تحلیل هفتگی روند نرخ ارز (۲۳ تا ۲۸ بهمن)

0
343

ارز دولتی

 • روند قیمتی دلار مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت دلار مبادلاتی در روز شنبه با ۴ ریال افزایش نسبت به پنجشنبه هفته قبل از آن برابر ۳۲۳۸۰ ریال بود، این رقم با ۱۰ ریال افزایش در روز پنجشنبه برابر با ۳۲۳۹۰ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۵۶۸۰ ریال بود که نسبت به هفته گذشته این اختلاف قیمت ۱۶۴ ریال بهبود یافته است.
 • روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته روندی نزولی بود. قیمت یورو در روز شنبه نسبت به انتهای هفته قبل کاهشی ۱۳۹ ریالی داشت و برابر ۳۴۴۶۱ ریال اعلام شد. قیمت یوروی مبادلاتی در روز پنجشنبه ۷۹ ریال نسبت به ابتدای هفته کاهش یافته و برابر ۳۴۳۸۲ ریال اعلام گردید.
 • نرخ برابری دلار در برابر یورو در بازارهای جهانی در روز دوشنبه ۰۱ افزایش یافته و برابر ۰.۹۴ شد. در نرخ مبادلاتی این نسبت تقریبا حفظ شده بود. اما بازار آزاد داخلی نرخ برابری دلار با یورو اختلافی بین ۰.۰۱ تا ۰.۰۲ با نرخ برابری جهانی داشت.

