تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به ۲۰ اکتبر ۲۰۱۷ (جمعه ۵ آبان ۹۶)

0
321
بازار نفت , قیمت نفت

مقدمه
• بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش فصلی از بازارهای کالایی تاکید کرده است «قیمت نفت خام در سه ماه سوم ۲۰۱۷ به دلیل تقاضای قوی، کاهش سطح ذخایر جهانی نفت خام و افزایش پایبندی کشورهای عضو و غیرعضو به توافق کاهش تولید با رشدی ۲ درصدی همراه بوده است. همچنین در ۹ ماهه سال جاری میلادی در مقایسه با همین بازه زمانی در سال ۲۰۱۶، قیمت نفت به‌طور متوسط رشدی ۲۵ درصدی داشته است.»  این میزان رشد قیمت برای نفت خام در حالی بوده است که با وجود کاهش تولید ۲۲ کشور حاضر در توافق اوپک، دلایلی همچون بالا بودن سطح ذخایر نفت خام تجاری در دنیا، بهبود تولیدات نفت شیل و افزایش تولید از سمت لیبی و نیجریه به‌عنوان دو عضو اوپک که در توافق کاهش تولید حضور ندارند، در نیمه اول سال جاری میلادی باعث شد قیمت نفت خام به سمت کاهش تمایل بیشتری داشته باشد.
• به گزارش بانک جهانی، توافق برای کاهش بیشتر تولید از سوی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک، سیاستی است که می‌تواند از بازار نفت در سال آینده حمایت کند. با این حال بانک جهانی با در نظر گرفتن ریسک‌هایی که می‌تواند قیمت نفت را در سال‌ آینده نزولی کند، مهم‌ترین آنها را «کاهش پایبندی کشورهای عضو و غیرعضو به توافق کاهش تولید» یا «تمدید نشدن تداوم آن بعد از ماه مارس سال آینده میلادی» عنوان کرده است.   افزایش تولید از سوی لیبی و نیجریه نیز از جمله عواملی هستند که می‌توانند مسیر رسیدن بازار به تعادل را طولانی‌تر کنند. با این تفاسیر باید دید ریسک‌های یاد شده تا چه میزان باعث یا مانع تحقق چشم‌انداز بانک جهانی خواهند شد.

• اهم تغییرات روزانه طی هفته
•روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵۱.۹ دلار معامله شد. گزارش کمیته نظارت بر توافق اوپک، تعهد ۱۲۰ درصدی (بیشترین سطح) اعضا به توافق را در ماه سپتامبر اعلام کرد. علاوه بر این کاهش موجودی نفت تجاری در کشورهای توسعه‌یافته را به میزان ۱۷۸ میلیون بشکه از ابتدای سال و رسیدن به سطح ۱۵۹ میلیون بشکه را اعلام کرد. همچنین اعلام اعضا از «باز گذاشتن تمام گزینه‌ها» احتمال تمدید توافق حتی تا پایان سال ۲۰۱۸ را تقویت کرده است.
• روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵۲.۵ دلار معامله شد. تلاش اوپک با هدف رسیدن موجودی نفت به میانگین ۵‌ساله و احتمال تمدید توافق حتی تا پایان سال ۲۰۱۸ در کنار پیش‌بینی کارشناسان از افت ۳ میلیون بشکه در روز موجودی نفت تجاری آمریکا  از نفت حمایت کرد. اما افزایش صادرات نفت کردستان به ۳۰۰ هزار بشکه در روز بر نفت فشار آورد.
• روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵۲.۲ دلار معامله شد. خوش‌بینی‌ها به تلاش اوپک برای بازگرداندن بازار نفت به تعادل نوسان WTI بالاتر از ۵۰ دلار را تداوم بخشید. وزیر نفت عربستان اعلام کرد هدف رساندن موجودی نفت به میانگین ۵ساله پابرجا است و اوپک در تلاش برای جلوگیری از بازگشت مازاد عرضه به بازار نفت است.
• روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵۴ دلار معامله شد. شاهزاده عربستان اعلام کرد «ما به همکاری با اوپک و غیراوپک متعهد هستیم و از هر عاملی که بازار نفت را به تعادل برساند حمایت می‌کنیم.» این اظهارات در کنار چشم‌انداز تمدید توافق اوپک تا پایان ۲۰۱۸ رشد نفت برنت به سقف ۲۷ ماهه (۳/۵۹ دلار) را در روز پنج‌شنبه رقم زد. با وجود این رشد موجودی نفت تجاری آمریکا به میزان ۸۵۶ هزار بشکه و رشد تولیدات تا ۵/۹ میلیون بشکه در روز و رسیدن میانگین ۴‌هفته صادرات نفت آمریکا به ۷/۱ میلیون بشکه در روز فشار بر نفت را حفظ کرد. بانک جهانی با پیش‌بینی رشد تقاضا، تداوم کاهش تولیدات اوپک و با وجود رشد تولیدات غیراوپک میانگین قیمت WTI برای سال ۲۰۱۸ را ۵۶ دلار، نسبت به ۵۳ دلار در سال ۲۰۱۷ پیش‌بینی کرد.

• چشم انداز نفت
• بانک جهانی در گزارش سه ماه سوم ۲۰۱۷ از تحولات و چشم‌انداز بازارهای کالایی، پیش‌بینی کرد قیمت هر بشکه نفت خام از متوسط ۵۳ دلار در سال جاری به ۵۶دلار بر بشکه در سال ۲۰۱۸ افزایش یابد. این چشم‌انداز در حالی برای قیمت هر بشکه نفت خام در سال آینده میلادی در نظر گرفته شده است که رشد پایدار تقاضا، توافق کاهش تولید از سوی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک و تثبیت تولید نفت شیل آمریکا از مهم‌ترین دلایل آن عنوان شده‌ است. با این حال بانک جهانی در گزارش اخیر از چهار عامل رشد تقاضا، تمدید توافق اوپک، روند تولیدات شیل آمریکا و مسائل ژئوپلیتیک به‌عنوان ریسک‌‌هایی یاد کرده است که می‌توانند در تعیین مسیر حرکت بازار در سال آینده میلادی اثرگذار باشند.
• اگرچه بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود، رشد قیمت نفت خام در سال ۲۰۱۸ را پیش‌بینی کرده است، با این حال افزایش تولید نفت شیل در سال آینده را در دسته ریسک‌هایی قرار داده است که می‌تواند مانع از تحقق پیش‌بینی‌های خوش‌بینانه بانک جهانی در رابطه با رشد قیمت نفت خام در سال آینده شود. رشد سریع‌تر از انتظار در تولیدات شیل آمریکا (که در پی رشد بهره‌وری و افزایش سودآوری تولیدکنندگان آن رخ داده است)، عاملی است که می‌تواند عرضه جهانی نفت خام را در سال‌ آینده افزایش دهد و در نتیجه تلاش‌ها برای کاهش سطح ذخایر جهانی نفت خام را بی‌اثر کند.
تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۲۷ اکتبر ۲۰۱۷
نفت

نظر بدهید