خلاصه تحلیل بازار بورس (هفته منتهی به ۲۴ آبان)

0
304

• در پایان معاملات هفته منتهی ۲۴ آبان ماه ۹۶، شاخص کل با ۱۰۹ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۸۸۰۰۶ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۸۴ واحد افزایش به رقم ۶۱۵۶۶ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۱۹۳ واحد افزایش عدد ۱۹۲۴۱۸ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۰.۱۳۷ درصد و ۰.۱ درصد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند.در ۵ روز کاری این هفته ، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۷۶۸۸ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۶ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۳۷۹۵ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۲۳۸ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۷ درصد و ۱۱ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. این درحالی است که تعداد ۱۴ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۴۶ میلیارد ریال مو رد معامله قرار گرفت هر دو با ۲۶ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شد.
شاخص کل بورس با رشد هفتگی ۰.۱ درصدی وارد کانال جدید ۸۸ هزار واحدی شد. همزمان، پنجمین رشد متوالی شاخص بورس در مقیاس هفتگی رقم خورد. فضای رکودی معاملات در هفته گذشته، متوسط ارزش معاملات را نسبت به میانگین ماهانه ۲۶ درصد کاهش داد. ضمن اینکه فعالان حقوقی بازار در این هفته بیشتر در سمت خرید ظاهر شدند و حدود ۲۱ میلیارد تومان به ارزش دارایی خود اضافه کردند. خرید بیشتر سهامداران حقوقی در کنار کاهش ارزش معاملات خرد سهام، فضای احتیاطی بازار را به‌خوبی منعکس می‌‎کند. با وجود این، شاخص بورس با حمایت تمام‌قد «فولاد» توانست کمی بالاتر از سطح ۸۱ هزار قرار بگیرد.
شاخص کل بورس • در شرایط کنونی تمامی توجه‌ها به سمت قله تاریخی بورس تهران جلب شده است. پیش از این آخرین باری که نماگر اصلی بازار سهام موفق به ثبت رقم ۸۸ هزار واحد شده بود، به ۱۸ دی سال ۹۲ باز می‌گردد. سقف تاریخی بورس تهران نیز در ۱۵ دی‌ماه همان سال در حالی رخ داد که عمده فعالان بازار به رشد حبابی قیمت‌ها در صعود ممتد بورس تا رسیدن به سقف تاریخی در شرایط کنونی اعتقاد داشتند. در شرایط کنونی و در حالی‌که کمتر از ۱۵۰۰ واحد تا رسیدن به سقف تاریخی بورس فاصله باقی است، نوسانات آتی بورس به خصوص در کوتاه‌مدت مورد توجه است. نوسانات قیمت کالا در بازار جهانی، نرخ دلار در بازار ارز داخل و ریسک‌های سیاسی پیش رو را می‌توان مهم‌ترین عوامل برای ارزیابی روند حرکتی شاخص در هفته‌های آتی عنوان کرد.
• افت قیمت فلزات در روزهای اخیر باعث شد بار دیگر نگرانی از آینده قیمتی فلزات در میان فعالان بازار سهام مطرح شود. آمار اقتصادی ضعیف از اقتصاد چین به‌عنوان عامل نگران‌کننده بر قیمت فلزات در بازار جهانی فشار وارد کرد. این موضوع بار دیگر تاکید کرد که همچنان نگرانی از روند آتی اقتصاد چین به‌عنوان بزرگترین مصرف‌کننده کالا در جهان وجود دارد و نوسانات آتی قیمتی فلزات و دیگر کالاها به‌طور قابل‌توجهی به وضعیت اقتصادی چین وابسته است. درخصوص روند آتی اقتصاد چین همان‌طور که نظرات در بازار جهانی در سال‌های اخیر بسیار متناقض بوده است، نمی‌توان اظهار نظر دقیقی داشت. احتمال تزلزل اقتصاد چین موضوعی نیست که به شرایط کنونی محدود شود و در سال‌های اخیر بارها توجه به این موضوع مطرح می‌شود. ریزش شدید قیمت فلزات در بازار جهانی می‌تواند اثر منفی خود را در کاهش سودآوری شرکت‌های فلزی در بازار سهام کشورمان داشته باشد در نتیجه این موضوع در قیمت سهام این شرکت‌ها نیز منعکس خواهد شد. گرچه افت‌های اخیر بار دیگر علامت هشدار برای توجه به داده‌های اقتصادی چین را به صدا درآورد اما همچنان احتمال افت شدید قیمتی در بازار جهانی اندک عنوان می‌شود. اصلاح قیمتی شدید فلزات از میانه تابستان که قیمت فلزات در مسیر تند صعود قرار گرفتند مورد انتظار کارشناسان است اما به نظر می‌رسد حتی با آغاز اصلاح قیمتی مداوم در بازار فلزات، روند افت در کف‌های قیمتی بالاتری نسبت به گذشته متوقف خواهد شد.
• نرخ دلار در دو بازار مبادله‌ای و آزاد روند صعودی را در پیش گرفت. رشد نرخ دلار در بازار آزاد اثر مثبت قابل‌توجهی در سودآوری شرکت‌های کالایی بورس خواهد داشت. از سوی دیگر صعود نرخ مبادله‌ای به‌خصوص در برخی از صنایع مانند پالایشی‌ها که اثر مثبتی بر سودآوری خواهند داشت، برای دیگر صنایع هزینه‌زا است. پس از رشدهای اخیر بار دیگر بازارساز به دنبال کنترل نوسانات شدید نرخ ارز برآمد و از میانه هفته گذشته دلار مسیر اصلاحی را در پیش گرفت. در این شرایط صعود ممتد نرخ ارز مبادله‌ای نیز متوقف شد.
• تنش‌های سیاسی احتمالی همچنان بر اقتصاد کشورمان سایه افکنده است. در این‌خصوص مواردی مانند تصمیم‌گیری کنگره آمریکا و به دنبال تصمیم ترامپ درخصوص توافق‌نامه بین‌المللی برجام مطرح می‌شود. از سوی دیگر تنش‌های منطقه‌ای بین کشورمان و عربستان بالا گرفته است.عربستان در حالی‌که انتظار برای تغییرات در بالاترین مقامات حاکم (پادشاهی) را می‌کشد، در هفته‌های اخیر با اظهار‌نظرهای تند خود در قبال ایران فضای منطقه را متشنج ساخته است. این موضوع اثر خود را در بازار نفت منعکس کرده است. در حالی‌که احتمال وقوع تقابل مستقیم از نظر کارشناسان اندک بیان می‌شود اما همچنان این نگرانی برای اقتصاد کشورمان وجود دارد.ریسک‌های سیاسی می‌تواند معاملات بورس تهران را تحت تاثیر قرار دهد.

