تحلیل روند نرخ ارز در هفته دوم اردیبهشت ۹۸

0
414

ارز دولتی در هفته دوم اردیبهشت ۹۸

ناظر اقتصاد: روند قیمتی یوروی دولتی در هفته دوم اردیبهشت ۹۸ صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۱۹ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۶۸۸۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یوروی دولتی نسبت به ابتدای هفته ۱۹۰ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۴۷۰۷۰ ریال تعیین شد. قیمت دلار دولتی در این هفته ثابت بوده و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در هفته دوم اردیبهشت ۹۸ برابر ۰.۸۹ بود. در قیمتگذاری بانک مرکزی این نسبت برابر ۰.۸۹ بود. در بازار آزاد این نسبت تا روز سه شنبه برابر ۰.۸۹ و دو روز پایانی هفته برابر ۰.۸۸ بود.

ارز در بازار آزاد در هفته دوم اردیبهشت ۹۸

روند قیمتی دلار در بازار آزاد در هفته دوم اردیبهشت ۹۸ صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۲۰۰۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۱۴۳۰۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۴۰۰۰ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۱۴۷۰۰۰ ریال معامله شد. متوسط قیمت دلار در این هفته برابر ۱۴۴۵۸۳ ریال بود. تفاوت نرخ فروش و خرید دلار در این هفته برابر ۷۷۶ ریال بود.

هر دلار آمریکا در آخرین معاملات روز پنج‌شنبه ۱۲۰ تومان افزایش یافت و شاخص ارزی کشور به قیمت ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان به روزهای کاری خود در هفته پایان داد. به این ترتیب نرخ ارز برای دومین هفته متوالی و این بار با بازده مثبت ۴.۳ درصد صعودی شد و قیمت دلار به اوج خود از ۹ آبان رسید.

شکست دو مقاومت مهم ۴۰۰ و ۵۰۰ تومانی در کانال ۱۴ هزار مقدمه را برای رشد بیشتر دلار فراهم آورده است. در این وضعیت بازارساز باید از تمام امکانات خود برای جلوگیری از واگذاری مقاومت ۱۵ هزار و ۲۰۰ تومانی استفاده کند. در اوج نوسانات سال قبل نرخ ارز از کانال ۱۵ هزار به عنوان سکو پرش به کانال‌های بالاتر استفاده کرد. افزایش مداوم نرخ حواله درهم و رسیدن به مرز ۴ هزار تومانی محرک رشد دلار در هفته گذشته بود.

فدرال رزرو

در روز چهارشنبه فدرال رزرو آمریکا موضع خود را درباره کاهش نرخ بهره در سال جاری میلادی اعلام کرد. رئیس فدرال رزرو آمریکا هرگونه کاهش نرخ بهره در سال ۲۰۱۹ را رد کرد. در عین حال فدرال رزرو به دنبال افزایش نرخ بهره نیست و تا زمانی که رشد دستمزدها موجب تقویت فشارهای تورمی نشده، سیاست‌های پولی فدرال رزرو هم تغییری نخواهند کرد. به نظر می‌رسد که توجه سرمایه گذاران از سیاست‌های پولی به سمت گزارش‌های درآمدی شرکت‌های سهامی و مذاکرات تجاری آمریکا-چین بازگشته است.

دیدگاه‌های مثبت رئیس فدرال رزرو آمریکا در کنار رشد خوب بهره‌وری در بخش غیر تولیدی آمریکا و همچنین رشد شاخص سفارشات کارخانجات آمریکا باعث شد تا دلار به رشد خود ادامه دهد. هر چند که شاخص مدعیان بیکاری آمریکا افزایش یافته، اما متوسط چهار هفته‌ای مدعیان بیکاری در پایین‌ترین سطوح تاریخی قرار دارد و این یعنی به احتمال زیاد داده‌های NFP آمریکا هم بهتر از انتظارات بازار خواهند بود.

یورو در هفته دوم اردیبهشت ۹۸

روند قیمتی یورو در بازار آزاد در هفته دوم اردیبهشت ۹۸ صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۲۵۰۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۱۶۰۵۰۰ ریال بود. در پایان هفته قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۵۰۰۰ ریال افزایش داشته و برابر ۱۶۵۵۰۰ ریال بود. متوسط قیمت یورو در این هفته برابر ۱۶۲۲۵۰ ریال بود. تفاوت نرخ فروش و خرید یورو در این هفته برابر ۸۷۲ ریال بود.

می‌توان انتظار سقوط EURUSD به سطوح ۱٫۱۱ و ۱٫۱۰ دلار را داشت. اخیراً داده‌های اقتصادی ناحیه یورو نا امید کننده بوده‌اند. شاخص خرده ‌فروشی آلمان در ماه مارس کاهش یافته و فعالیت‌های اقتصادی در بخش تولیدی هم افت داشته است.

حال که بزرگ‌ترین اقتصاد ناحیه یورو عملکرد ضعیفی داشته باشد، به زودی شاهد افت کلی فعالیت‌های اقتصادی در ناحیه یورو خواهیم بود. به همین دلیل ریسک سقوط EURUSD در روزها و هفته‌های آینده جدی است.

در حال حاضر بانک مرکزی اروپا برنامه‌ای برای کاهش نرخ بهره ندارد، اما افت فشارهای تورمی باعث خواهد شد تا بانک مرکزی از افزایش نرخ بهره تا اواسط سال ۲۰۲۰ خودداری کند و همچنین به دنبال برنامه‌های تسهیل مقداری پولی باشد.

بانک مرکزی انگلستان

رئیس بانک مرکزی انگلستان اعلام کرد که به خاطر ابهام در چشم‌انداز BREXIT سرمایه‌گذاری‌ها پایین خواهد بود. اما اگر توافق BREXIT نهایی شود، بانک مرکزی مجبور خواهد شد تا نرخ بهره را بیش از انتظارات فعلی بازار افزایش دهد.

دیدگاه‌های رئیس بانک مرکزی انگلستان نشان می‌دهد که برخلاف سایر بانک‌های مرکزی (اروپا، استرالیا، کانادا و نیوزیلند)، بانک مرکزی انگلستان به دنبال افزایش نرخ بهره است. هر چند این اتفاق در آینده نزدیک روی نخواهد داد، اما در صورت تغییر نرخ بهره، شاهد افزایش نرخ بهره انگلستان خواهیم بود.

تحلیل روند نرخ ارز در هفته دوم اردیبهشت 98

نظر بدهید