تحلیل هفتگی روند نرخ ارز (۱۶ تا ۲۱ بهمن)

0
352

ارز دولتی

 • روند قیمتی دلار مبادلاتی در این هفته مثبت بود. قیمت دلار مبادلاتی در روز شنبه با چهار ریال افزایش نسبت به روز پنجشنبه گذشته برابر ۳۲۳۶۷ ریال بود. این قیمت در روز پنجشنبه با ۹ ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته ۳۲۳۷۶ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۵۸۴۴ ریال بود که این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۴۷ ریال افزایش یافته است.
 • روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته روندی نزولی داشت. قیمت یوروی مبادلاتی در روز شنبه با هشت ریال کاهش نسبت به پنجشنبه قبل از آن برابر ۳۴۹۱۲ ریال اعلام شد. این قیمت در روز پنجشنبه با ۳۱۲ ریال کاهش نسبت به ابتدای هفته برابر با ۳۴۶۰۰ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۷۳۰۰ ریال بود که این تفاوت قیمت نسبت به هفته گذشته ۲۷۰ ریال بیشتر شده است.
 • نرخ برابری جهانی دلار در برابر یورو در روز سه شنبه ۰۱ افزایش یافته و هر دلار برابر ۰.۹۳ یورو ارزش پیدا کرد. در داخل این نسبت قیمتی در نرخ گذاری بانک مرکزی حفظ شد. در بازار آزاد داخلی اما تا روز چهارشنبه نرخ برابری دلار برابر یورو ۰.۹ بود و روزهای چهارشنبه و پنجشنبه به ۰.۹۱ رسید.