تحلیل هفتگی بورس جهانی
• در گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی به نکاتی درباره وضعیت بازار جهانی محصولات پتروشیمی اشاره شده است. صنعت پتروشیمی جهان در دو دهه آینده همچنان به نقت خام وابسته خواهد بود و پیش بینی می شود مصرف نفت در این صعنت تا ۲۰۴۰ با ۴۰ درصد افزایش نسبت به اکنون، به ۱۶ میلیون بشکه در روز برسد. همچنین انتظار می رود مازاد تولید پلیمرها در کوتاه مدت ادامه پیدا کند. تحلیلگران آژانس بین المللی انرژی معتقدند تقاضای آسیا برای مواد خام تحت تاثیر روند رو به رشد شهرنشین شدن جمعیت ها صرفا می تواند ظرفیت های جدیدی که در آمریکا و خاورمیانه برای تولید پلمیرها ایجاد می شود را جذب کند. پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۵ تنها در آمریکا ۱۳ میلیون تن ظرفیت جدید برای تولید پلیمرها ایجاد شود.
• در بازار فولاد نیز روند رو به رشد استفاده از محصولات فولادی بازیافتی سبب شده تقاضا برای فولاد جدید، به تعویق افتد. بنا به تخمین سازمان توسعه و همکاری اقتصادی، امسال ظرفیت مازاد برای تولید فولاد به حدود ۶۵۰ میلیون تن میرسد. پیش بینی شده تقاضای جهانی برای فولاد امسال با ۷ درصد افزایش به ۱.۶۲۲ میلیارد تن و در سال آینده به ۱.۶ درصد افزایش به ۱.۶۴۸ میلیارد تن برسد.

                                      به‌ترتیب نمودار شاخص کل و شاخص‌کل هم‌وزن
بازار بورس

نظر بدهید