نقش مضاعفی در رشد قیمت‌ها داشت. در حالی که تحلیلگران انتظار افت ۲.۶ میلیونی ذخایر نفت را داشتند، موسسه نفت آمریکا در برآورد هفتگی خود خبر از کاهش ۶ میلیونی موجودی‌ها داد.

روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا ضمن ثبت دو افت شدید به قیمت ۵۵.۲ دلار تنزل یافت. از یک‌طرف، اظهارات غیرمنتظره رئیس فدرال رزرو در روز پنج‌شنبه بازارهای جهانی را تحت فشار گذاشت. در این روز، فدرال رزرو از کاهش ۰.۲۵ درصدی نرخ بهره رونمایی کرد، اما بازار جهانی از قبل به استقبال دریافت سیگنال قوی‌تر از انبساط پولی دلار رفته بود. در نتیجه، با اظهارات ناامیدکننده جروم پاول درخصوص کاهش نیافتن بیشتر نرخ بهره، همچنین روند نزولی پوند و فشار بر یورو، شاخص دلار تقویت شد و متعاقبا قیمت کامودیتی‌ها از جمله نفت را منفی کرد. از سوی دیگر، ترامپ روز پنج‌شنبه با اعلام وضع تعرفه ۱۰ درصدی بر ۳۰۰ میلیارد دلار دیگر از کالاهای چینی، موج منفی بازارها را تکمیل کرد.

چشم انداز نفت

تقابل اثر تنش‌های ژئوپلیتیک در برابر نگرانی از رشد اقتصاد جهانی موجب شد که قیمت نفت ماه گذشته تغییرات محدودی را تجربه کند و کمترین تغییرات ماهانه را از سال ۱۹۹۱ به ثبت برساند.

در این ماه کاهش برآوردها از رشد اقتصاد جهانی در کنار افزایش موجودی انبارهای بنزین در آمریکا نشانه‌هایی از کاهش رشد تقاضا برای نفت بود و قیمت نفت را تحت فشار قرار می‌داد. در مقابل تداوم کاهش عرضه تولید نفت اوپک و انتشار آماری از افت صادرات نفت ایران در کنار افزایش تنش‌های ژئوپلیتیک که به شکل حوادثی برای نفتکش‌ها بروز ‌کرد قیمت‌ها را در جهت افزایشی قرار می‌داد.

بلومبرگ مدعی است میزان صادرات نفت اوپک در ماه جولای به کمترین سطح در ۵ سال اخیر رسیده چراکه صادرات نفت ایران تحت تاثیر فشارهای آمریکا کاهش شدیدی را تجربه کرده است.

بر اساس این گزارش میزان تولید این سازمان با ۱۳۰ هزار بشکه کاهش به ۲۹.۹۸ میلیون بشکه در روز رسیده است. منابع خارجی آمار متفاوتی را برای صادرات نفت ایران اعلام می‌کنند، به‌طور مثال رویترز مقدار آن را در ماه جولای ۱۰۰ هزار بشکه در روز برآورد کرده است. با این حال مقامات کشورمان با رد این آمار اعلام می‎کنند که صادرات نفت ایران از مسیرهای غیرشفاف برای منابع خارجی جریان دارد.

بنابراین در شرایطی که هیچ چشم‌انداز روشنی پیش روی مذاکرات تجاری وجود ندارد و از سمت دیگر به نظر می‌رسد تنش‌های منطقه‌ای تحت تاثیر اقدامات ترامپ ادامه یابد، نمی‌توان چشم‌انداز مشخصی پیش روی بازار ترسیم کرد و احتمالا شاهد تداوم نوسانات شدید بازار خواهیم بود.

تحلیل قیمت نفت در هفته دوم مرداد 98

نظر بدهید