تحولات قیمت نفت | هفته منتهی به ۲۰ آوریل ۲۰۱۸(جمعه ۳۱ فرودین ۹۷)

0
1544

مقدمه
قیمت نفت در بازار جهانی به رکوردهای جدیدتری دست پیدا کرده و ماموریت اوپک در کاهش سطح ذخایر نفت خام کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه نیز موفقیت‌آمیز بوده است. با این حال عربستان سعودی به‌عنوان بزرگ‌ترین تولید کننده اوپک بر تداوم محدودیت تولید اصرار دارد تا علاوه بر کاهش ذخایر جهانی نفت خام، به اهداف دیگری نیز دست یابد.

تلاش سعودی‌ها برای رشد قیمت نفت در حالی است که طبق رفتار بازار، رشد قیمت نفت می‌تواند افزایش عرضه و در پی آن ریزش قیمت‌ها را به دنبال داشته باشد. با این حال برنامه‌های سیاسی و اقتصادی عربستان، انگیزه زیادی به این کشور داده است تا همچنان نفت را در مسیر رشد هدایت کند. ریسک افزایش عرضه یا حتی بر‌هم خوردن توافق اوپک در صورت تداوم رشد قیمت‌ها در حالی است که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و متحد ولیعهد جوان عربستان نیز به روند فعلی قیمت نفت واکنش نشان داده است.

اهم تغییرات روزانه طی هفته
روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۷.۳ دلار معامله شد. عدم تشدید تنش‌ها نه از لحاظ دیپلماتیک و نه از لحاظ نظامی پس از حمله نظامی آمریکا، فرانسه و انگلیس به مواضع نظامی شیمیایی سوریه افت نفت از سقف ۳ساله (۶۷.۳۹ دلار) را رقم زد. بنابراین چشم‌انداز تشدید عرضه شیل با افزایش (۷ موردی) تعداد دکل‌های نفتی به بالاترین سطح از مارس ۲۰۱۵ در کنار رشد ۲۵ درصدی تولیدات آمریکا از نیمه دوم ۲۰۱۶ عامل فشار بر نفت است.

روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۸.۳ دلار معامله شد. پس از افت ۱.۷ درصدی WTI در روز دوشنبه از سقف ۳ساله، بازگشت چشم‌انداز اختلالات عرضه با تداوم ریسک ژئوپلیتیک در خاورمیانه، احتمال تشدید تنش‌های سوریه و اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران در کنار اعتصاب کارگران نفتی ونزوئلا عامل حمایت از قیمت نفت شد.روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۷.۲ دلار معامله شد. احتمال اقدام نظامی آمریکا علیه سوریه پس از اتهام استفاده از سلاح شیمیایی ازسوی سوریه با تقویت ریسک ژئوپلیتیک منطقه خاورمیانه در کنار افت شاخص دلار و کاهش نگرانی‌ها نسبت به جنگ تجاری، برنت را در ساعات پایانی معاملات سه‌شنبه به سقف ۳ ساله (۷۱.۳۴ دلار) رساند.

روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۹.۴‌ دلار معامله شد. با وجود رشد شاخص دلار، تداوم ریسک‌های ژئوپلیتیک و تخمین موسسه نفت آمریکا از کاهش موجودی نفت تجاری آمریکا به میزان ۱.۰۵ ‌میلیون بشکه پیش از انتشار گزارش رسمی، قیمت نفت را به سقف ۳‌ساله نزدیک کرد و برنت بالاتر از ۷۲‌ دلار قرار گرفت.

روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۹.۳ دلار معامله شد. WTI روز پنج‌شنبه تا نزدیک سقف ۷۰ دلاری (۶۹.۵ دلار) بالاترین سطح از دسامبر ۲۰۱۴ رسید. کاهش ۱.۱ میلیون بشکه موجودی نفت تجاری در هفته اخیر از نفت حمایت کرد. شنیده‌ها از نشست کمیته فنی مشترک اوپک و روسیه در جده، از رسیدن موجودی نفت تجاری تنها ۱۲ میلیون بشکه بالاتر از میانگین ۵‌ساله از نفت حمایت کرد. گلدمن ساکس در یادداشتی رشد تقاضا را در سه‌ماهه اول ۲۰۱۸، به میزان ۲.۵۵ میلیون بشکه در روز (بالاترین سطح از سه‌ماهه چهارم ۲۰۱۰) اعلام کرد. همچنان ریسک‌های ژئوپلیتیک و احتمال خروج آمریکا از برجام با تخمین‌ها از کاهش صادرات از صفر تا ۸۰۰ هزار بشکه در روز طی ۶ ماه از نفت حمایت می‌کند، اما رشد تولیدات آمریکا به ۱۰.۵۴ میلیون بشکه در روز فشار را بر نفت حفظ کرده است.

