تحلیل هفتگی روند نرخ ارز (۳۰ بهمن تا ۵ اسفند)

0
293

ارز دولتی

 • روند قیمتی دلار مبادلاتی در این هفته روندی صعودی بود. قیمت دلار مبادلاتی در روز شنبه برابر ۳۲۳۹۰ ریال اعلام شد، این قیمت برابر قیمت پنجشنبه گذشته دلار مبادلاتی بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار مبادلاتی با ۱۱ ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته برابر ۳۲۴۰۱ ریال بود. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۵۳۵۹ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته قبل ۳۲۱ ریال کاهش یافته بود.
 • روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته روندی نزولی بود. قیمت یوروی مبادلاتی در روز شنبه برابر ۳۴۳۸۲ ریال بود که برابر قیمت این ارز در پنجشنبه پیش از آن بود. قیمت این ارز در روز پنجشنبه با ۱۵۶ ریال کاهش قیمت نسبت به ابتدای هفته برابر ۳۴۲۲۶ ریال بود. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۶۶۷۴ ریال بود که نسبت به هفته گذشته این اختلاف قیمت ۳۴۴ ریال کاهش یافته بود.
 • نرخ برابری دلار با یورو در بازار جهانی برابر ۹۴ بود که البته تنها در روز چهارشنبه این نرخ برابر ۰.۹۵ بود. در قیمتگذاری ارز مبادلاتی تقریبا این نسبت رعایت شد. اما در بازار آزاد همچنان قیمت برابری دلار بر یورو از سطح جهانی پایینتر بوده و در طول هفته برابر ۰.۹۲ بود.

