تحولات قیمت نفت | هفته منتهی به ۲۹ ژوئن ۲۰۱۸ (جمعه ۸ تیر ۹۷)

0
804

? در آخرین مبادلات امروز بازار جهانی انرژی هر بشکه نفت دریای شمال با ۸۲ سنت افزایش نسبت به دیروز ۷۸.۶ دلار قیمت‌گذاری شد. قیمت نفت وست‌تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز ۵ سنت کاهش داشت و ۷۳.۲ دلار قیمت‌گذرای شد. به گزارش پایگاه رسمی سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک هر بشکه نفت تولید این سازمان در آخرین مبادلات بازار ۷۴.۳۱ دلار به فروش رسیده است.

? به گزارش رویترز، کاهش قابل توجه ذخایر نفتی آمریکا در کنار نگرانی‌ها نسبت به از دست رفتن بخشی از عرضه نفت در بازار جهانی به افزایش قیمت نفت منجر شده است.

اهم تغییرات روزانه طی هفته

? روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۹.۲ دلار معامله شد. توافق اوپک برای افزایش یک میلیون بشکه در روز، رساندن سطح تعهد توافق به ۱۰۰ درصد، تاکید خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان برای حفظ تعادل در بازار نفت در پاسخ به ابراز نگرانی دولت‌های آمریکا، چین و هند از اثر کاهنده رشد قیمت نفت بر رشد اقتصادی، افت ۲.۴ درصدی قیمت برنت را دوشنبه رقم زد. گلدمن‌ساکس اعلام کرد «تغییر بنیادین قابل توجهی» روی نداده است.

? روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۷۰.۴ دلار معامله شد. با وجود افت قیمت نفت برنت در روز دوشنبه با توافق برای افزایش یک میلیون بشکه در روز تولیدات اوپک و روسیه و رساندن سطح تعهد توافق به ۱۰۰ درصد، اختلالات عرضه از سوی یکی از میدان‌های نفتی کانادا با تخمین گلدمن‌ساکس از احتمال کمبود عرضه به میزان ۶۰۰ هزار بشکه در روز در ژوئیه، عامل حمایت از WTI شد. اما روز سه‌شنبه واگذاری ترمینال‌های نفتی لیبی به رقیب شرکت نفت این کشور و تردیدها نسبت به اختلال عرضه از سوی این کشور در کنار تخمین کارشناسان Platts از کاهش ۲.۳ میلیون بشکه موجودی نفت تجاری تا حدی از نفت حمایت کرد. همچنان دورنمای رشد تولیدات اوپک، افت حاشیه سود پالایشگاه‌های آسیا به کف ۲‌ساله و تداوم ریسک جنگ تجاری فشار بر نفت را حفظ کرده است.

? روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۷۳.۲ دلار معامله شد. خواسته دولت آمریکا از خریداران نفت ایران برای توقف خرید از نوامبر و اعلام مقامات آمریکایی از عدم تمایل برای مذاکره در مورد به تعویق انداختن یا استثنا قائل شدن در مورد خرید نفت ایران، با تشدید نگرانی‌ها از کاهش عرضه، با جهش ۳.۶ درصدی قیمت WTI روز سه‌شنبه، قیمت نفت را به سقف یک‌ماهه رساند. با وجود این روز گذشته خبرها حاکی از مذاکرات ژاپن و کره‌شمالی با آمریکا بود. اختلال عرضه از سوی کانادا و گزارش موسسه نفت آمریکا از کاهش ۹.۲ میلیون بشکه موجودی نفت تجاری پیش از گزارش رسمی عامل دیگر حمایت از نفت شد. دورنمای افزایش تولیدات عربستان به ۱۱ میلیون بشکه در روز در جولای در راستای تصمیم اخیر اوپک فشار بر نفت را حفظ کرده است.

چشم انداز قیمت نفت

? سی‌ام ‌بی‌سی گزارش داد، هوتن یزهاری مدیر بخش تحقیقات بازار بانک مریل لینک آمریکا گفت: قیمت نفت در شرایط بسیار جذابی است و به اعتقاد ما در نیمه دوم سال آینده میلادی قیمت نفت از ۹۰ دلار در هر بشکه عبور خواهد کرد. وی طی مصاحبه‌ای اعلام کرد: آمریکا از تمام کشورها خواسته است تا واردات نفت از ایران را از اوایل ماه نوامبر قطع کند. در حال حاضر قیمت نفت برنت در محدوده ۷۸ دلار قرار دارد و هر بشکه نفت وست تگزاس اینتر مدییت آمریکا نیز در محدوده ۷۲ دلار معامله می‌شود. یزهاری معتقد است: ما به سمت شرایطی پیش می‌رویم که شاهد کمبود مقطعی عرضه در بازار خواهیم بود و از سوی دیگر آمریکا نیز در تلاش است تا صادرات نفت ایران را کاهش دهد. البته تلاش ترامپ علیه ایران تاکنون با مقاومت اصلی‌ترین شرکای نفتی ایران روبرو شده است و آنها نسبت به سیاست یکجانبه آمریکا علیه تهران اعتراض کردند.

? کارشناسان موسسه انرژی استتکپس طی تحقیقی که روز پنج‌شنبه منتشر شد اعلام کردند عربستان سعودی به شدت نسبت به کاهش عرضه از سوی ایران و تاثیر آن بر بازار نگران است. البته آنها این نگرانی خود را به صورت عمومی بروز نمی‌دهند. اما نگران افزایش قیمت ناشی از کاهش صادرات نفت ایران هستند.

تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۲۹ ژوئن ۲۰۱۸

نفت خام

قیمت

نوسان(نسبت به هفته قبل)

زمان تحویل

WTI

۷۳.۲

۶ درصد افزایش (۴.۱ دلار)

جولای ۲۰۱۸

برنت

۷۷.۳

۲.۴ درصد افزایش (۱.۸ دلار)

جولای ۲۰۱۸

اوپک

۷۴.۳

۳.۷ درصد افزایش (۲.۷ دلار)

جولای ۲۰۱۸

 

قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه ۲۹ ژوئن ۲۰۱۸

قیمت نفت

نظر بدهید