تحلیل هفتگی روند نرخ ارز (۲۷ خرداد تا ۱ تیر)

0
354

ارز دولتی

 • روند قیمتی دلار مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت دلار مبادلاتی در ابتدای هفته با افزایش ۱۲ ریالی نسبت به پنجشنبه قبل برابر ۳۲۴۶۹ ریال بود. این قیمت در انتهای هفته ۲۴ ریال نسبت به ابتدای هفته افزایش داشته و دلار مبادلاتی در روز پنجشنبه برابر ۳۲۴۹۳ ریال بود. در روز پنجشنه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۴۹۳۷ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته قبل ۱۴۴ ریال تشدید شده است.
 • روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته نزولی بود. در ابتدای هفته قیمت یوروی مبادلاتی ۸۳ ریال نسبت به انتهای هفته قبل کاهش داشته و برابر ۳۶۳۲۸ ریال بود. قیمت این ارز در روز پنجشنبه ۳۶ ریال نسبت به ابتدای هفته کاهش داده شده و برابر ۳۶۲۹۲ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت میان یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۶۴۸۸ ریال بود. این تفاوت قیمت نسبت به هفته قبل ۵۱۹ ریال تشدید شده است.
 • نسبت جهانی قیمت دلار به یورو در این هفته برابر ۸۹ بود. این نسبت در قیمتگذاری بانک مرکزی رعایت شده و برابر ۰.۸۹ بود. در بازار آزاد با اختلاف نسبت به نسبت قیمتهای جهانی این نسبت در محدوده ۰.۸۷ بود (در روز شنبه قریب به ۰.۸۸).

ارز در بازار آزاد

 • روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته بدون تغییر نسبت به انتهای هفته گذشته ۳۷۲۵۰ ریال در بازار مبادله شد. قیمت آن در روز پنجشنبه نسبت به ابتدای هفته ۱۹۰ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۳۷۴۴۰ ریال بود.
 • حرکات دلار آمریکا بین اعتماد بالای فدرال رزرو به اقتصاد آمریکا و شک و تردید بازارهای مالی محدود شده بود. بانک مرکزی آمریکا به گزارش‌های اقتصادی ضعیف این کشور بی‌توجهی کرده و با وجود گزارش‌های ضعیف تورمی و مخارج مصرف‌کنندگان، به مرحله دیگری از افزایش نرخ بهره تا پایان سال ۲۰۱۷ اشاره‌ کرده است. همچنین مقامات فدرال رزرو آمریکا برنامه‌ای برای تشدید سیاست‌های انقباضی در پیش ‌گرفته‌اند و به دنبال کاهش ترازنامه بانک مرکزی هستند.
 • با اینحال سرمایه‌گذاران نتوانسته‌اند همانند فدرال رزرو به ‌راحتی از کنار گزارش‌های نا امید کننده اقتصادی عبور کنند. انتظارات نرخ بهره‌ای ماه دسامبر نشان می‌دهد که از نظر بازار نرخ بهره فدرال رزرو در محدوده فعلی ۱ تا ۲۵ درصدی باقی خواهد ماند. این یعنی ازنظر بازار دیگر مرحله سومی برای افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۷ وجود ندارد. برطرف شدن این تناقض انتظارات میان بازار و فدرال رزرو می‌تواند روند میان ‌مدت دلار آمریکا را مشخص کند.
 • محرک اصلی دلار آمریکا (نرخ بازدهی اوراق خزانه‌ داری) تضعیف ‌شده است. در روز پنجشنبه نرخ بازدهی اوراق خزانه‌ داری ده ‌ساله آمریکا به زیر ۱۵ درصد رسیده و به نرخ ۲ درصدی نزدیک شده است. ادامه کاهش نرخ بازدهی اوراق خزانه‌ داری آمریکا موجب تضعیف دلار شده است. در صورت ادامه کاهش نرخ بازدهی اوراق خزانه‌ داری،USDJPY می‌تواند تا حمایت ۱۱۰.۵۰ پایین بیاید و EURUSD به سمت ۱.۱۲ حرکت کند. هرچند که حرکات قیمتی این هفته بازار بسیار کوتاه و آرام بوده‌اند، اما همچنان بدبینی بازار نسبت به دلار آمریکا باقی‌ مانده است.
 • درعین‌حال، نگرانی‌ها از بحران سیاسی دولت آمریکا، یک تغییر تأثیرگذار و غیرقابل ‌پیش‌بینی برای بازار است. تحقیقات در رابطه با ارتباط ترامپ و روسیه ادامه دارد و به سطحی رسیده که پای ترامپ نیز به‌ طور مستقیم به این تحقیقات باز شده است. این یعنی بحران سیاسی دولت آمریکا می‌تواند به ‌راحتی رویدادهای بازارهای مالی را کم‌ اهمیت جلوه دهد. اگر تمایلات ریسک‌ پذیری سرمایه‌گذاران در پی بحران سیاسی دولت آمریکا از بین برود، انتظارات نرخ بهره‌ای بازار نیز تضعیف خواهد شد و دیگر ازنظر بازار شانس سومین مرحله افزایش نرخ بهره از بین خواهد رفت. چنین اتفاقی به ‌راحتی می‌تواند دلار آمریکا را به ‌شدت تضعیف کند.
 • روند قیمتی یورو در این هفته صعودی بود. در ابتدای هفته قیمت این ارز نسبت به پنجشنبه پیش از آن ۵۰ ریال کاهش داشته و برابر ۴۲۳۳۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو در بازار نسبت به ابتدای هفته ۴۵۰ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۴۲۷۸۰ ریال بود.
 • در این هفته به خاطر نرخ بازدهی پایین اوراق خزانه‌داری آمریکا، یورو در برابر دلار آمریکا تقویت شد. همچنین با توجه به چشم انداز مثبت موجود از اقتصاد آلمان و احتمال انعکاس این امر در گزارشهای مالی پیش رو، انتظار می رود قیمت یورو در روزهای آتی افزایش داشته باشد.
 • پوند انگلستان در واکنش به نگرانی سرمایه‌گذاران نسبت به توان نخست‌ وزیر انگلستان برای باقی ماندن در قدرت تضعیف شد و GBPUSD به زیر ۲۶ سقوط کرد. پوند انگلستان از سوی دو عامل کاملاً متضاد تحت ‌فشار قرارگرفته است. از دید سیاسی دلایل زیادی برای نگرانی از وضعیت سیاسی انگلستان وجود دارد که اقتصاد این کشور را در معرض ریسک جدی قرار می‌دهد. درعین‌حال، بانک مرکزی انگلستان به‌طور غیرمنتظره‌ای به سمت سیاست‌های انقباضی متمایل شده است. هرچند که مارک کرنی، رئیس بانک مرکزی انگلستان با ایده افزایش نرخ بهره موافق نیست، اما یکی از اعضای کمیته سیاست‌های پولی انگلستان که دیروز سخنرانی کرد، گفت که می‌توان بخشی از محرک‌های اقتصادی را در نیمه دوم سال برداشت. او معتقد است که افزایش ۰.۲۵ درصدی نرخ بهره تنها می‌تواند بخشی از محرک‌های معرفی ‌شده در ماه اوت را حذف کند. نظرات او موجب شد تا GBPUSD به بالای ۱.۲۷ صعود کند. با این حال به نظر می‌رسد که پوند همچنان در رالی‌های صعودی با فشار فروش مواجه است.
  به ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
  monitoreconomy_ir-currency-31

نظر بدهید