چشم انداز نفت
اجرای موفق طرح کاهش تولید، هدف‌گیری عربستان برای دست یافتن به قیمت‌های بالاتر، تقاضای قوی و همچنین کاهش سطح ذخایر نفت خام تجاری آمریکا به کمترین سطح در پنج‌سال‌گذشته از مهم‌ترین دلایل جهش قیمت نفت در روزهای گذشته بوده‌اند. در این میان ریسک‌های ژئوپلیتیک در منطقه خاورمیانه و همچنین تهدید خروج آمریکا از برجام نیز تاثیر چشمگیری بر رشد قیمت نفت داشته است. پس از آنکه حمله هفته گذشته آمریکا و متحدانش به خاک سوریه قیمت نفت را بالا برد، حالا نحوه برخورد رئیس‌جمهور آمریکا با توافق برجام است که در مرکز توجه فعالان بازار قرار گرفته است. به گزارش رویترز، بانک سوسیته جنرال پیش بینی کرده است که در صورت خروج آمریکا از برجام قیمت نفت ۱۰ دلار افزایش یابد. بانک آمریکایی گلدمن ساکس نیز پیش از این پیش‌بینی کرده بود که در صورت بازگشت احتمالی تحریم‌های آمریکا علیه ایران، قیمت نفت ممکن است ۷ دلار افزایش یابد. این بانک در گزارش خود اضافه کرده: «با توجه به اینکه میزان ذخایر پایین آمده و همچنان در حال کاهش است، بازار حتی در برابر اختلالات کوچک نیز آسیب پذیر شده است.» بر اساس این گزارش، احتمالات اینچنینی باعث شده است تعداد مشتریانی که این هفته نفت برنت را در معاملات آتی بین ۷۵ تا ۸۰ دلار در هر بشکه خریداری می‌کنند به بالای ۳۰ درصد برسد که بالاترین رقم از اواخر سال ۲۰۱۶ تاکنون به شمار می‌رود. خروج آمریکا از برجام به معنای بازگشت تحریم‌های نفتی و بانکی علیه ایران است.

پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که بازگشت تحریم‌ها علیه ایران می‌تواند بین ۲۵۰ تا ۵۰۰ هزار بشکه از عرضه نفت خام ایران به بازار را کاهش دهد. در شرایطی که توافق کاهش تولید از سوی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک ادامه دارد، این میزان کاهش عرضه از سمت ایران به معنای شکاف بیشتر میان عرضه و تقاضای طلای سیاه و رشد قیمت‌ها است. از طرفی کاهش تولید ناخواسته نفت در ونزوئلا نیز در افزایش قیمت طلای سیاه اثرگذار است. به عقیده کارشناسان چنانچه افت تولید نفت ونزوئلا به علت تداوم مشکلات سیاسی و اقتصادی ادامه داشته باشد، به نوبه خود تبدیل به اهرمی برای رشد بیشتر قیمت‌ها خواهد شد.همچنین بر‌اساس خوش‌بینانه‌ترین سناریوها بازگشت بی‌ثباتی به لیبی، حداقل حدود ۲۰۰ هزار بشکه از نفت این‌ کشور را از بازار حذف خواهد کرد و ممکن است قیمت جهانی نفت را حتی تا ۱۰۰ دلار در هر بشکه برساند.

تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۲۰ آوریل ۲۰۱۸

نفت خامقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)زمان تحویل
WTI۶۸.۳۱.۵ درصد افزایش (۱ دلار)مه ۲۰۱۸
برنت۷۴۱.۹ درصد افزایش (۱.۴ دلار)مه ۲۰۱۸
اوپک۶۹.۳۳.۱ درصد افزایش (۲.۱ دلار)مه ۲۰۱۸

 

قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه ۲۰ آوریل ۲۰۱۸

نظر بدهید