خلاصه تحلیل بازار بورس | هفته منتهی به ۲۷ دی

0
258

در پایان معاملات هفته منتهی به ۲۷ دی ماه ۹۶، شاخص کل بورس با ۲۷۳۸ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۹۸۹۲۳ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۲۴۸۲ واحد افزایش به رقم ۷۰۷۱۰ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۵۸۸۶ واحد افزایش عدد ۲۱۴۹۱۹ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۳.۶ درصد و ۲.۸ درصد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۱۲۶۲۴ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۱ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۵۱۳۸ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۲۷۳ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۴ درصد کاهش و ۲۴ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. این درحالی است که تعداد ۴۳ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۴۴۴ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و هر کدام به ترتیب با ۴۵ و ۴۴ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شد.

شاخص کل بورس با رشد ۲.۸۵ درصدی، بیشترین رشد هفتگی از بهمن ۹۴ در سطح ۹۸ هزار و ۹۲۴ واحدی ایستاد. اولین افزایش شتاب رشد اقتصادی چین پس از ۷ سال (رشد سالانه ۶.۸ درصدی) در کنار افت شاخص دلار به کف ۳ ساله روز جمعه مس را بالاتر از ۷۱۰۰ دلار، روی بالاتر از ۴۳۰۰ دلار قرار داد و از قیمت آلومینیوم حمایت کرد. با وجود این، رشد تولیدات آلومینیوم چین در دسامبر و تردیدها نسبت به تقاضای فیزیکی مس در کنار چشم‌انداز بازگشت آرام عرضه روی، تردیدها نسبت به پایداری قیمت جهانی کالاها را در میان‌مدت تقویت کرده است. اما انعکاس رشد قیمت جهانی معدنی- فلزی‌ها و محصولات پتروشیمی در کنار افزایش نرخ دلار در گزارش‌های ۹ ماهه شرکت‌ها از شاخص حمایت کرد. تداوم ریسک سیستماتیک برجام، عرضه حقوقی‌ها و کاهش احتمال رشد قابل توجه دلار در کوتاه مدت عوامل تقویت احتیاط در بازار هستند.
شاخص کل بورس معاملات هفته جاری برای بازار سهام همچنان جذاب ارزیابی می‌شود. در این خصوص شاید نزدیک شدن به سطح ۱۰۰ هزار واحدی یکی از مواردی باشد که در نگاه عموم جامعه و همچنان فعالان بازار سهام جذاب باشد. شاخص کل این شانس را دارد که در هفته جاری برای نخستین بار ۶رقمی شود. این موضوع می‌تواند توجه رسانه‌ها را به سمت بورس جلب کند که خود در ایجاد انگیزه برای سرمایه‌گذاران کشور و حرکت نقدینگی به سمت بورس موثر خواهد بود. در این خصوص باید گفت انگیزه‌ها برای رشد قیمتی سهام کم نیستند. مهم‌ترین آنها نیز رالی ادامه‌دار قیمت در بازارهای کالایی است. این رالی تقریبا تمامی بازارهای هدف فروش شرکت‌های بورسی را نشانه گرفته و در نتیجه نوید افزایش و حتی ثبات نسبی نرخ فروش در بخش فلزات، شیمیایی، فرآورده‌های نفتی می‌تواند چشم‌انداز رشد سودآوری را تقویت کند. همین بهانه راه را برای رشد قیمتی سهام در کوتاه‌مدت فراهم می‌کند. گرچه نگرانی بسیاری درخصوص اقتصاد جهانی مانند چین همچنان مطرح است اما در این فضا بسیاری از کارشناسان بازارهای جهانی به حمایت متغیرها از قیمت کالاها به خصوص فلزات در کوتاه‌مدت تاکید دارند. البته همچنان نمی‌توان از عدم قطعیت موجود در بازار جهانی چشم پوشید.

تحلیل هفتگی بورس جهانی
در روزهای اخیر قیمت نفت، طلاو برخی فلزات پایه کاهش یافته و افت و خیزها در شاخص های مالی در برخی بورس‌های بزرگ کمتر شده است و این در حالی است که اخبار منتشر شده از اقتصاد چین، منطقه یورو و آمریکا عموماً مثبت بوده است. سال گذشته میلادی بازارهای مالی و مواد خام عملکرد مثبت داشتند و به نظر می رسد سرمایه گذاران انتظار دارند امسال نیز همان روند ادامه یابد.

در نظر سنجی بانک مریل لینچ آمریکا از مدیران صندوق های سرمایه گذاری که در ماه گذشته میلادی انجام شد، ۴۵ درصد آنها معتقد بودند قیمت سهام بیش از حد بالا است. این بالاترین میزان در ۲۰ سالی است که نظر سنجی انجام می‌شود. البته ۴۸ درصد سرمایه گذاران هنوز هم بیش از حد طبیعی سهام در سبد دارایی خود دارند. یکی از دلایل اصلی تمایل سرمایه گذاران به بازار سهام، جذابیت اندک دیگر بازارها از جمله بازار اوراق قرضه است.

به‌ترتیب نمودار شاخص کل و شاخص کل هم‌وزن
شاخص کل بورس

نظر بدهید