تحولات قیمت نفت | هفته منتهی به ۱۶ فوریه ۲۰۱۸ (جمعه ۲۷ بهمن ۹۶)

0
273

مقدمه
? توافق کشورهای اوپک و غیراوپک برای کاهش مجموعا ۱.۸ میلیون بشکه در روز از میزان عرضه، از ابتدای سال ۲۰۱۷ آغاز شده و قرار است تا پایان سال ۲۰۱۸ ادامه پیدا کند اما بازار نگران این است که افزایش تولید آمریکا تلاش‌های اوپک و سایر تولیدکنندگان برای حذف مازاد عرضه و تقویت قیمت‌ها را تضعیف کند. براساس گزارش رویترز، نفت اوایل هفته پس از این‌که خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی، اعلام کرد اوپک امیدوار است به محدود کردن تولید برای حذف عرضه اضافی در بازار ادامه دهد، پشتیبانی شد. تولید نفت آمریکا به رکورد ۱۰.۲۷ میلیون بشکه در روز رسیده که بیش از سطح تولید عربستان سعودی است و به سطح تولید روسیه نزدیک می شود. طبق آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا، ذخایر نفت خام این کشور در هفته منتهی به ۹ فوریه، ۱.۸ میلیون بشکه در روز افزایش یافت و به ۴۲۲.۱ میلیون بشکه رسید.

? دلار آمریکا روز جمعه در برابر سبدی از ارزهای رقیب نزدیک به پایین‌ترین حد سه سال اخیر ایستاد و به سوی بزرگترین کاهش هفتگی خود در دو سال گذشته پیش می‌رود. دلار ضعیف‌تر قیمت نفت و کالاهایی که به این ارز معامله می‌شوند را تقویت می‌کند. بازارهای سهام آسیا نیز به دنبال افت شاخص نوسان بازار وال استریت، روز جمعه برای پنجمین روز متوالی افزایش یافتند.

اهم تغییرات روزانه طی هفته
?روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵۹.۴ دلار معامله شد. پس از ثبت بیشترین افت هفتگی قیمت نفت در ۲ سال اخیر (کاهش ۵/ ۹ درصدی WTI) روز دوشنبه قیمت WTI به بالاتر از ۶۰ دلار بازگشت.
? روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵۹.۲ دلار معامله شد. تولیدات اوپک در ماه ژانویه نزدیک ماه دسامبر در سطح ۱۶/ ۳۲ میلیون بشکه در روز بود و سطح تعهد به ۱۳۷ درصد رسید که بخشی از آن به دلیل کاهش تولیدات ونزوئلا بود.
? روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۰.۸ دلار معامله شد. تخمین موسسه نفت آمریکا از افزایش ذخایر نفت (۹۵/ ۳ میلیون بشکه) برای سومین هفته متوالی پیش از انتشار گزارش رسمی و بیش از پیش‌بینی کارشناسان (۱/ ۳ میلیون بشکه) WTI را به کف ۷هفته‌ای رساند.
? روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۱.۶ دلار معامله شد. افت شاخص دلار به کف ۳ساله و افزایش موجودی نفت تجاری آمریکا (۸/۱ میلیون بشکه) کمتر از پیش‌بینی‌ها (تخمین موسسه نفت آمریکا API از افزایش ۹/ ۳ میلیون بشکه) از قیمت نفت حمایت کرد. کاهش حجم معاملات به دلیل تعطیلی بازارهای آسیا عامل تشدید نوسانات قیمت نفت بود. در هفته‌ اخیر تولیدات آمریکا به ۲۷/۱۰ میلیون بشکه در روز (بیشترین میزان از ۱۹۷۰) رسید. امری که در کنار پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی احتمال پیشی گرفتن عرضه از تقاضا (تداوم مازاد عرضه) فشار بر قیمت نفت را حفظ کرده است. اما تاکید مجدد خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان بر تداوم توافق تا پایان ۲۰۱۸ و چشم‌انداز رشد تقاضا به ویژه از سوی آسیا، رسیدن واردات هند به رکورد ۹۳/۴ میلیون بشکه در روز در ژانویه عامل حمایت از نفت است.

چشم انداز نفت
? آژانس بین‌المللی انرژی در جدیدترین گزارش ماهانه خود از شرایط بازار نفت، نسبت به «تکرار تاریخ» هشدار داده است. این سازمان هرچند که برآورد خود از رشد تقاضا در سال جاری را ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داده و بر موفقیت اوپک برای کاهش موجودی انبارهای نفتی تاکید می‌کند، اما همزمان این نگرانی را مطرح کرد که با وقوع موج دوم عرضه شیل، رشد عرضه جهانی نفت بیش از رشد تقاضا شود. بنابراین، احتمالا چنان سطحی از مازاد عرضه در بازار نفت ایجاد شود که آنچه در سال ۲۰۱۴ در بازار رخ داد و قیمت‌ها را به سراشیبی سقوط کشاند، مجددا تکرار شود.

? گزارش نگران‌کننده آژانس از بازار نفت در حالی هفتهخ گذشته منتشر شد که این روزها بازار نفت شرایط خوبی ندارد. نفت برنت کانال ۷۰دلاری را که برای اولین بار از سال ۲۰۱۴ در ماه گذشته به‌دست آورد، نه تنها از دست داده، بلکه با رسیدن به مرز ۶۲ دلاری بیم سقوط بیشتر و شکستن کف ۶۰ دلاری نیز می‌رود. نفت‌خام آمریکا نیز با افت بیش از ۹‌درصدی در هفته گذشته، به کانال ۵۰ دلار بازگشته است. آژانس یکی از عوامل افت‌های اخیر نفت و فاصله گرفتن قیمت‌ها از کانال ۷۰ دلار را همگامی بازار نفت با روند اصلاحی در دیگر بازارها و همچنین شناسایی سود از سوی معامله‌گران می‌داند. اما این سازمان بر این باور است که مهم‌ترین عامل افت قیمت‌ها این است که شرایط بنیادین بازار در اوایل سال جاری میلادی از قیمت‌ها حمایت نمی‌کند. این افت قیمت‌ها در حالی رخ داد که تنها چند روز قبل از شروع افت قیمت‌ها بسیاری از موسسات و بانک‎‌های بین‌المللی در گزارش‌هایی چشم‌اندازی طلایی پیش‌روی بازار نفت ترسیم کرده بودند و حتی بانک آمریکایی گلدمن ساکس احتمال رسیدن قیمت‌ها به بیش از ۸۰ دلار را در نیمه اول سال مطرح کرده بود. اما نفت در هفته‌گذشته با سرعت غیرمنتظره‌ای کاهش یافت و بار دیگر یادآور شد که این بازار چندان پیش‌بینی‌پذیر نیست.

تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۱۶ فوریه ۲۰۱۸

نفت خامقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)زمان تحویل
WTI۶۱.۶۴.۴ درصد کاهش (۲.۶ دلار)مارس ۲۰۱۸
برنت۶۴.۹۳.۶ درصد افزایش (۲.۳ دلار)مارس ۲۰۱۸
اوپک۶۱.۱۵.۱ درصد کاهش (۳.۳ دلار)مارس ۲۰۱۸

 

قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه ۱۶ فوریه ۲۰۱۸
قیمت نفت

نظر بدهید