تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۱۵ تا ۲۰ اردیبهشت

0
2150

? قیمت دلار اکنون بیش از یک ماه است که به صورت دستوری در قیمت ۴۲۰۰ تومان ثابت نگه داشته شده است، مبادلات رسمی و قانونی کشوری از طریق بانکهای تجاری و دلار ۴۲۰۰ تومانی قابل انجام هستند، اما در این مدت در کشور بازار سیاه ارز نیز شکل گرفته است که قیمتهای متفاوت و غیررسمی از آن به گوش می رسد. اما به دلیل قابل اعتنا نبودن آمارهای غیررسمی، این قیمتها در گزارش بیان نمی شوند.

? ارز و سهام اقتصادهای نوظهور جذابیت خود را اخیراً از دست داده‌اند. احتمال بالای افزایش نرخ بهره فدرال رزرو، رشد نرخ بازدهی اوراق قرضه و تشدید تنش‌های تجاری دلیل کاهش جذابیت دارایی‌های اقتصادهای نوظهور بوده است. به‌طور مثال در هفته منتهی به ۹ مه، بازار سهام اقتصادهای نوظهور شاهد خروج ۸۷۰ میلیون دلار سرمایه از بازار بودند، که بزرگ‌ترین خروج سرمایه از ماه نوامبر سال ۲۰۱۶ محسوب می‌شود. بر اساس گزارش رویترز، سرمایه ‌گذاران آمریکایی در حال خروج از بازار سهام اقتصادهای نوظهور هستند.

?به گزارش رویترز گروهی در دولت آمریکا (اداره منابع انرژی) مسئولیت متقاعد کردن شرکت‌های آمریکایی و سرمایه‌ گذاران خارجی برای قطع واردات نفت خام ایران را برعهده‌ گرفته است. این گروه در دوره تحریم‌های نفتی بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ هم این مسئولیت را بر عهده داشت. در آن زمان رئیس‌جمهور وقت آمریکا همراه با رهبران اروپا توانست مهم‌ترین منبع درآمد ایران (درآمدهای نفتی) را محدود کند و برنامه هسته‌ای این کشور را متوقف کند.
با اینحال این بار شرایط برای آمریکا دشوار شده است. علاوه بر این که رهبران اروپایی با دیدگاه‌های خصمانه ترامپ مخالف هستند و به دنبال راهی برای بلوکه کردن تحریم‌های آمریکا هستند، دولت آمریکا در حال مدیریت تحریم‌ها علیه ونزوئلا، مذاکرات تجاری با چین و مذاکرات خلع سلاح کره شمالی است.

? تحت تحریم‌های جدید ایران، شرکت‌های خارجی ۱۸۰ روز فرصت دارند تا سطح فعالیت خود در ایران را کاهش دهند، وگرنه با جرائم نقدی و محدودیت‌های سرمایه ‌گذاری و فعالیت در آمریکا مواجه خواهند شد. آمریکا چندین دهه است که واردات نفت خام ایران به خاک آمریکا را تحریم کرده است، به همین دلیل اثرگذاری تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران تنها به متقاعد شدن دولت‌ها و شرکت‌های خارجی جهت خروج از ایران بستگی دارد تا ایران دوباره برای یک توافق جدید و “بهتر” ازنظر ترامپ بر سر میز مذاکره بیاید.

? تفاوت نرخ بازدهی اوراق خزانه ‌داری ۱۰ و ۲ ساله آمریکا یا همان منحنی نرخ بازدهی به ۰٫۴۲۷۹ درصد رسیده، که پایین‌ترین سطح از سال ۲۰۰۷ محسوب می‌شود. در همین حال منحنی ۵ تا ۳۰ ساله هم به پایین‌ترین سطح از ماه اوت سال ۲۰۰۷ رسیده است.

? روند قیمتی یورو در این هفته نزولی بود. در ابتدای هفته قیمت یورو با ۱۱۵ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۵۰۲۵۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۴۲۱ ریال کاهش داشته و برابر ۴۹۸۲۹ ریال بود. متوسط قیمت یورو در این هفته برابر ۵۰۰۸۰ ریال بود.

?نسبت جهانی قیمت دلار به یورو در این هفته برابر ۰.۸۱ بود. در داخل این نسبت از ابتدای هفته تا روز سه شنبه برابر ۰.۸۳ و در دو روز انتهای هفته برابر ۰.۸۴ بود.

?یورو از اواسط ماه آوریل روند نزولی در پیش ‌گرفته است و دیدگاه‌های منفی و متمایل به سیاست‌های انبساطی بانک مرکزی اروپا هم بر یورو تأثیر گذاشته است. بانک مرکزی اروپا دید منفی نسبت به رشد تورم دارد. داده‌های تورمی ماه آوریل ناحیه یورو هم تأییدی بر این نگرانی‌ها بود.

?رشد تورم کلی ناحیه یورو به ۱٫۲ درصد کاهش ‌یافته است، در حالیکه بازار انتظار رشد ۱٫۳ درصدی را داشت. رشد تورم خالص هم از ۱ درصد به ۰٫۷ درصد کاهش ‌یافته است. کاهش رشد تورم باعث می‌شود تا شرایط برای خروج بانک مرکزی اروپا از سیاست‌های انبساطی و تسهیل مقداری پولی سخت شود. در حالیکه رشد اقتصادی و تورمی ناحیه یورو در سال ۲۰۱۷ قوی بود، اما افت اخیر هر دو شاخص و فاصله گرفتن تورم از هدف دو درصدی بانک مرکزی می‌تواند در میان‌مدت برای خریداران یورو دردسرساز باشد. در کنفرانس خبری نشست ماه آوریل بانک مرکزی اروپا، ماریو دراگی اعلام کرد، “در حالیکه انتظار می‌رفت تورم افزایش یابد اما هنوز داده‌های اقتصادی نشانه‌ای از رشد متقاعدکننده تورم ندارند.”

?بانک مرکزی انگلستان تمام تلاش خود را کرد تا بازار را متقاعد کند که کاهش فعالیت‌های اقتصادی در سه ‌ماهه اول سال ۲۰۱۸ موقتی بودند، با این حال این کاهش فعالیت‌ها به حدی جدی هستند که بانک مرکزی از افزایش نرخ بهره خودداری کرد.

?بعد از سخنرانی روز پنجشنبه رئیس بانک مرکزی انگلستان، شانس افزایش نرخ بهره‌ این کشور در ماه نوامبر به ۹۰ درصد رسید، با این حال اکثر تحلیلگران بر این باورند که بانک مرکزی پیش از افزایش نرخ بهره با مشکلات زیادی مواجه است. یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که بانک مرکزی با آن مواجه است، نیاز به بهبود شاخص‌های اقتصادی است. تا به اینجای کار گزارش‌های اقتصادی سه‌ ماهه اول سال ۲۰۱۸ به خاطر وضعیت بد آب‌ و هوا ضعیف بوده‌اند و داده‌های سه ‌ماهه دوم هم نا امید کننده هستند.

?تنها خبر خوب برای بانک مرکزی انگلستان، رشد دستمزدهای واقعی است. با این حال رشد دستمزدها هنوز موجب بهبود تقاضای مصرف ‌کنندگان یا مخارج مصرف ‌کنندگان نشده است. اگر اقتصاد انگلستان به رشد ضعیف خود ادامه دهد، شانس هرگونه افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ از بین خواهد رفت و رئیس بانک مرکزی دوباره بایستی بازار را متقاعد کند.

نمودار قیمت دلار و یورو در بازارقیمت دلار

 

نظر بدهید