خلاصه تحلیل بازار بورس | هفته منتهی به ۶ تیر ۹۷

0
906

? در پایان معاملات هفته منتهی ۶ تیر ماه ۹۷، شاخص کل بورس با ۲۴۵۱ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۱۱۳۲۴ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۲۰۴۸ واحد افزایش به رقم ۸۱۶۵۴ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۳۶۰۵ واحد افزایش عدد ۲۲۳۳۶۰ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۱۱ درصد و شاخص بازار دوم با ۱.۶ درصد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۳۳۴۰۳ میلیارد ریال بالغ شد.

? روز چهارشنبه شاخص کل بورس با افت ۲۲۰۳ واحدی (۱.۹۴ درصدی) در سطح ۱۱۱ هزار و ۳۲۵ واحدی ایستاد. شناسایی سود میان معامله‌گران پس از جهش‌های اخیر (جهش ۲۰.۲ درصدی شاخص در ۹ روز)، تداوم افت قیمت‌ جهانی کالاها و نگرانی‌ها نسبت به برجام با ارائه بسته پیشنهادی اروپایی‌ها در روزهای آتی شاخص را برای دومین روز متوالی نزولی کرد. با وجود افت قیمت فولاد در بازار چین، نوسان مس و آلومینیوم نزدیک کف ۳‌ماهه (به ترتیب ۶۷۰۳ دلار و ۲۱۷۰ دلار) و روی نزدیک کف ۱۰‌ماهه (۲۸۴۰ دلار) اما سیگنال رشد دلار، قیمت‌های مناسب بورس کالا در کنار دورنمای رشد سود اسمی با رشد ۴.۳ درصدی نرخ تورم ماهانه خرداد و مذاکرات برای افزایش قیمت‌ها از جمله خودرو و شیر، عامل حمایت از شاخص است. خوش‌بینی‌ها به عوامل بنیادین تغییر مالکیت ۱۲۱.۶ میلیارد تومانی به نفع حقوقی‌ها را رقم زد.

شاخص کل بورس

? بازار سهام در هفته جاری به روند صعودی خود ادامه داد. هر چند بورس تهران در دو روز گذشته با وقفه ناشی از افزایش عرضه‌ها و نیز تاثیر ریسک‌های محیطی مواجه بود اما در نهایت رشد ۲/۲ درصدی در مقیاس هفتگی ثبت شد. جولان نقدینگی سنگین وارد شده به بورس که مرزهای ارزش معاملات خرد را تا محدوده روزانه ۹۲۰ میلیارد تومان بالا برده در کنار عقب‌ماندگی بورس با رشد سایر بازارهای موازی محرک‌هایی هستند که کماکان امکان تداوم رونق بازار سهام را فراهم می‌کنند. در همین حال، افزایش چشمگیر حجم اعتبارات اعطایی کارگزاران به مشتریان از جمله فاکتورهای مساعد رونق بورس بوده‌اند که در تحلیل آثار آن باید به ماهیت کوتاه‌مدت و ناپایدار منابع مزبور توجه داشت. در نقطه مقابل، برخی عوامل همچون ریسک تشدید تحریم‌ها و سایر عوامل غیراقتصادی موثر بر وضعیت بازار در کنار مسیر کاهش قیمت‌های جهانی مواد خام به‌عنوان عوامل منفی در برابر رشد بورس خودنمایی می‌کنند. به این ترتیب، مسیر آتی سهام، عرصه طناب‌کشی بین عوامل متضاد رونق و رکود خواهد بود؛ ضمن آنکه رصد فضای سیاسی و ریسک‌های سیستماتیک نیز یکی از دغدغه‌های مهم فعالان بازار بورس تهران در کوتاه‌مدت به شمار می‌رود.

? انتشار آمار ماهانه تورم از سوی بانک مرکزی حاوی نشانه‌های مهمی از ارسال سیگنال رشد قیمت کالا و خدمات مصرفی بود. بر این اساس، با جهش ۴.۳ درصدی قیمت‌ها در مقیاس ماهانه، میزان افزایش شاخص در دوازده ماهه منتهی به خردادماه به ۱۳.۷ درصد رسیده که بیشترین رشد ماهانه قیمت‌ها از زمان بحران ارزی قبلی در بهمن ۹۱ است. این اتفاق به خوبی نشان می‌دهد که با وجود تلاش‌های دولت برای تثبیت قیمت کالاها و اجرای سیاست‌های ارزی اخیر، مسیر افزایشی تورم با شیب زیادی آغاز شده است و در عمل، سیاست‌های موجود در مسیر مهار تورم نیز موفق نبوده‌اند. توجه به این نکته زمانی پررنگ‌تر می‌شود که توجه کنیم بخش مهمی از تلاطم در بازار غیررسمی ارز در هفته‌های اخیر رخ داده و به‌طور طبیعی واکنش قیمت کالاها با چند ماه تاخیر آشکار می‌شود.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

? بازار سهام چین در هفته جاری برای نخستین بار از سال ۲۰۱۶ در حالت خرسی قرار گرفت که به معنای افت ۲۰ درصدی قیمت‌ها از اوج اخیر است. همزمان، در اکثر بازارهای سهام غربی نیز روند منفی حاکم شده که در مجموع به افت ۱۵۰۰ میلیارد دلاری ارزش بازارهای جهانی در هفته‌های اخیر انجامیده است. در همین حال، آمارهای بخش واقعی اقتصاد چین نیز علائم کندی نشان می‌دهند و سرمایه‌گذاران از ادامه مسیر انقباضی سیاست‌گذاران این کشور به منظور کنترل اعطای بی‌رویه اعتبارات بانکی نگرانند. از سوی دیگر، سیاست‌های رئیس‌جمهور ایالات متحده مبنی بر تشدید وضع تعرفه بر کالاهای وارداتی موجب نگرانی سرمایه‌گذاران شده است. همزمان، پایان برنامه خرید اوراق قرضه توسط بانک مرکزی اروپا و ادامه افزایش بهره از سوی فدرال رزرو هم سیگنال‌های انقباضی به بازار ارسال کرده است. برآیند این عوامل فعلا در کاهش ملایم قیمت‌های سهام و تا حدی مواد خام نمایان شده است؛ وضعیتی که برخی تحلیلگران نسبت به امکان تشدید آن در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ هشدار می‌دهند و از این رو با توجه به وابستگی بورس تهران به قیمت‌های جهانی کالا شایسته است تا اوضاع مورد رصد و تعقیب دقیق سرمایه‌گذاران داخلی قرار گیرد.

به ترتیب نمودار شاخص کل بورس و شاخص کل هم‌وزن

شاخص کل بورس

 

نظر بدهید