تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۲۶ آبان تا ۱ آذر

0
279

ارز دولتی

? روند قیمتی یوروی دولتی در این هفته نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۵۵۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۷۹۶۶ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه قیمت یوروی دولتی نسبت به ابتدای هفته ۱۰۵ ریال کاهش داشته و برابر ۴۷۸۶۱ ریال تعیین شد. قیمت دلار دولتی در طی هفته ثابت بوده و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

? نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته برابر ۰.۸۷ بود. در قیمتگذاری بانک مرکزی این نسبت در ابتدا و انتهای هفته برابر ۰.۸۷ بود. در بازار آزاد نیز این نسبت برابر ۰.۸۷ در طول هفته بود.

ارز در بازار آزاد

? روند قیمت دلار در بازار آزاد در این هفته نزولی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۶۰۰۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۱۳۲۰۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۲۰۰۰ ریال کاهش داشته و برابر ۱۳۰۰۰۰ ریال بود. قیمت دلار در این هفته به طور میانگین برابر ۱۳۳۳۳۳ ریال بود. تفاوت قیمت فروش و خرید دلار در این هفته برابر ۹۴۳ ریال بود.

? نفت در بازار جهانی کاهش قیمت شدیدی را تجربه داشته است. کاهش درآمدهای نفتی کاهش شدید درآمد ارزی را برای کشور به ارمغان می آورد. تحقیقات نشان داده است که کاهش قیمت نفت و اصطلاحا شوک منفی قیمت نفت در ایران اثرات منفی بر روی اقتصاد خواهد گذاشت (برعکس کشورهای وارد کننده نفت) با توجه به کاهش ارزش درآمدی، قیمت ارز در بازار افزایش می یابد. لذا اگر قیمت نفت در عددهای پایین تثبیت شود، انتظار می‌رود نرخ ارز در بازار ایران یک روند افزایشی در پیش بگیرد.

? کاهش قیمت نفت هرچقدر برای درآمد ارزی ایران ناخوشایند است، اما برای کشورهای صنعتی ناحیه یورو و همچنین آمریکا خوشایند بوده و موجب تقویت اقتصادی و رشد آنها می شود. از این منظر اگر در میان مدت قیمت نفت در محدوده های پایین تثبیت شود می تواند موجب تقویت پولهای ملی این کشورها بشود.

? به گزارش رویترز، تازه ترین نظرسنجی از تحلیلگران اقتصادی حاکی است فدرال رزرو آمریکا یک بار دیگر در نشست دسامبر و ۳ بار دیگر در سال ۲۰۱۹ میلادی نرخ بهره را افزایش می دهد. بر اساس این گزارش تحلیلگران همچنین پیش بینی کرده اند که خطر وقوع رکود اقتصادی در آمریکا افزایش یافته است. تحلیلگران اقتصادی نسبت به خطر افزایش ارزش دلار ، تنش های تجاری بین آمریکا و چین و نگرانی نسبت به سیاست های حمایتی هشدار می دهند. این احتمال وجود دارد که تاثیر مثبت سیاست های محرک مالی نیز طی ماه های آینده از بین برود.

? روند قیمت یورو به دلار در بازار آزاد در این هفته نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۸۰۰۰ دلار افرایش یافته بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته برابر۲۵۰۰ ریال کاهش داشته و برابر ۱۴۸۵۰۰ ریال بود. قیمت یورو در این هفته به طور متوسط برابر با ۱۵۲۴۱۶ ریال بود. تفاوت نرخ خرید و فروش یورو در این هفته برابر ۲۹۹۴ ریال بود.

? یورو تمامی رشدهای اولیه را از دست داده است. داده‌های اقتصادی ناحیه یورو و آلمان نگران کننده بودند. شواهد اخیر از اقتصاد ناحیه یورو نشانگر افت فعالیت‌های اقتصادی است و به همین دلیل شاید شاخص‌های PMI ناحیه یورو که روز جمعه منتشر خواهند شد، تأییدی بر این ادعا باشند. مساله دیگر در ناحیه یورو تنشهای سیاسی فراوان بین کشورهای عضو است که موجب اصطکاک در رشد اقتصادی این کشورها شده است.

? با سقوط ارزش پوند، دلار آمریکا در بازار فارکس تقویت خواهد شد. در انگلستان ترزا می در حال از دست دادن قدرت است و مخالفین اتحادیه اروپا به دنبال کنار گذاشتن او از رهبری حزب محافظه‌ کار هستند و به ‌احتمال‌ زیاد توافق پیشنهادی ترزا می برای BREXIT هم رد خواهد شد.

? اگر ترزا می از سمت خود کنار گذاشته شود، شانس خروج بدون توافق انگلستان از اتحادیه اروپا هم جدی خواهد بود. به خصوص که تا ماه مارس ۲۰۱۹ زمان کافی باقی نمانده و نمی‌توان انتظار داشت که در این بازه زمانی توافقی در رابطه با BREXIT به دست آید. چنین رویدادی می‌تواند جریانات ریسک گریزی بازار را تشدید کند. با سقوط ارزش پوند، دلار آمریکا در بازار فارکس تقویت خواهد شد.

? از دید تکنیکال هم اخیراً حرکات قیمتی پوند با نوسانات شدیدی همراه بوده است و هرگونه موقعیت گیری در GBPUSD را دشوار کرده است. چنین نوسانات شدیدی باعث می‌شوند تا نسبت ریسک به ریوارد معاملات توجیهی نداشته باشند. به همین خاطر شاید بهتر باشد که کمی صبر کرد تا شرایط به حالت عادی بازگردد. معامله گران باید توجه داشته باشند که در بازار فارکس دارایی‌های دیگری هم وجود دارند که از دید تکنیکال و بنیادی وضعیت بهتری برای سرمایه ‌گذاری دارند.

به‌ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد

قیمت دلار و یورو

نظر بدهید