ارز در بازار آزاد

 • روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته روندی صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۶۰ ریال کاهش قیمت نسبت به انتهای هفته گذشته باربر ۳۸۱۰۰ ریال بود. این قیمت در روز پنجشنبه با ۱۲۰ ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته برابر با ۳۸۲۲۰ ریال بود.
 • دونالد ترامپ اعلام کرد که تا دو سه هفته آینده در رابطه با کاهش مالیات‌ها خبر خوبی خواهد داد. این مسئله باعث شد تا دلار، شاخص‌های سهام و بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا رشد کنند. چندین روز بود که سرمایه‌گذاران بازار ارز خارجی به دنبال بهانه‌ای بودند تا USDJPY را از دامنه نوسانی ۵۰-۱۱۱.۶۰ خارج کنند، که وعده ترامپ در رابطه با مالیات‌ها توانست این بهانه را به دست سرمایه‌گذاران بدهد. همین وعده‌های ترامپ، عامل اصلی حرکات بزرگ و مثبت در بازارهای آمریکا پس از پیروزی ترامپ در انتخابات ۸ نوامبر بود، به همین خاطر نباید از واکنش دیروز بازار خیلی تعجب کرد.
 • در حال حاضر، سؤالی که ذهن را به خود مشغول می‌کند، این است که آیا این به معنی پایان حرکت اصلاحی و نزولی شاخص دلار آمریکاست؟ پاسخ منفی است. اما این بهانه‌ای بود تا دلار آمریکا پس از مداخلات کلامی ترامپ دوباره تقویت شود. نباید فراموش کرد که هدف اصلی سیاست‌های ترامپ، تقویت ارزهای خارجی است. وی چندین بار به یورو، ین ژاپن و یوان چین انتقاد کرده و گفته که این ارزها به‌طور مصنوعی تضعیف‌شده‌اند. بااین‌حال، خبری که در رابطه با سیاست‌های جدید مالیاتی منتشر شد، توانست رالی صعودی ترامپ، که از روز ۸ نوامبر شروع‌ شده بود را دوباره احیا کند و به ‌احتمال‌ زیاد این رالی در هفته معاملاتی آینده هم ادامه خواهد یافت.
 • با توجه به سیاست­های اعلام شده فدرال رزرو آمریکا مبنی بر افزایش نرخ بهره و خاص بودن این بانک مرکزی در میان بانک­های مرکزی اقتصادهای بزرگ جهان از این منظر، انتظار می­رود با اینکه ترامپ هدفی برای کاهش ارزش دلار در بازارهای جهانی در نظر گرفته است، اما در بلندمدت وی موفق نباشد و با توجه به افزایش نرخ بهره در سه نوبت در سال جاری توسط فدرال رزرو در کل ارزش دلار در بازارهای جهانی افزایش یابد.
 • روند قیمتی یورو در طی هفته نوسانی بود و در نهایت در انتهای هفته قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته کاهش یافته بود. در ابتدای هفته قیمت یورو با افزایشی ۲۰۰ ریالی نسبت به انتهای هفته پیش از آن برابر ۴۲۱۵۰ ریال اعلام شد. در اوج قیمتی این ارز در روز دوشنبه به ۴۲۶۰۰ ریال رسید. در انتها در روز پنجشنبه قیمت این ارز با کاهش ۲۵۰ ریالی نسبت به ابتدای هفته برابر ۴۱۹۰۰ ریال بود.
 • کاهش قیمت یورو در روز سه­شنبه به دلیل مسائل سیاسی در حال وقوع در فرانسه بوده است. Francois Fillon، یکی از کاندیدهای ریاست جمهوری فرانسه که در رقابت‌های انتخاباتی پیش افتاده بود، با رسوایی مواجه شده و درنتیجه رقیب او، Marine Le Pen، کاندیدای حزب راست افراطی فرانسه پیش افتاد.
 • درواقع برخی از ارزیابی‌ها نشان می‌دهند که Le Pen، رئیس‌جمهور بعدی فرانسه خواهد بود، که این مسئله سرمایه‌گذاران را نگران می‌کند. این نگرانی‌ها را می‌توان در بازار اوراق قرضه مشاهده کرد، به‌طوری‌که نرخ بازدهی اوراق قرضه فرانسه افزایش‌یافته و درعین‌حال، نرخ بازدهی اوراق قرضه آلمان کاهش داشته است. این نشان می‌دهد که بازار در حال فروش اوراق قرضه فرانسوی و خرید اوراق قرضه آلمانی است. در پی این جریانات سرمایه، تفاوت نرخ بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله فرانسه و آلمان به بالاترین سطح از سال ۲۰۱۲ رسیده است. سرمایه‌گذاران از سیاست‌های Le Pan به‌شدت نگرانند، وی گفته که فرانسه را از ناتو خارج خواهد کرد و همه‌پرسی برای خروج فرانسه از اتحادیه اروپا به راه خواهد انداخت.
 • بحران یونان همچنان بر یورو تأثیر منفی می‌گذارد. بازدهی اوراق قرضه ده‌ساله یونان به ۸ درصد رسیده است. به نظر می‌رسد که صندوق بین‌المللی پول در رابطه با کمک مالی به یونان به توافق نرسیده است، که این مسئله احتمال کاهش مشارکت صندوق بین‌المللی پول در کمک مالی به این کشور را تقویت کرده است.
 • همچنین در روز جمعه هم یورو و هم پوند در برابر دلار آمریکا تضعیف شدند. گزارش‌های ضعیف اقتصادی موجب شد تا یورو به حرکات نزولی در برابر دلار آمریکا ادامه دهد. تراز تجاری آلمان برای ماه دسامبر برابر ۴ میلیارد یورو بود، که اندکی از پیش‌بینی ۲۰.۵ میلیارد یورویی بهتر بود. این ناامیدی موجب شد تا EURUSD رشدهای روز چهارشنبه را از دست بدهد و روز را در زیر ۱.۰۷ به پایان برساند. از سوی دیگر هم پوند سریعاً پس از برخورد به اوج ۱.۲۵۸۲ به سمت پایین برگشت. گزارش‌های اقتصادی انگلستان بهتر از انتظارات بودند. شاخص بهای مسکن RICS نشانگر رشد ۲۵ درصدی و از پیش‌بینی ۲۲ درصدی بهتر بود.

  نمودار قیمت دلار در بازار آزاد
  monitoreconomy_ir-currency-22bahmam95-1                                               نمودار قیمت یورو در بازار آزاد
  monitoreconomy_ir-currency-22bahmam95-2

نظر بدهید