تحلیل روند هفتگی نرخ ارز (۴ تا ۹ آذر)

0
346

ارز دولتی
روند قیمتی دلار مبادلاتی در این هفته مثبت بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با پنج ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۳۵۲۳۰ ریال قیمتگذاری شد. در روز پنجشنبه قیمت دلار مبادلاتی نسبت به ابتدای هفته ۳۵ ریال افزایش داشته و برابر ۳۵۲۶۵ ریال بود. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۶۱۱۵ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۱۵۰ ریال تشدید شده است.
روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای با ۲۸۶ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۱۹۹۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یوروی مبادلاتی با ۱۵۲ ریال کاهش نسبت به ابتدای هفته برابر ۴۱۸۳۸ ریال بود. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۸۱۰۲ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۶۵۶ ریال تشدید شده است.
نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در ابتدای هفته برابر ۰.۸۳ و در روز سه شنبه و روزهای پس از آن برابر ۰.۸۴ بود. این نسبت در قیمت گذاری بانک مرکزی رعایت شده است. در بازار آزاد این نسبت در روز اول هفته برابر ۰.۸۳ و در روزهای بعدی برابر ۰.۸۲ بود.

ارز در بازار آزاد

روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۱۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۴۱۲۱۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۱۷۰ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۴۱۳۸۰ ریال بود. اختلاف قیمت خرید و فروش دلار در این هفته در ابتدای هفته ۳۲ ریال و در انتهای هفته ۳۳ ریال بود. قیمت دلار در این هفته به طور میانگین برابر ۴۱۱۹۵ ریال بود.
عدم موفقیت سنا در تصویب قانون جدید مالیاتی موجب شده است تا ارزش دلار آمریکا با کاهش روبرو شده و این مساله افزایش قیمت جهانی طلا را در پی داشته باشد. شاخص ارزش دلار آمریکا در برابر ارزهای معتبر بین المللی با افت ۰.۱ درصدی همراه شده است. روند تصویب طرح مالیاتی دولت آمریکا در سنا متوقف شده و این مساله سناتورها را مجبور کرده است تا اصلاحات جدیدی را در طرح پیشنهادی اعمال کنند.
تازه ترین آمارهای رسمی نشان می دهد که هزینه های مصرف کننده در اقتصاد آمریکا طی ماه اکتبر با کاهش روبرو شده است. وقوع طوفان های سهمگین طی ماه های گذشته تاثیر زیادی بر کاهش هزینه های مصرف کننده داشته است.
تنش ها بر سر بحران شبه جزیره کره همچنان ادامه دارد. آمریکا از چین خواسته است تا عرضه نفت به کره شمالی را متوقف کند. در این میان خبر دیگری نیز منتشرشده، مبنی بر اینکه وزیر امور خارجه آمریکا، رکس تیلرسون، قرار است جای خود را به مدیر قبلی CIA بدهد. همه از اختلاف‌نظرهای میان ترامپ و تیلرسون آگاه هستند، اما نکته مهم در تغییر وزیر امور خارجه آمریکا، نحوه برخورد با کره شمالی است. تیلرسون به‌شدت در تلاش بود تا بحران شبه‌جزیره کره را از طریق راهکارهای دیپلماتیک حل کند، اما مایک پمپئو، وزیر خارجه بعدی آمریکا خواستار نشان دادن واکنش‌های شدیدتری به کره شمالی است. این تغییر در کابینه دولت ترامپ می‌تواند شانس عملیات نظامی در شبه‌جزیره کره را افزایش دهد. بر همین اساس هرچند که طرح اصلاح مالیات‌ها خبر خوبی برای دلار آمریکاست، اما بحران شبه‌جزیره مهم‌ترین ریسک موجود برای دلار است، اگر آمریکا پا را فراتر از تحریم‌های کره شمالی بگذارد، امکان سقوط ارزش دلار آمریکا جدی خواهد بود.
گزارش‌های اقتصادی آمریکا تا حدودی مبهم بودند. رشد شاخص مخارج درآمدی شخصی کاهش‌یافته، اما رشد درآمدها افزایش داشته است. شاخص PMI شیکاگو هم بهتر از انتظارات بود، اما بااین‌حال از بالاترین سطح ۶ سال اخیر پایین آمده است.
USDCAD به خاطر رشد ارزش دلار آمریکا و کاهش قیمت نفت صعود کرد. در نشست روز پنجشنبه اوپک، توافق کاهش سطح تولید نفت تا پایان سال ۲۰۱۸ تمدید شد. تولیدکنندگان بزرگ نفت دنیا، که عضو اوپک نیستند، از این توافق حمایت کردند. اما ازآنجایی‌که شاید توافق در نشست ماه ژوئن تغییر کند، بازار واکنش شدیدی به آن نشان نداد.
روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. در ابتدای هفته قیمت یورو با ۴۲۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۴۹۵۷۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۳۷۰ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۴۹۹۴۰ ریال بود. تفاوت قیمت خرید و فروش یورو در این هفته در ابتدای هفته ۸۰- ریال و در روز پنجشنبه برابر ۵۷ ریال بود. قیمت یورو در این هفته به طور میانگین برابر ۴۹۷۳۰ ریال بود.
EURUSD توانست دوباره به ۱٫۱۹ دلار برسد. گزارش‌های نسبتاً خوب اقتصادی ناحیه یورو و بهبود تمایلات ریسک‌پذیری باعث شدند تا یورو در برابر دلار آمریکا رشد کند. هرچند که شاخص خرده‌فروشی آلمان در ماه اکتبر سقوط کرده، اما تعداد مدعیان بیکاری در ماه نوامبر کاهش‌یافته است. نرخ بیکاری ناحیه یورو نیز بهبودیافته و از همه مهم‌تر تورم ناحیه یورو نیز از ۱٫۴ درصد به ۱٫۵ درصد افزایش‌یافته است. هرچند رشد تورم خیلی قابل‌توجه نبود، اما رشد تورم و اقتصاد ناحیه یورو در مسیر درستی قرار دارند.
پوند انگلستان بهترین عملکرد را در بازار ارز خارجی به نمایش گذاشت و توانست به بالای ۱٫۳۵ دلار عبور کند. در طول سه هفته اخیر،GBPUSD در واکنش به توافق احتمالی در مذاکرات BREXIT بیش از ۴۰۰ پیپ جهش کرده است. در اوایل این هفته، گزارش‌هایی منتشر شد، مبنی بر اینکه انگلستان و اتحادیه اروپا بر سر پرداخت جریمه BREXIT به توافق رسیده‌اند، پنجشنبه نیز گزارش‌ها حکایت از این داشت که موضوع امنیت مرزهای ایرلند نیز حل‌شده است. هنوز هیچکدام از این گزارش‌ها از سوی دولت انگلستان یا اعضای اتحادیه اروپا تائید نشده است. همچنین مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا نیز گفته که هنوز پیشرفتی در مذاکرات روی نداده است و حزب ایرلند شمالی نیز تهدید کرده که حمایت خود از نخست‌وزیر انگلستان را قطع خواهد کرد.

نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
قیمت دلار , قیمت یورو

منبع نمودارها: www.eranico.ir

 

نظر بدهید