تحلیل بازار بورس هفته منتهی به ۱۷ آبان

0
281

• در پایان معاملات هفته منتهی ۱۷ آبان ماه ۹۶، شاخص کل با ۵۳ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۸۷۸۹۷ واحد رسید.شاخص بازار اول با ۵۱ واحد کاهش به رقم ۶۱۴۸۱ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۵۷۷ واحد افزایش عدد ۱۹۲۲۲۵ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۰.۰۸۲ درصد کاهش و ۰.۳ درصد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری این هفته ، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۸۱۷۱ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۲۴.۴ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۴۰۹۰ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۲۶۷ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۱۲ درصد و ۱۶ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. این درحالی است که تعداد ۱۹ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۹۸ میلیارد ریال مو رد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۱۴ درصد و ۱۲ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شد.

@monitoreconomy_ir-stock-week-2 • شاخص کل بورس با رشد هفتگی ۰.۱ درصدی برای چهارمین هفته متوالی صعودی شد. روز چهارشنبه شرایط احتیاطی افت ۳۳ درصدی ارزش معاملات نسبت به میانگین آبان را رقم زد. با وجود افت قیمت فلزات روز پنج‌شنبه به کف یک ماهه (افت مس به ۶۷۰۰ دلاری و روی به ۳۱۰۰ دلار) روز جمعه تزریق نقدینگی ۵۰ میلیارد یوآنی از سوی بانک چین و افت شاخص دلار تا حدی از فلزات حمایت کرد. اما با وجود روند کم‌نوسان فلزات، شاهد اصلاح این نمادها بودیم. با وجود حرکت برنت بالاتر از ۶۰ دلار و چشم‌انداز تک‌نرخی شدن ارز، اما روز چهارشنبه شاهد تشدید فشار فروش در پالایشی‌ها با تاخیر در انتشار گزارش‌ها و خودرویی‌ها بودیم. همچنین با عدم تصویب افزایش اکثر نمادهای قندی با فشار فروش مواجه شدند. همچنان تنش‌های منطقه و ریسک پایداری قیمت جهانی کالاها عوامل احتیاط در بازار هستند.
• مروری بر آمار معاملات در هفته منتهی به ۱۷ آبان ۹۶ نشان می‌دهد که بیشترین خالص خرید معامله‌گران حقیقی بازار در صنایع ساخت محصولات فلزی، تامین آب، برق، گاز، خودرو و فلزات اساسی ثبت شد. در میان این صنایع نیز نمادهای «فایرا»، «خودرو»، «فاراک» و «مبین» بیشترین سهم از خالص خرید معامله‌گران خرد را به خود اختصاص دادند. در آن سوی بازار بیشترین خالص خرید حقوقی‌ها در نماد معاملاتی شرکت فولاد مبارکه اصفهان صورت گرفت. در بررسی روند صنایع اما، فعالان حقوقی در سمت خرید پتروشیمی‌ها و رایانه‌ای‌ها متمرکز بودند.
• یکی از علل صعود قیمتی نمادهای پالایشی طی هفته‌های اخیر صعود مداوم نرخ ارز مبادله‌ای همراه با رشد قیمت نفت عنوان می‌شود. علت این موضوع را می‌توان نرخ‌گذاری این شرکت‌ها در سمت فروش محصولات و همچنین خرید ماده اولیه (نفت) بر اساس نرخ ارز مبادله‌ای عنوان کرد. البته درخصوص نمادهای پالایشی ابهامات موجود مانع از اظهار نظر دقیق می‌شود؛ اما با فرض ثابت ماندن حاشیه سود ناخالص این شرکت‌ها، رشد نرخ ارز مبادله‌ای و قیمت نفت بر سودآوری این شرکت‌ها اثر مثبت خواهد داشت؛ اما درباره شدت اثر باید در انتظار سیاست نرخ‌گذار در قبال این شرکت‌ها بود. در این خصوص سایت تحلیلی «دنیای بورس» اثر احتمالی رشد قیمت نفت و ارز مبادله‌ای را بر صورت‌های مالی شرکت‌های پالایشی در گزارشی با عنوان سه بازی‌ساز سود در ۶ پالایشگاه بررسی کرده است.از سوی دیگر در گروه فرآورده‌های نفتی شرکت‌های دیگری مانند تولیدکنندگان روانکار و همچنین قیر نیز مشاهده می‌شوند. این شرکت‌ها مصرف‌کنندگان محصولات فرعی شرکت‌های پالایشی هستند که با رشد نرخ ارز مبادله‌ای با افزایش هزینه مواجه می‌شوند. در این شرکت‌ها نیز باید به اثر مثبت رشد نرخ دلار در بازار آزاد بر فروش صادراتی آنها توجه کرد. شاید فضای مبهم گزارش‌دهی شرکت‌های این گروه مانع از ارائه برآوردی دقیق در این خصوص باشد.

تحلیل هفتگی بورس جهانی
• در یک سال اخیر بخش بزرگ از رشد شاخص های مالی در آمریکا حاصل امیدواری سرمایه گذاران به تحقق وعده های ترامپ بوده است. در حال حاضر برنامه کاهش مالیات ها در دست بررسی است و در حوزه تخصیص منابع مالی به توسعه زیرساخت ها و حذف مقررات زائد اقدامی انجام نشده است. تلاش های ترامپ برای عمل به وعده های یادشده ادامه پیدا خواهد کرد. او اخیرا برای کاهش کسری تجاری آمریکا با دیگر کشوها به ویژه چین تمرکز کرده است. انتظار می رود روند رشد شاخص های مالی در بورس آمریکا ادامه یابد.
• در یک سال اخیر عملکرد بازار فلزات پایه نیز مثبت بوده است. البته این رونق عمدتا حاصل بهبود شرایط اقتصادی در چین استا. با توجه به خوشبینی هایی که درباره افق اقتصاد این کشور و آمریکا وجود دارد بعید نسیت عملکرد این بازار در ماه های آینده مثبت باشد. دولت چین سیاست های اصلاحی خود را ادامه داده اما برنامه های زیرساختی را رها نکرده است.

                                       به‌ترتیب نمودار شاخص کل و شاخص کل هم وزن
@monitoreconomy_ir-stock-week-1

نظر بدهید