تحلیل روند نرخ ارز در هفته آخر اردیبهشت ۹۸

0
449

ارز دولتی در هفته آخر اردیبهشت ۹۸

ناظر اقتصاد: روند قیمتی یوروی دولتی در هفته آخر اردیبهشت ۹۸ نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۱۵۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۶۹۲۳ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یوروی دولتی نسبت به ابتدای هفته ۹۰ ریال کاهش داشته و برابر ۴۶۸۳۳ ریال تعیین شد. قیمت دلار دولتی در این هفته ثابت بوده و برابر ۴۲۰۰۰ ریال تعیین شد.

اخبار مربوط به بازار متشکل ارزی گمانه زنی هایی را در مورد حذف انواع ارز از جمله ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی به وجود آورده است. با توجه به نزدیک شدن تاریخ شروع به کار این بازار باید منتظر ماند و دید تا عاقبت انواع نرخ های ارز موجود در کشور از جمله ارز سامانه نیما و ارز دولتی را دید.

هر چند رئیس بانک مرکزی در خصوص اعلام خبری مبنی بر حذف ارز نیمایی، گفت: حذف سامانه نیما از مبادلات ارزی به هیچ وجه صحت ندارد و حتی تاکید شده که صادرکنندگان ۵۰ تا ۶۰ درصد ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما عرضه کنند.

نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته برابر ۰.۸۹ بود. این نسبت در قیمتگذاری بانک مرکزی برابر ۰.۸۹ بود. در بازار آزاد در این هفته این نسبت در دو روز ابتدای هفته برابر ۰.۸۸ و در باقی ایام هفته برابر ۰.۸۹ بود.

ارز در بازار آزاد در هفته آخر اردیبهشت ۹۸

روند قیمتی دلار در بازار آزاد در هفته آخر اردیبهشت ۹۸ نزولی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۵۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۴۷۰۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۴۵۰۰ ریال کاهش داشته و برابر ۱۴۲۵۰۰ ریال بود. قیمت دلار در این هفته به طور متوسط برابر ۱۴۳۷۵۰ ریال بود، تفاوت نرخ فروش و خرید دلار در این هفته برابر ۱۲۸۱ ریال بود.

هر دلار آمریکا طی معاملات پنج‌شنبه ۱۵۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و در نهایت به بهای ۱۴ هزار و ۲۵۰ تومان به فروش رفت. با افت یک درصدی پنج‌شنبه، بازدهی هفتگی دلار منفی ۳ درصد شد. نرخ ارز معاملات هفته را با قیمت ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان آغاز کرد و با سه افت متوالی در روز دوشنبه وارد کانال ۱۳ هزار تومانی شد. با این حال برخورد به حمایت ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومانی در دو روز سه‌شنبه و چهارشنبه، کف قیمتی را برای معامله‌گران مشخص کرد و بر شدت تقاضای دلار افزوده شد. از طرفی دلار قدرت کافی برای عبور از مقاومت ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومانی را نیز از خود نشان نداد تا شاهد اصلاح نرخ ارز در معاملات پایانی باشیم.

پیش از شروع تعطیلات آمریکا و انگلستان، نگرانی‌ها از تشدید تنش‌های تجاری و تأثیر منفی آن بر اقتصاد جهانی بر بازار سایه انداخته است. دیروز داده‌های اقتصادی بخش تولیدی آمریکا هم نگران‌کننده بودند. با این حال بعد از بسته شدن بورس سهام نیویورک، ترامپ گفت که تحریم‌های اخیر آمریکا علیه شرکت چینی Huawei می‌تواند بخشی از مذاکرات تجاری باشد و با به دست آمدن توافق تجاری، این تحریم‌ها هم برداشته شوند.

عدم عقب نشینی چین

چین به طور غیر مستقیم اعلام می‌کند که به راحتی عقب‌نشینی نخواهد کرد و آماده است برای محافظت از صنایع خود از هر چیزی بگذرد. اگر چین با آمریکا همکاری نکند، ترامپ تعرفه‌های جدیدی را برای واردات کالاهای چینی به ارزش ۳۰۰ میلیارد دلار اعمال خواهد کرد. هر چند افزایش تعرفه‌های تجاری در مقایسه با سایر کشورهای جهان آسیب کمتری بر اقتصاد آمریکا وارد خواهد کرد، اما در هر صورت هم شرکت‌ها و هم مصرف‌کنندگان آمریکایی تورم بالا و تقاضای پایین را احساس خواهند کرد.

افزایش بازدهی اوراق قرضه جهانی نشانگر بازگشت آرامش به بازارهای مالی است. اخیراً نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری ده‌ساله آمریکا به پایین‌ترین سطح از سال ۲۰۱۷ سقوط کرده بود. در واقع نگرانی سرمایه گذاران باعث افزایش تقاضا برای اوراق قرضه و در نتیجه کاهش نرخ بازدهی آن ها شده بود. در همین حال نفت خام و نقره بدترین سقوط سال ۲۰۱۹ را تجربه کردند.

تنش‌های تجاری باعث افت رشد اقتصادی جهان شده و اخیراً داده‌های اقتصادی آمریکا هم نشان می‌دهند که رشد اقتصادی این کشور وضعیت شکننده‌ای دارد. تحلیل گران بر این باورند که جنگ تجاری موجب افت رشد اقتصادی آمریکا و چین خواهد شد و در نتیجه رشد اقتصاد جهانی هم پایین خواهد آمد.

روند قیمتی یورو در هفته آخر اردیبهشت ۹۸

روند قیمتی یورو در بازار آزاد در هفته آخر اردیبهشت ۹۸ نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۱۰۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۶۵۵۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۶۰۰۰ ریال کاهش داشته و برابر ۱۵۹۵۰۰ ریال تعیین شد. قیمت یورو در این هفته به طور متوسط برابر ۱۶۱۳۳۳ ریال بود، تفاوت نرخ فروش و خرید یورو در این هفته برابر ۱۲۰۸ ریال بود.

بازگشت صعودی و سریع پنجشنبه یورو به خاطر تشدید فشارهای فروش در دلار آمریکا و جریانات تثبیت سود فروشندگان یورو در کف قیمتی ماه آوریل بود. شاخص‌های اقتصادی اخیر ناحیه یورو ضعیف‌تر از انتظارات بازار بودند.

شاخص‌های PMI بخش تولیدی و خدماتی آلمان و ناحیه یورو افت کرده‌اند. در همین حال شاخص IFO آلمان هم پایین آمده و شاخص فضای کسب‌وکار هم به پایین‌ترین سطح از سال ۲۰۱۴ رسیده است.

گزارش‌های اقتصادی ناحیه یورو نشان می‌دهند که تنش‌های تجاری بر انتظارات و تمایلات کسب‌وکارها آسیب وارد کرده است.

تحلیل روند نرخ ارز در هفته آخر اردیبهشت 98

نظر بدهید