خلاصه تحلیل بازار بورس | هفته منتهی به ۲۳ خرداد

0
884

? در پایان معاملات هفته منتهی ۲۳ خرداد ماه ۹۷ ، شاخص کل بورس با ۳۱۴۷ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۹۹۱۴۶ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۲۴۶۱ واحد افزایش به رقم ۷۱۶۰۶ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۵۴۹۸ واحد افزایش عدد ۲۰۴۸۱۶ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۳.۶ درصد و شاخص بازار دوم با ۲.۷۵۸ درصد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۱۳۳۴۸ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۱۷۲ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۵۵۵۴ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۴۱۸ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۱۹۹ درصد و ۹۸ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۱۰۷ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۰۸۶ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۱۲۰ درصد و ۱۲۱ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.

شاخص کل بورس

? شاخص کل بورس با رشد ۳/۳ درصدی و ثبت چهارمین هفته صعودی در سطح ۹۹ هزار و ۱۴۶ واحدی ایستاد. ارزندگی قیمت سهام، چشم‌انداز رشد سود اسمی شرکت‌ها با دورنمای تورمی و قیمت‌های مناسب جهانی با تشویق ورود نقدینگی حقیقی به بازار سهام، رشد ۵۵ درصدی ارزش معاملات هفته اخیر نسبت به نیمه اول خرداد را رقم زد. با وجود رشد دسته‌جمعی بازار سهام، شاهد استقبال بیشتر معامله‌گران از فلزات اساسی و پتروشیمی‌ها بودیم. اعلام نرخ ۳۸۰۰ تومانی برای خوراک پتروشیمی‌ها از این نمادها حمایت می‌کند. اما لمس سقف ۱۱ماهه شاخص دلار، نشانه‌های کند‌شدن رشد اقتصادی چین و اعمال تعرفه ۵۰ میلیارد دلاری از سوی آمریکا بر چین و از چین بر کالاهای آمریکایی بیشترین افت هفتگی مس از آوریل به کانال ۷۰۰۰ دلاری و افت روی به ۳۰۰۰ دلار را رقم زد. افت نفت، فشار بر پالایشی‌ها را حفظ کرده است.

? عوامل بنیادی فضا را برای رشدهای پرشتاب بورس آماده کرده است. بر این اساس باید در انتظار جذب موج عظیمی از نقدینگی بود. در این شرایط تنها تزریق نقدینگی کافی است که تا آن‌چه در سال‌های نه‌چندان دور در بورس رخ داده است دوباره تکرار شود. جنس صعود شاخص در شرایط کنونی مشابه سال‌های ۹۱ و ۹۲ است. در این میان این موقعیت‌ می‌تواند فرصتی باشد تا با حل مشکلات بورس به راهکاری برای بهبود وضعیت اقتصادی دست یافت. موارد مختلفی به‌عنوان موانع توسعه بورس مطرح است. با این حال شاید مهم‌ترین نکته‌ای که خودنمایی می‌کند همان‌ مشکل روزهای نخست افتتاح بورس تهران در دهه ۴۰، یعنی عدم رغبت عمومی به بورس است.

? در شرایط کنونی بورس تهران نیز می‌تواند راهکاری جامع برای حل مشکلات فراوان اقتصاد کشور باشد اما این موضوع جز با باور «بورس» امکان‌پذیر نیست. طی روزهای اخیر سران اقتصادی کشور از رشد بورس تهران ابراز خرسندی کرده‌اند. به نظر می‌رسد عزمی در دولت برای استفاده از مکانیزم بازار برای رفع مشکلات اقتصادی وجود دارد. علاوه بر این انتشار اوراق گواهی سکه نیز بر این فضای امیدوارکننده دامن زده است. اما در عمل اگر به این باور نرسیده باشیم که ساز و کار بازار چاره‌ای برای مشکلات کنونی است نه‌تنها اقدامات آتی در جهت حذف سدهای مقابل توسعه بورس نخواهد بود بلکه سطحی‌نگری می‌تواند بلای جان اقتصاد کشور باشد. سالیان متمادی است که اولویت‌های مختلفی برای اقتصاد کشور تعریف شده است اما هیچ‌زمان «ساز و کار بورس» از اولویت اقتصادی دولت نبوده است. از بورس به‌عنوان دروازه‌ای به سمت تولید یاد می‌شود اما برخلاف اظهارات مسوولان اقتصادی عمده تصمیمات بر خلاف توسعه بورس بوده است.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

? کاهش نسبی قیمت‌های جهانی در بازار فلزات پایه تاکنون تاثیر چندانی بر بازار فولاد نداشته و روند افزایشی و البته آرام رشد قیمت‌ها در این بازار را می‌توان باز‌هم مشاهده کرد. این شرایط را باید بسیار مهم ارزیابی کنیم زیرا به تداوم رشد قیمت‌ها پس از ماه رمضان و تعطیلات عید فطر در کشورهای اسلامی کمک می‌کند آن‌هم در وضعیتی که هنوز بازار فولاد در اقصی نقاط جهان تمایل به رشد بیشتر قیمت‌ها را رها نکرده است.

? این در حالی است که برآوردها از تقویت تقاضای فولاد قاره اروپا و البته تاثیرگذاری اعمال تعرفه‌های واردات به آمریکا خبر می‌دهد. تکانه‌های محدود و دقیق‌تر برخی از جرقه‌های رشد قیمت سنگ آهن در بازار چین در کنار رشد بهای کک متالورژی در این بازار هم به‌عنوان سیگنال‌های جانبی رشد قیمت‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد. البته افت قیمت قراضه که اغلب در اواسط هفته گذشته خودنمایی کرد را هم باید در این‌خصوص مهم ارزیابی کنیم. هنوز نمی‌توان اظهارنظر قاطعی در مورد تاثیرگذاری افزایش تعرفه واردات فولاد به آمریکا داشت زیرا با رشد احتمالی قیمت‌ها حجم تاثیرگذاری اعمال تعرفه ناخودآگاه کاهش می‌یابد.

به ترتیب نمودار شاخص کل بورس و شاخص کل هم‌وزن

شاخص کل بورس

نظر بدهید