تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۹ تا ۱۴ تیر

0
648

? روند قیمت دلار در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۲۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۲۶۱۰ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه قیمت دلار ۲۴۰ ریال افزایش یافته و برابر ۴۲۸۵۰ ریال اعلام شد. قیمت دلار در این هفته به طور متوسط برابر ۴۲۶۹۴ ریال بود.

? در داخل کشور بحث راه اندازی بازار ثانویه ارز برای کالاهای غیر ضروری است و تخمین هایی که برای قیمت در این بازار زده می شود گرد ۵۰۰۰ تومان می چرخد. در این بین برخی انتقادها نیز به بازار ثانویه نیز شده است که این بازار علاج کوتاه مدتی برای اقتصاد کشور است و برای بلندمدت ارز باید به رهیافتی دیگر مراجعه کرد.

? گزارش آخرین نشست کمیته فدرال رزرو آمریکا با انتظارات بازار همخوانی داشت. اما نکته مهم در گزارش فدرال رزرو کم اهمیت جلوه دادن منحنی بازدهی آمریکاست. مقامات فدرال رزرو معتقدند که احتمال معکوس شدن منحنی بازدهی (شروع دوره رکود اقتصادی) محتمل است، اما احتمال اینکه منجر به توقف مراحل افزایش نرخ بهره شود خیلی پایین است. به نظر می‌رسد که کمیته دیگر توجه چندانی به تفاوت نرخ بازدهی اوراق خزانه‌ داری ۱۰ و ۲ ساله به عنوان شاخصی برای پیش‌بینی رکود اقتصادی ندارد و بیشتر بر تفاوت نرخ بهره فعلی و نرخ بهره آتی وجوه فدرال رزرو تمرکز کرده است.

? این رویکرد جدیدی است و بایستی با احتیاط منتظر کارآمدی آن بود. همچنین مقامات فدرال رزرو گفته‌اند که اگر افزایش بیش از ۲ درصدی نرخ بهره موقتی باشد، ایرادی ندارد و قابل ‌تحمل است. در همین حال مقامات بیش از گذشته از جنگ تجاری نگران هستند و معتقدند که تنش‌های تجاری، ریسک‌های پیش روی فعالیت‌های اقتصادی و تورم را افزایش داده است.

? در تقویم اقتصادی پنجشنبه آمریکا شاخص ISM بخش غیر تولیدی منتشر شد که نشانگر رشد خوب فعالیت‌های اقتصادی بود. رشد شاخص اشتغال ADP آمریکا هم کمتر از انتظارات بازار بود.

? با اعمال تعرفه‌های تجاری آمریکا علیه کالاهای چینی به ارزش ۳۴ میلیارد دلار، جنگ تجاری وارد مرحله جدیدی شده است. ترامپ گفته است که مقدار نهایی کالاهایی که شامل تعرفه وارداتی خواهند شد، می‌تواند به ۵۵۰ میلیارد دلار هم برسد. این عدد بیشتر از تمامی کالاهایی است که آمریکا در سال ۲۰۱۷ از چین وارد کرده است. چین هم گفته است که تلافی خواهد کرد.

? با وجود اینکه جنگ تجاری وارد مرحله جدیدی شد، اما همزمان شاهد به راه افتادن جریانات ریسک‌ پذیری در بازار بودیم. در بازار فارکس EURUSD، AUDUSD و NZDUSD تقویت شدند. واکنش بازار به اخبار جنگ تجاری همان پدیده کلاسیک در بازار بود: “فروش با شایعات و خرید با اخبار واقعی.” اکثر اقدامات تجاری اخیر آمریکا در قیمت‌ها تأثیر داده شده بودند و رالی صعودی نیز در دارایی‌های ریسکی بیشتر به خاطر بازخرید دستورات فروش بوده است.

? نخست‌وزیر چین اعلام کرده است که جنگ تجاری هیچ‌گاه راه‌حل خوبی نبوده است و چین هرگز آغازگر جنگ تجاری نخواهد بود. او معتقد است که برنده‌ای در جنگ تجاری وجود ندارد و چین سعی خواهد کرد تا دسترسی کشورهای خارجی به بازار داخلی را بیش از این گسترش دهد.

