خلاصه تحلیل بازار بورس | هفته منتهی به ۱۶ اسفند

0
252

? در پایان معاملات هفته منتهی ۱۶ اسفند ماه ۹۶، شاخص کل با ۱۱۰۱ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۹۶۸۶۰ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۸۶۳ واحد کاهش به رقم ۶۸۷۰۹ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۱۹۲۲ واحد کاهش عدد ۲۰۶۷۵۶ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۱.۲ درصد کاهش و ۰.۰۹ درصد کاهش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری این هفته ، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۱۴۴۹۳ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۱۸درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۶۳۹۱ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۴۸۱ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۲۸ درصد و ۳۶ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند.این درحالی است که تعداد ۱۰۰ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۰۳۷ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۷۳ درصد و ۷۶ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.

? شاخص کل بورس با افت هفتگی ۱.۱۲ درصدی برای سومین هفته متوالی نزولی شد. ریسک بازارهای جهانی در کنار نیاز به نقدینگی در پایان سال فشار فروش را در بازار سهام رقم زد. اما خوش‌بینی‌ها به عملکرد سال گذشته شرکت‌ها، تغییر مالکیت به نفع حقوقی‌ها (۵۵.۵ میلیارد تومانی) برای ششمین هفته متوالی را رقم زد. روز جمعه چشم‌انداز اجرایی شدن تعرفه واردات ۲۵ درصدی فولاد و ۱۰ درصدی آلومینیوم آمریکا از ۱۵ روز دیگر افت قیمت‌های جهانی را رقم زد. مس بورس فلزات لندن به کمترین سطح از فوریه (۶۷۷۸ دلار/ تن) و در بازار شانگهای به کف سپتامبر رسید. فلزات مرتبط با فولاد، روی زیر ۳۲۰۰ دلار و نیکل با افت مواجه شدند. همچنان ریسک برجام بر خودرویی‌ها، تردید نسبت به روند آتی قیمت نفت و روند قیمت محصولات پتروشیمی (با افت در هفته‌های اخیر) بر شاخص اثرگذار است.
بورس? در هفته گذشته بازار شاهد رقم خوردن برخی معاملات عمده بود انتقال بخشی از سهام آلومینیوم ایران به یک شرکت بخش خصوصی و فعال در صنعت آلومینیوم انتظارات از این شرکت را افزایش داده است. در همین حال ذوب آهن اصفهان نیز شاهد خرید سهام این شرکت توسط شرکتی بود که تا حدودی زیر‌مجموعه ذوب‌آهن محسوب شده و کلاف تحولات «ذوب» را پیچیده‌تر می‌کند. این بلوک توسط شرکتی به نام پویش بازرگان خریداری شد که سال ۹۴ توسط ذوب آهن تاسیس شده بود و هم اکنون ۶۰ درصد سهام آن در اختیار فعالان صنعت فولاد قرار دارد.در این شرایط روز چهارشنبه، بازار، پایانی ضعیف مثل روزهای دیگر هفته داشت تا با کاهش ۱۳۰واحدی به رقم ۹۶هزار و ۸۶۰واحد برسد. شاخص کل هموزن نیز با کاهش ۱۱۶ واحدی (۰.۶۷ درصدی) به رقم ۱۷ هزار و ۳۱۲ واحد بسنده کرد. در همین حال در بازار جهانی روز چهارشنبه معامله‌گران شاهد ادامه ضعف و نوسان شدید به دنبال احتمال بروز جنگ تجاری میان آمریکا و شرکای تجاری‌اش بودند هر چند نشانه‌هایی از کاهش تنش‌ها در بازار جهانی به چشم می‌خورد.

? بررسی روند جابه‌جایی‌ها در طول هفته منتهی به پایان ۱۶ اسفندماه نشان از آن دارد که به دنبال کاهش شاخص کل بورس در تمامی روزهای هفته، تغییرمالکیت‌ها در مسیر پرتفوی حقیقی به حقوقی قرار داشت. به این ترتیب در جریان معاملات روز شنبه خالص خرید حقوقی‌ها به ۶/۱۲ میلیارد تومان رسید. این روند روز یکشنبه به کمترین میزان خود در طول هفته رسید و با جابه‌جایی ۳/ ۳ میلیارد تومانی دنبال شد. اما از روز دوشنبه مجدد روند افزایشی در پیش گرفت. به‌طوری‌که جابه‌جایی ۲/۸ میلیارد تومانی در روز دوشنبه صورت گرفت. این روند روز سه‌شنبه به بیشترین میزان خود در هفته رسید و با تغییر مالکیت ۲۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی دنبال شد. در جریان آخرین روز کاری هفته نیز با ثبت خالص خرید ۸/۱۰ میلیارد تومانی توسط این گروه، هفته‌ای کاملا حقوقی‌ به ثبت رسید.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

? ترامپ معافیت کانادا و مکزیک از تعرفه‌های تجاری را منوط به مذاکرات NAFTA کرده است. در کل به نظر می‌رسد که معافیت‌های پیشنهادی ترامپ بیشتر از چیزی خواهد بود که قبلاً انتظار می‌رفت و این موجب آرامش بازار شده و در عین‌ حال از بازارهای سهام حمایت کرده است. شاخص داوجونز ۹۴ واحد یا ۰٫۳۸ درصد افزایش ‌یافته است، شاخص S&P 500 هم ۰٫۴۵ درصد رشد کرده و شاخص ترکیبی نزدک هم توانسته به اندازه ۰٫۴۲ درصد افزایش یابد.

به ترتیب نمودار شاخص کل و شاخص کل هم وزن
بورس

نظر بدهید