خلاصه تحلیل بازار بورس | هفته منتهی به ۹ خرداد

0
1601

? در پایان معاملات هفته منتهی ۹ خرداد ماه ۹۷ ، شاخص کل بورس با ۱۳۳ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۹۵۵۷۸ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۷۰۹ واحد افزایش به رقم ۶۸۶۸۰ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۳۰۲۷ واحد افزایش عدد ۱۹۹۳۱۳ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۱ درصد افزایش و شاخص بازار دوم با ۵/۱ درصد کاهش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۱۴۵۴۵ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۵۲ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۶۵۵۴ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۲۸۲ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۴ درصد و ۲ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۶۷ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۶۹۸ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۳۲ درصد و ۳۰ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.

? شاخص کل بورس با رشد هفتگی ۰.۱۴ درصدی با ثبت چهارمین هفته متوالی صعودی شد. کاهش نسبی ریسک‌گریزی میان معامله‌گران و رشد ۳۲ درصدی ارزش معاملات نسبت به میانگین اردیبهشت، عملکرد مناسب شرکت‌ها به ویژه فلزات اساسی در سال گذشته و خوش‌بینی به رشد نرخ فروش از شاخص حمایت کرد. پس از ۱۷ هفته تغییر مالکیت (۲۲ میلیارد تومانی) به نفع حقیقی‌ها رقم خورد. روز چهارشنبه با رشد شاخص دلار و تنش‌های سیاسی اتحادیه اروپا مس به کف ۶۷۲۷ دلاری (۳ هفته) رسید. اما به تدریج به کانال ۶۸۰۰ دلاری رشد کرد. همچنان روی و آلومینیوم در کانال ۳۰۰۰ و ۲۲۰۰ دلار نوسان داشتند. آغاز اعمال تعرفه آمریکا بر فولاد و آلومینیوم از روز گذشته (۱ ژوئن) و روند شاخص دلار بر فلزات اساسی اثرگذار است. روند قیمت نفت بر پالایشی‌ها و قیمت محصولات پتروشیمی و تردیدها نسبت به سیاست دلاری بر شاخص اثرگذار هستند.

شاخص کل بورس

? بازار سهام در حالی معاملات نخستین روز کاری هفته را با رشد ۰.۴ درصدی شاخص کل بورس آغاز کرد که در این روز سهام گروه فولادی و همچنین معدنی‌ها در کانون توجه معامله‌گران به‌خصوص سهامداران خرد بازار قرار گرفت. به این ترتیب روز‌ شنبه حدود ۲۶ میلیارد تومان نقدینگی از سبد سهام معامله‌گران حقوقی به پرتفوی حقیقی‌ها افزوده شد. بیشترین خالص خرید حقیقی‌ها در نماد «فولاد» با تغییر مالکیت ۱۲ میلیارد تومانی شکل گرفت. همچنین دیگر نماد این گروه یعنی فولاد کاوه جنوب کیش نیز با استقبال خرید از سوی سهامداران خرد همراه شد. بر این اساس خالص خرید حقیقی‌ها در این نماد به بیش از ۷ میلیارد تومان رسید. چادرملو نیز با جابه‌جا‌یی ۶ میلیارد تومانی نقدینگی در مسیر پرتفوی حقوقی به حقیقی از دیگر نمادهای مورد توجه سهامداران خرد در این روز بود.

? روند نقل، انتقال و حمل بار آهن‌آلات طی ۱۰ روز گذشته دچار چالش‌ و مشکل جدی شده، به‌طوری‌که در این روند، «قراضه» به کارخانه‌های تولید شمش نمی‌رسد، در ادامه، شمش به کارخانه‌های تولید «مقاطع» نمی‌رسد؛ بنابراین و به اجبار شرایطی شکل گرفته که تولید این اقلام نیز دچار وقفه شده است. موضوع دیگر اما بحث «قیمت‌گذاری آهن‌آلات» است؛ در این باره به دلیل پیوندی که قیمت تمام‌شده آهن‌آلات با مقوله حمل و نقل دارد، این روند طی روزهای اعتصاب کامیون‌داران مختل شده است. این در حالی است که بازار فولاد و محصولات فلزی به گفته فعالان بازار فولاد در شرایط «ثبات قیمتی» به سر می‌برد، اما به زعم فعالان بازار باید گفت اگر ثباتی هم در بازار فولاد مشاهده می‌شود به دلیل عدم تحرک محصول در بازار است، بنابراین این گزاره منطقی از دل این رخدادها خارج می‌شود که وقتی معامله‌ای در بازار صورت نمی‌گیرد، پس کشف قیمتی هم در این شرایط وجود ندارد.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

? دبیر کل سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در کنفرانس خبری نشست این سازمان در پاریش گفت: «برای دو سال آینده روند رشد اقتصاد جهان ادامه پیدا می کند و افق کوتاه مدت اقتصاد بهتر از قبل است اما افزایش قیمت نفت و تنش های تجاری دو مانع در برابر تداوم رونق اقتصاد جهان هستند. در واقع ترکیبی از سه عامل یعنی نرخ‌های پایین بهره، هزینه کردن دولت ها و کاهش مالیت ها در آمریکا به رونق اقتصاد جهان کمک کرده است و پیش بینی می شود امسال اقتصاد جهان ۴ درصد رشد کند.»

? بهبود شرایط اقتصاد جهان سبب شده بانک‌های مرکزی به فکر کاهش برنامه های حمایتی خود باشند. در واقع بانک‌های مرکزی نگرانی افزایش سریع نرخ‌های تورم در صورت تداوم برنامه‌های حمایتی هستند. همچنین در حال حاضر این بانک‌ها از تمامی ابزارهای موجود برای کمک به رونق اقتصادی استفاده کرده اند و اگر بحرانی جدید رخ دهد توانایی مقابه با آن وجود ندارد.

به‌ترتیب نمودار شاخص کل بورس و شاخص کل هم‌وزن

شاخص کل بورس

نظر بدهید