خلاصه تحلیل بازار بورس | هفته منتهی به ۱۹ اردیبهشت

0
1958

? در پایان معاملات هفته منتهی ۱۹ اردیبهشت ماه ۹۷ ، شاخص کل بورس با ۷۹ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۹۳۶۹۱ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۲۳۳ واحد افزایش به رقم ۶۶۶۹۷ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۷۷۵ واحد کاهش عدد ۱۹۸۷۵۵ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۰.۳ درصد افزایش و شاخص بازار دوم با ۰.۴ درصد کاهش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۱۴۶۶۳ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۱۴۱ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۵۶۳۴ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۲۳۶ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۱۳۹ درصد و ۵۲ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۱۰۹ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۱۲۵ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۱۰۶ درصد و ۱۱۰ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.

? شاخص کل بورس پس از ۴ هفته نزولی با رشد ۰.۱ درصدی در سطح ۹۳ هزار و ۶۹۱ واحدی ایستاد. شرایط انتظاری برای تصمیم ترامپ در مورد برجام و در نهایت اعلام خروج یکجانبه آمریکا از برجام (شب سه‌شنبه) و دورنمای بازگشت تحریم‌ها در بازه ۹۰ و ۱۸۰ روزه عامل تشدید فشار فروش در بازار سهام بود. با این وجود، حضور حقوقی‌ها در سمت خرید تغییر مالکیت ۱۴۶.۵ میلیارد تومانی به نفع حقوقی‌ها رقم زد. همچنان با وجود تردید دلاری در بازار، اما افزایش نرخ فروش قیمت محصولات فولادی در بورس کالا می‌تواند سیگنالی برای تغییر انتظارات باشد. نوسان نفت نزدیک سقف ۳.۵ ساله نیز عامل حمایت از پالایشی‌ها است. در بازار جهانی، با کاهش موجودی انبار LME و افزایش واردات مس چین، مس به ۶۹۰۰ دلار رشد کرد. اما آلومینیوم به ۲۲۰۰ دلار و روی زیر ۳۱۰۰ دلار نوسان داشت.

شاخص کل بورس

? بورس تهران در ماه‌های گذشته جدال دشواری با ریسک برجام داشته است. از نیمه دوم سال گذشته به تدریج بر شدت فضای منفی ناشی از کارشکنی‌های آمریکا در برجام افزوده شد و این موضوع از ماه‌های پایانی سال گذشته به اوج خود رسید. بازار ارز و طلا نیز که از دماسنج‌های سیاسی اقتصاد کشور به شمار می‌روند واکنش تندی به چشم‌انداز سیاسی آتی داشت. اعلام موضع آمریکا و متحدان منطقه‌ای این کشور در خاورمیانه، ورای انتظارات بدبینانه سیاسی بود. مطابق با حمایت‌های قابل توجه اروپایی‌ها و دو کشور دیگر درگیر در برجام در شرایط کنونی تعیین تکلیف این توافق‌نامه به تصمیمات ۶ کشور باقی‌مانده بازمی‌گردد. ایران از زمان اجرا شدن برجام کاملا به این توافق‌نامه پایبند بوده است و گزارش‌های دوره‌ای آژانس جای هیچ‌گونه شکی درخصوص پایبندی کشورمان به این توافق‌نامه باقی نگذاشته است. آمریکا نیز با سخنرانی رئیس‌جمهوری خود، به یک قطعنامه بین‌المللی پشت پا زد. در این شرایط رفتار سایر طرف‌های درگیر در این توافق‌نامه قابل توجه خواهد بود. سوال اصلی در این شرایط این است که آیا اروپا سر تعظیم در برابر باج‌خواهی‌های سنگین آمریکا فرود می‌آورد یا اینکه برخلاف شریک خود برای جلوگیری از بی‌اعتباری قطعنامه‌های بین‌المللی آتی بر قول و قرار خود پایبند خواهند بود.

? نکته دومی که در حافظه بورس تهران نقش بسته است روی آوردن فعالان بازار به سایر روش‌های ارزش‌گذاری است. گرچه سودآوری و جریان وجوه نقد در شرایط کنونی ارزش‌گذاری سهام شرکت‌ها از اولویت برخوردار است اما با یک فاز تاخیر به تدریج اثرات رشد نرخ دلار غیرقانونی به کل بازار کشیده خواهد شد. در این خصوص ممکن است با سیاست سرکوب تورمی که دولت در پیش گرفته است سودآوری شرکت‌هایی که به خصوص نیازهای اساسی را تامین می‌کنند چندان دستخوش تغییر نشود اما این امکان وجود دارد که فعالان بازار با پیشواز از سهام این شرکت‌ها به دنبال رشد ارزش جایگزینی ارزی روند و رشد سودآوری ناشی از تورم انتظاری را پیش‌خور شوند. در این میان متغیرهای سیاسی و همچنین چالش‌های بزرگ اقتصادی کشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که باید معامله‌گران بیش از همیشه به آنها توجه کنند.

تحلیل هفتگی بورس جهانی
? در هفته های اخیر نوسان قیمت فلزات پایه بزرگ بوده و حرکت قیمت ها برای تمام این فلزاتن در یک جهت نبوده است. از ابتدای امسال درباره کاهش نرخ رشد اقتصاد چین که بزرگترین مصرف کننده فلزات پایه در جهان است نگرانی هایی وجود داشته و در هفته های اخیر احتمال بروز جنگ تجاری بین این کشور و آمریکا بر نگرانی ها افزوده است.

به‌ترتیب نمودار شاخص کل و شاخص کل هم وزن

شاخص کل بورس

نظر بدهید