ارز در بازار آزاد

 • روند قیمتی دلار در بازار آزاد نزولی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۲۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۳۸۲۴۰ ریال بود. این قیمت در روز پنجشنبه با ۱۷۰ ریال کاهش نسبت به ابتدای هفته به ۳۸۰۷۰ ریال رسید.
 • با سخنرانی جنت یلن، رئیس فدرال رزرو آمریکا، دلار به‌شدت تقویت شد. یلن گفت که “به تعویق انداختن مرحله بعدی افزایش نرخ بهره، غیرمنطقی است” و در ادامه افزود، “هر نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا (FOMC)، فرصتی برای افزایش نرخ بهره است”.
 • با شروع سخنرانی جنت یلن، برخی از سرمایه‌گذاران انتظار نداشتند که رئیس فدرال رزرو آمریکا خیلی خوش‌بین باشد. نرخ رشد متوسط دستمزدها کُند شده و نرخ بیکاری هم افزایش‌ یافته است، اما در عوض، جنت یلن به تعهدات بانک تأکید کرد و گفت که بانک مرکزی به دنبال چندین مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۷ است. وی معتقد است که هرچند هنوز زود است که در رابطه با برنامه‌های مالی دولت اظهارنظر کرد، اما اقتصاد آمریکا به سمت دو هدف تعیین‌شده بانک (تورم دو درصدی و وضعیت اشتغال کامل) درحرکت است.
 • بر اساس نظرات یلن، دستمزدها افزایش‌یافته و بازار کار هم بهبود داشته است، به همین دلیل، نگرانی از کُندی رشد دستمزدها ندارد. لحن یلن به‌طور قابل‌توجهی مثبت بود و به همین دلیل، دلار، شاخص‌های سهام و نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا به‌شدت رشد کردند.
 • روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته روندی نزولی بود. قیمت یورو در بازار آزاد با ۲۵۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۴۱۶۵۰ ریال بود. این قیمت ۲۵۰ ریال نیز تا روز پنجشنبه کاهش پیدا کرد تا در روز پنجشنبه قیمت هر یورو برابر ۴۱۴۰۰ ریال باشد.
 • گزارش‌های تورمی این هفته انگلستان مبهم بودند.CPI مطابق انتظارات بود. اما شاخص خرده ‌فروشی ضعیف‌تر از پیش‌بینی‌ها بود. شاخص بهای تولیدکننده هم تنها گزارش مثبت تورمی بود. تورم تولیدکنندگان به‌جای رشد ۰ درصدی، تنها ۱.۷ درصد رشد داشت.
 • یورو توانست به بالای ۰۶ دلار صعود کند و به نظر می‌رسد به سمت ۱.۰۷ دلار نشانه رفته است. هیچ گزارش اقتصادی از ناحیه یورو منتشر نشده و تنها گزارش آخرین نشست بانک مرکزی اروپا (نشست ماه ژانویه) منتشر شد، که تا حدودی مثبت بود. درحالی‌که بحث‌هایی از احتمال کاهش خرید ماهانه اوراق قرضه توسط بانک مرکزی شنیده می‌شود برنامه (QE)، اما گزارش نشان داد که هیچ حرفی در این رابطه زده نشده است و مقامات همچنان از سیاست‌های انبساطی و تسهیل مقداری پولی (QE) حمایت می‌کنند.
 • با توجه به انتخابات پیش روی ناحیه یورو و شک و تردیدها در رابطه با ریاست جمهوری ترامپ، بانک مرکزی به دنبال نگه‌داشتن سیاست‌های محرک و حمایتی اقتصادی است. بانک در طول نشست ماه ژانویه، رشدهای اخیر تورم را بی‌اهمیت خوانده و اعلام کرده که این رشد تورم، به دلیل نوسانات و افزایش قیمت انرژی بوده است. در حال حاضر، بانک مرکزی هنوز شواهد جدی از افزایش قیمت کالاها و خدمات مشاهده نکرده است. به‌طورکلی، بانک موضعی محتاطانه داشت و اشاره‌کرده که شاید سرعت رشد اقتصادی ناحیه یورو کند شود و احتمالاً شرایط را برای تشدید سیاست‌های انبساطی پولی هموار کند.
 • در نشست وزیران اقتصاد و دارایی گروه بیست، که در آلمان برگزار می‌شود، اگر سیاست‌های اقتصادی و تجاری ترامپ و همچنین مداخله در بازار ارز خارجی مطرح شود، یورو با نوسان شدیدی مواجه خواهد شد. بااین‌وجود دیدار اخیر ترامپ با نخست‌وزیر ژاپن امیدوارکننده بوده است، که این یعنی بازار می‌تواند نسبت به نرمی آمریکا در سیاست‌های افراطی خود امیدوار باشد. به‌طورکلی، در روزهای آینده، عاملی که بتواند روند نزولی تفاوت نرخ بازدهی اوراق قرضه آلمان و آمریکا را تغییر دهد، دیده نمی‌شود. این خبر خوبی برای یورو نیست.

کاملاً مشخص است که مصرف‌کنندگان انگلستان، با افزایش هزینه‌های زندگی، شرایط سختی دارند و بیشترین بدهی را در اروپا دارند. همه این مسائل، شرایط را برای افزایش نرخ بهره انگلستان در سال ۲۰۱۷ دشوار می‌کنند. پوند تا ۱.۲۴۲۰ سقوط کرد، اما با حمایت خریداران مواجه شد و در حال حاضر به تعادل رسیده است. مهم‌ترین نکته‌ای که سرمایه‌گذاران بایستی به آن توجه کنند، نسبت شاخص بهای صادرات به واردات است. اگر این نسبت نزولی باشد، بدین معنی است که بهای صادرات در حال کاهش و بهای واردات در حال افزایش است، یعنی تورم تقویت خواهد شد. روز جمعه معلوم شد که شاخص بهای صادرات به‌اندازه ۱۲ درصد افزایش‌یافته است. این بسیار امیدوارکننده است، اما بایستی صبر کرد و منتظر شاخص بهای واردات هم ماند، که پیش‌بینی می‌شود رشد ۱۹ درصدی را ثبت کند.

                                                      نمودار قیمت دلار در بازار آزاد
monitoreconomy_ir-currency-30bahman95-1

                                                 نمودار قیمت یورو در بازار آزاد
monitoreconomy_ir-currency-30bahman95-2

نظر بدهید