خلاصه تحلیل بازار بورس | هفته منتهی به ۲ خرداد

0
1485

در پایان معاملات هفته منتهی به ۲ خرداد ماه ۹۷، شاخص کل بورس با ۵۰۵ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۹۵۴۴۵ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۳۵۷ واحد افزایش به رقم ۶۷۹۷۱ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۱۰۸۳واحد افزایش عدد ۲۰۲۳۳۹ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۰.۵ درصد افزایش و شاخص بازار دوم با ۰.۵ درصد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۳۰۰۹۵ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۶۷درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۶۲۸۷ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۲۷۵ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۱۷ درصد کاهش و یک درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۹۹ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۰۰۱ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۲۴ درصد و ۲۲ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.

شاخص کل بورس با رشد هفتگی ۰.۵۳ درصدی سومین هفته صعودی را ثبت کرد. رشد ۱۸ درصدی ارزش معاملات در هفته اخیر نسبت به میانگین اردیبهشت رقم خورد. با تداوم ریسک برجام، همچنین کمبود نقدینگی در بازار و ابهام نسبت به دلار تغییر مالکیت ۳۵ میلیارد تومانی به نفع حقوقی‌ها رقم خورد. در بازار جهانی با وجود تداوم ریسک جنگ تجاری میان چین و آمریکا نوسان شاخص دلار نزدیک سقف ۵ماهه، رشد اندک آلومینیوم به ابتدای کانال ۲۳۰۰ دلاری و مس به کانال ۶۹۰۰ دلاری را رقم زد؛ اما روی در کانال ۳۰۰۰ دلاری نوسان داشت. گزارش‌های مناسب کالایی‌ها از جمله تولیدکنندگان متانول، قیمت مناسب فولاد بورس کالا و چشم‌انداز تسریع روند افزایش قیمت‌ها با رشد سود اسمی، معامله‌گران را به سمت نمادهای کالایی بازگرداند و موج کوچک‌تر‌ها، انبوه‌سازی، کاشی و سرامیک تا حدی فروکش کرد. گزارش‌ها و مجامع شرکت‌ها بر شاخص اثرگذار هستند.
شاخص کل بورس

روند صعودی شاخص کل بورس تهران در هفته گذشته نیز ادامه‌ پیدا کرد. در پایان هفته گذشته دماسنج بازار سهام برای سیزدهمین روز متوالی رشد کرد. تب و تاب نقدینگی روز به روز در بازار سهام بیشتر می‌شود. به تدریج معامله‌گران از لاک احتیاط خارج شده و با سیگنال جذابیت سهام و انتظارات آتی نسبت به اقتصاد کشور و اثرات آن در بازار سهام در سمت خرید فعال شده‌اند. پتانسیل‌هایی که تا قبل از آن فعالان بازار از توجه به آن غافل بودند در شرایط کنونی و با نمود واقعی آن در عملکرد شرکت‌ها در حال خودنمایی هستند. بر این اساس رویه جذابیت بازار سهام بار دیگر می‌تواند مشابه سال گذشته و حتی با قدرت بیشتری دنبال شود.

بررسی مولفه‌های کنونی حاکی از این است که می‌توان به آینده بازار سهام امیدوار بود. اگر اتفاق غیرمترقبه‌ای در آینده سیاسی و اقتصادی کشور و همچنین جهان رخ ندهد و ثبات قیمت‌های جهانی در سطوح کنونی ادامه دار باشد، سهام به تبع واقعیت‌های اقتصادی انتظاری می‌تواند در مسیر صعودی حرکت کند. وضعیت کنونی بنیادی برای برخی از شرکت‌ها بسیار مناسب ارزیابی می‌شود و اگر بنا باشد واقعیت‌های اقتصادی که گویا تمایل زیادی به انکار آنها از سوی سیاست‌گذار وجود دارد نیز رونمایی شود رشدهای بازار سهام از حالت لاک‌پشتی خارج شده و حتی می‌تواند جهش‌های متوالی را به دنبال داشته باشد.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

یکی از عواملی که از رشد قیمت ها جلوگیری کرده افزایش شاخص دلار است. ارزش دلار در برابر سبدی از ۶ ارز معتبر در هفته های گذشته افزایش یافته است و با توجه به شرایط موجود بعید است این روند معکوس باشد. بانک مرکزی آمریکا ماه مارس نرخ های بهره را بالا برد و پیش بینی شده ماه آینده میلادی نیز در نشست کمیته سیاستگذاری این نهاد، نرخ ها بار دیگر بالا برده شود.

دومین عامل تنش های تجاری بین آمریکا و شرکای تجاری این کشور است. آمریکا در ماه مارس بر فولاد و آلومینیوم وارداتی از دیگر کشورها تعرفه اعمال کرد و در دو دور مذاکره بین مقامات آمریکا و چین بر سر اختلافات تجاری، پیشرفتی حاصل نشده است.

سومین عامل موثر بر بازار فلزات پایه، سیاست‌های دولت چین است. اصلاحات اقتصادی دولت چین که از دو سال پیش آغاز شده است میزان فعالیت ها در بخش ساخت و ساز را کاهش می‌دهد و این یک عامل کاهش تقاضا برای فلزات پایه محسوب می‌شود.

به‌ترتیب نمودار شاخص کل و شاخص کل هم‌وزن
شاخص کل بورس

 

نظر بدهید