تحلیل هفتگی بازار بورس (هفته منتهی به ۲۶ مهر)

0
283

• در پایان معاملات هفته منتهی به ۲۶ مهر ماه ۹۶، شاخص کل با ۱۰۲۴ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۸۵۷۶۸ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۹۸۳ واحد افزایش به رقم ۵۹۵۳۱ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۸۴۲ واحد افزایش عدد ۱۸۹۹۸۹ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۱.۶۷۹درصد و ۰.۴۵ درصد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری هفته چهارم مهرماه ، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۹۲۴۸ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۱۳ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۳۰۳۱ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۳۴۸ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۸ درصد کاهش و ۲۵درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. این درحالی است که تعداد ۳۶ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۳۷۲ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و هرکدام با ۸ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شد.
تحلیل هفتگی بازار بورس

شاخص کل بورس با رشد ۱.۲ درصدی نخستین هفته مثبت بورس در فصل پاییز را ثبت کرد. پس از سخنرانی ترامپ، حمایت‌های جهانی از توافق هسته‌ای ایران و کاهش نگرانی‌ها نسبت به سرنوشت برجام، بازگشت سهام به مدار صعودی را رقم زد. حرکت مس به بالای مرز ۷ هزار دلاری، رشد مناسب قیمت فلزات و روند پایدار قیمت جهانی کالاها کماکان عامل حمایت از گروه‌های فلزی و معدنی است. انتظارات از تعدیل سود مثبت در گروه فلزی و معدنی و تحرکات مثبت در نماد فولاد، تقاضای بالا در گروه پالایشی به دلیل حاشیه سود مناسب و عرضه اولیه فولاد کاوه جنوب شاخص سهام را در آخرین روز معاملاتی به سطح ۸۵ هزار و ۸۰۰ نزدیک کرد. همچنین، انتشار گزارش‌های مالی شرکت‌ها برای ۶‌ماه نخست مهم‌ترین‌ عامل تاثیر‌گذار در معاملات این هفته بازار سهام است.
تحت تاثیر جذابیت بورس در مقایسه با بازارهای رقیب مانند سپرده‌های بانکی، ارز و مسکن، ورود سرمایه‌گذاران به بازار سرمایه به‌عنوان مقصد جدید سرمایه‌گذاری پیش‌بینی می‌شد. انتظار برای خودنمایی عوامل بنیادی در فصل پاییز در موعد انتشار صورت‌های مالی ۶ ماهه وجود داشت. فلزات اساسی از جمله گروه‌هایی بود که به‌عنوان پیشتاز در رشد سودآوری، انتظار برای ارائه چشمگیر جهش قابل توجه سودآوری برای آنها وجود داشت. طی روزهای اخیر شاهد انتشار برخی گزارش‌های صورت‌ مالی از سوی شرکت‌های بزرگ فلزی بودیم. در این میان پوشش سودآوری برخی از این شرکت‌ها در نیمه نخست سال از انتظارات موجود نیز بالاتر رفت. این امر چشم‌انداز روشنی را پیش روی بازار قرار داد. به نظر می‌رسد آنچه بار دیگر باید به فعالان بازار سهام یادآور شود، توجه به روند بنیادی سهام است.

تحلیل هفتگی بورس جهانی
برنامه های اصلاحی دولت چین در حوزه عرضه مواد خام تاثیرات بزرگ رد بازار این مواد داشته زیرا این کشور بزرگترین مصرف کننده بسیاری از مواد خام است. این برنامه ها از تعطیل کردن کارخانه های قدیمی یا بدون مجوز گرفته تا سخت گیری در اجرای مقررات زیست محیطی، سبب شده ظرفیت تولید بسیاری از مواد خام کاهش یابد و این امر بر تعادل عرضه و جریان مواد خام در جهان تاثیرات بزرگ داشته است. در سه ده اخیر، صنعت فولاد چین رشد قابل ملاحظه داشته و این کشور نیم از کل فولاد جهان را تولید می کند. مدتی است دولت چین برنامه کاستن از ظرفیت تولید را آغاز کرده و در این برنامه قرار است میزان خالص کاهش ظرفیت تولید در سال گذشته و سال جاری میلادی ۲۰۰ میلیون تومان می باشد. این مزان کاهش از کل تولید سالانه فولاد ژاپن بیشتر است.
تمامی نوسانات روز پنجشنبه ‌بازار با انتشار اخباری مثبت در رابطه با اصلاح مالیات‌ها از بین رفته‌اند و به ‌طوریکه شاخص VIX که نشانگر میزان ترس سرمایه‌ گذاران بازار سهام است، از اوج ۱۷ درصدی سقوط کرده است و نشانگر بهبود تمایلات ریسک ‌پذیری بازار است.
                                    نمودار شاخص کل و نمودار شاخص کل هم‌وزن
تحلیل هفتگی بازار بورس

نظر بدهید