ارز در بازار آزاد

 • روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته نزولی بود. در ابتدای هفته با ۵۰ ریال کاهش نسبت به پنجشنبه گذشته قیمت دلار در بازار آزاد برابر ۳۸۰۲۰ ریال بود. در طی هفته قیمت این ارز در بازار کاهش یافته و در روز پنجشنبه با ۶۰ ریال کاهش نسبت به ابتدای هفته برابر ۳۷۷۶۰ ریال تعیین شد.
 • پس از یک هفته، دلار آمریکا توانست در برابر ارزهای اصلی بازار تقویت شود.USDJPY تا اوج ۷۸ صعود کرد، اما در ادامه در سطوح پایین‌تری به تعادل رسید. باوجوداینکه داده‌های اقتصادی آمریکا ضعیف بودند و همچنین نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری هم کاهش‌یافته بود، اما دلار تقویت شد.
 • در ماه فوریه، فعالیت‌های اقتصادی در بخش خدماتی و تولیدی کاهش‌یافته است، به‌طوری‌که شاخص ترکیبی از ۸ واحد به ۵۴.۳ واحد پایین آمده است. نرخ بازدهی اوراق ده‌ساله خزانه‌داری آمریکا هم بیش از ۰.۰۴ درصد افزایش یافت، اما در ادامه به سمت پایین برگشت. اما ظاهراً سرمایه‌گذاران توجهی به این مسائل نداشتند. تقویم اقتصادی این هفته آمریکا تقریباً خالی است و توجهات بازار بیشتر به سخنرانی مقامات فدرال رزرو آمریکاست.
 • شاخص مدعیان بیکاری از ۲۳۸ هزار واحد به ۲۴۴ هزار واحد رسیده، اما کل مدعیان بیکاری در پایین‌ترین سطوح تاریخی قرار دارد و شاخص بهای مسکن آمریکا هم در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۱۶، افزایش‌یافته است. در همین حال، فعالت های تولیدی در منطقه کانزاس سیتی هم در ماه فوریه، رشد سریعی را تجربه کرده‌اند.
 • این گزارش‌ها همراه با سایر شاخص‌های اقتصادی، که نشانگر رشد قوی فعالیت‌های تولیدی بودند، همخوانی داشتند و همچنان نشانگر بهبود وضعیت بازار کار هستند. بااین‌حال، هیچ‌کدام از این گزارش‌ها نتوانستند از دلار آمریکا حمایت کنند. درواقع بااینکه همه سیاست‌گذاران پولی آمریکا از نیاز به افزایش سریع نرخ بهره حرف می‌زنند، اما قیمت‌گذاری قراردادهای آتی وجوه فدرال رزرو نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران هنوز به افزایش نرخ بهره در ماه مارس باور ندارند. بر همین اساس می‌توان گفت که دلار آمریکا در سطوح بالاتری معامله خواهد شد، اما تا پیش از سخنرانی ترامپ در برابر کنگره (سه‌شنبه آینده) یا سخنرانی جنت یلن (رئیس فدرال رزرو آمریکا) و فیشر (نایب‌رئیس فدرال رزرو)، نمی‌توان به حرکات دلار آمریکا خیلی امیدوار بود.
 • نظرات اخیر مقامات فدرال رزرو نشان می‌دهد، که سیاست‌گذاران پولی آمریکا بیش از گذشته شجاع شده‌اند و در حال کاهش محرک‌های اقتصادی بانک هستند، درحالی‌که هنوز چشم‌انداز سیاست‌های مالی دولت آمریکا مشخص نیست. حتی شایعاتی وجود دارد که شاید بانک مرکزی به کوچک کردن ترازنامه اقدام کند. در ظاهر، این به نفع دلار آمریکاست. اما بازار بیشتر به گزارش‌های ارسالی از دولت آمریکا توجه دارد. هر اظهارنظری از سوی وزیر خزانه‌داری آمریکا می‌تواند بازار را به حرکت وادارد. دولت آمریکا سعی کرده با مداخلات کلامی خود، ارزش دلار آمریکا را پایین آورد و در این میان به چین، ژاپن و آلمان اتهام دست‌کاری در ارزش پول محلی را زده است. از نظر دولت آمریکا، این کشورها با تضعیف ارزهای محلی، در حال سود بردن از قراردادهای تجاری با آمریکا هستند. حتی اخیراً، دولت ترامپ به قانون‌گذاری بانک مرکزی اروپا هم انتقاد کرده است. در حال حاضر، معامله گران می‌خواهند بدانند که آیا وزیر خزانه‌داری هم راه ترامپ را خواهد رفت یا خیر؟
 • روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته نزولی بود. در ابتدای هفته قیمت یورو برابر ۴۱۱۰۰ ریال بود که نسبت به پنجشنبه قبل آن ۳۰۰ ریال کاهش قیمت داشت. در روز پنجشنبه قیمت دلار ۲۰۰ ریال نسبت به ابتدای هفته کاهش داشته و برابر ۴۰۹۰۰ ریال بود. نرخ اسپرید یورو از ۲۶۶ ریال در روز شنبه به ۳۸ ریال در روز پنجشنبه رسید.
 • نگرانی‌ها از آینده سیاسی ناحیه یورو، دلیل اصلی فشارهای نزولی بر EURUSD بود. مارین لِ پِن، کاندیدای ریاست جمهوری فرانسه و ویلدرز، کاندیدای هلند، در نظرسنجی‌ها پیش افتاده‌اند. هر دو کاندید به دنبال خروج از اتحادیه اروپا هستند. درواقع سرمایه‌گذاران نگران هستند که شاید پیروزی این دو کاندید در انتخابات ماه آوریل و مارس، موجب تقویت جریانات پوپولیستی در کل اتحادیه اروپا شود و این مسئله می‌تواند منجر به از بین رفتن اتحادیه اروپا و پول واحد یورو شود. بااین‌حال، کاهش شدید ارزش یورو، همچنان از اقتصاد ناحیه حمایت می‌کند. بر اساس گزارش‌های PMI ، فعالیت‌های اقتصادی در بخش‌های تولیدی و خدماتی افزایش‌یافته است. رشد فعالیت‌های اقتصادی در آلمان بسیار قابل ‌توجه بود.
 • با خارج شدن فرانکویس بایو از رقابت‌های ریاست جمهوری فرانسه، شانس پیروزی امانوئل ماکرون در برابر مارین لِ افزایش یافت. مارین لِ پن، از گروه‌های پوپولیستی است و وعده داده که پس از پیروزی، اقدام به برگزاری همه‌پرسی جهت خروج فرانسه از اتحادیه اروپا خواهد کرد. اگر لِ پن در انتخابات پیروز شود، چهره سیاسی اتحادیه اروپا تغییر خواهد کرد و دومین اقتصاد بزرگ ناحیه یورو در معرض تغییر سیاست‌های اقتصادی قرار خواهد گرفت، که می‌تواند منجر به از هم گسستگی ناحیه یورو شود. به همین دلیل نباید به رشد EURUSD خوش‌بین بود.
 • گزارش GDP انگلستان برای سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۱۶ منتشر شد. این گزارش نشان می‌دهد که رشد اقتصادی سالانه انگلستان با تعدیل منفی همراه بوده است. اما مهم‌ترین بخش گزارش، شاخص سرمایه‌گذاری کسب‌وکارها بود که در سه‌ماهه چهارم سال به‌اندازه ۰ درصد افت کرده است.

نمودار قیمت دلار در بازار آزاد

monitoreconomy_ir-currency-6esfand95-1

نمودار قیمت یورو در بازار آزاد

monitoreconomy_ir-currency-6esfand95-2

نظر بدهید