? در بازار آمریکای شمالی، تمرکز اصلی سرمایه ‌گذاران به گزارش NFP آمریکا خواهد بود. اکثر تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که رشد اشتغال آمریکا بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار واحد خواهد بود. این در حالی است که شاخص‌های اشتغال ADP و ISM بخش غیر تولیدی ضعیف‌تر از انتظارات بازار بودند. با این ‌وجود اگر رشد اشتغال کمی از انتظارات ضعیف‌تر باشد، باز هم نمی‌تواند تأثیر قابل ‌توجهی بر بازار فارکس بگذارد.

? تمرکز اصلی معامله گران به نرخ رشد ماهانه دستمزدهاست و همه پیش‌بینی می‌کنند که رشد ماهانه دستمزدها ۰٫۳ درصد خواهد بود. اگر نرخ رشد دستمزدها ضعیف باشد، سرمایه ‌گذاران دلار آمریکا ناامید خواهند شد و USDJPY به سمت ۱۱۰ حرکت خواهد کرد. اما اگر رشد دستمزدها قوی باشد، شاهد صعود USDJPY به محدوده ۱۱۱ خواهیم بود. این یعنی فدرال رزرو می‌تواند به چهار مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ برسد.

? روند قیمتی یورو در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۵۳۹ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۹۸۰۷ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۱۵۵ ریال افزایش داشته و برابر ۴۹۹۶۲ ریال اعلام شد. قیمت یورو در این هفته به طور متوسط برابر ۴۹۸۲۱ ریال بود.

? نسبت جهانی قیمت دلار به یورو در این هفته برابر ۰.۸۵ بود. این نسبت در بازار داخلی نیز برابر ۰.۸۵ بود. قیمت یوروی غیر رسمی در این هفته در ابتدای هفته برابر ۹۳۴۸۰ ریال بود که نسبت به انتهای هفته گذشته کاهشی ۳۱۷۰ ریالی داشت. در روز پنجشنبه قیمت یورو با کاهش ۲۰۴۰ ریالی نسبت به ابتدای هفته برابر ۹۱۴۴۰ ریال بود. از قیمت یورو و نسبت دلار به یورو قیمت دلار در ابتدا و انتهای هفته به ترتیب حدود ۷۹۴۶۰ و ۷۷۷۲۵ ریال تخمین زده می شود.

? پیشنهاد غیر منتظره دولت آمریکا به اروپا موجب شده تا شاهد به راه افتادن جریانات ریسک‌پذیری در بازار باشیم. آمریکا به اروپا پیشنهاد داده که در صورتیکه هر دو طرف موافق باشند تعرفه واردات خودرو به صفر درصد کاهش یابد. در حال حاضر تعرفه واردات خودرو اروپایی به آمریکا ۲ درصد است و اروپا هم تعرفه ۱۰ درصدی را برای واردات خودروهای آمریکایی وضع کرده است.

? تفاوت میان تعرفه‌های وارداتی اروپا و آمریکا دلیل اصلی نگرانی ترامپ است و به همین دلیل ترامپ تهدید کرده که تعرفه‌های مشابهی را برای واردات خودرو از اروپا وضع خواهد کرد. این موضوع باعث شده تا تولید کنندگان خودرو در آلمان نگران از دست دادن بزرگ‌ترین بازار صادراتی خود در آمریکا باشند. پیشنهاد تعرفه صفر درصدی آمریکا باعث شد تا شاخص DAX آلمان ۱٫۱ درصد افزایش یابد و EURUSD هم به ۱٫۱۷ دلار جهش کند.

? قیمت اوراق قرضه اروپایی سقوط کرده است. سرمایه‌ گذاران انتظار دارند که نرخ بهره بانک مرکزی اروپا سریع‌تر از پیش‌بینی‌های قبلی افزایش یابد و رشد خوب شاخص سفارشات کارخانجات آلمان هم از این دیدگاه حمایت کرده است. پوند انگلستان هم در واکنش به طرح جدید دولت انگلستان تقویت شده است.

به ترتیب نمودار قیمت رسمی دلار و یورو
قیمت دلار

نظر بدهید