تحولات قیمت نفت | هفته منتهی به ۲۳ نوامبر ۲۰۱۸ (جمعه ۲ آذر ۹۷)

0
235

مقدمه

? قیمت نفت در معاملات پرنوسان روز جمعه تحت تاثیر نگرانی بازار نسبت به اشباع عرضه در برابر دورنمای اقتصادی تیره، به پایینترین رکورد سال ۲۰۱۸ سقوط کرد. این کاهش قیمت در حالی روی داده که بازار انتظار دارد اوپک پس از نشست رسمی خود در دسامبر، محدودیت عرضه را آغاز کند. در بحبوجه ریزش قیمت، نوسان بهای نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت در نوامبر به سطحی جهش پیدا کرده که از زمان افت قیمت‌ها در فاصله ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ و بحران مالی ۲۰۰۹-۲۰۰۸ بی سابقه بوده است. اختلاف میان این دو شاخص قیمت با افزایش عرضه در آمریکای شمالی و همزمان محدودیت عرضه در بازارهای جهانی به دلیل کاهش صادرات نفت ایران تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا، روی داده است. در مجموع، عرضه جهانی امسال افزایش یافته و سه تولیدکننده بزرگ شامل آمریکا، روسیه و عربستان سعودی معادل بیش از یک سوم مصرف جهانی که به حدود ۱۰۰ میلیون بشکه در روز می رسد، نفت تولید می‌کنند.

? تولید بالاتر نفت با وخامت دورنمای رشد اقتصاد جهانی مصادف شده است. قیمت‌های نفت از زمان اوج قیمتشان در اوایل اکتبر، حدود ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده‌اند زیرا بنا بر آمار رفینیتیو آیکان، تولید جهانی در سه ماهه چهارم امسال از میزان مصرف فراتر رفته و به دوره عرضه محدود که در سه ماهه اول سال ۲۰۱۷ شروع شده بود، پایان داده است.

? بر اساس گزارش رویترز، بانک آمریکایی مورگان استنلی اعلام کرده احتمال زیادی وجود دارد که اوپک برای متعادل کردن عرضه و تقاضای بازار در سال ۲۰۱۹، به توافق برسد و این توافق احتمالا قیمت نفت را دستکم در آینده نزدیک، در محدوده ۵۰ دلار تقویت خواهد کرد.

اهم تغییرات روزانه طی هفته

? روز دو‌شنبه نفت خام آمریکا به قیمت ۵۶.۷ دلار برای هر بشکه معامله شد. نفت پس از ریزش حدود ۵ درصدی در هفته گذشته، معاملات دیروز را صعودی آغاز کرد و تا سقف ۵۷ دلار و ۵۰ سنت پیش رفت. بازار نفت به‌رغم رکوردشکنی فعالیت‌های نفتی آمریکا و نگرانی از عواقب منفی ادامه جنگ تجاری بر رشد تقاضای جهانی، همچنان تحت‌الشعاع جریان کاهش عرضه از سوی تولیدکنندگان خاورمیانه‌ای و متحدان منطقه‌ای آنهاست.

? روز سه‌شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا با رشد ۰.۵ درصدی به قیمت ۵۷ دلار معامله شد. نوسان قیمت نفت طی روزهای گذشته از عوامل متقابلی از سمت عرضه و تقاضا متاثر شده است. با پیش‌بینی‌ کند شدن شتاب رشد اقتصاد جهانی به نظر می‌رسد تقاضای نفت در نیمه اول سال آینده کاهش یابد.

? روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام WTI دیروز با افت ۴.۲ درصدی به قیمت ۵۴.۶ دلار معامله شد. بازار نفت آخرین ساعات کاری سه‌شنبه را پرهیجان به اتمام رساند. نفت خام آمریکا با سقوط ۷ درصدی بهای خود طی ساعات پایانی به کف قیمت سالانه خود رسید و تا ۵۳ دلار به ازای هر بشکه ریزش کرد.

? روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا با افت ۴.۴ درصدی به قیمت ۵۲ دلار به‌فروش رفت. قیمت نفت به کمترین میزان خود از اکتبر ۲۰۱۷ رسیده است. مهم‌ترین عامل ریزش قیمت نفت نگرانی‌ از مازاد تولید است. بر اساس پیش‌بینی‌ها رشد تقاضای نفت در نیمه اول سال آتی کمتر از انتظار خواهد بود که این رویه در کنار افزایش تولید آمریکا بازار نفت را با بحران روبه‌رو‌ کرده است. چهارشنبه اداره انرژی آمریکا گزارش داد که موجودی‌های تجاری نفت این کشور برای سومین هفته متوالی فراتر از پیش‌بینی‌ها افزایش پیدا کرده که از کانال کاهش تقاضا بر بهای نفت فشار وارد آورد. حال انتشار گزارش تعداد دکل‌های فعال نفتی آمریکا در شبانگاه جمعه می‌تواند بر نوسانات قیمت نفت اثرگذار باشد. تعداد این دکل‌ها طی دو هفته قبل رو به افزایش بوده که نشان از تقویت نیروهای عرضه دارد.

چشم انداز نفت

? یکی از مقامات نفتی هند اعلام کرد، شرکت ملی نفت هند قصد دارد طی توافق سالانه ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ با ایران محدودیت حجم واردات را حذف کند. طی توافق شرکت ملی نفت هند با ایران، این شرکت برای سال مالی جاری توافق واردات ۱۸۰ هزار بشکه نفت خام را امضا کرده است. به گفته این مقام هندی، واردات نفتی هند از ایران می‌تواند از حجم وارداتی سال گذشته بسیار بیشتر باشد. بیشتر پالایشگاه‌های دولتی هند در سال گذشته به دلیل اختلاف بر سر حقوق توسعه یک میدان بزرگ گازی واردات خود از ایران را متوقف کردند. به گفته خبرگزاری رویترز، طی توافقات جدید پالایشگاه‌های هند قرار است کلیه هزینه واردات نفتی خود از ایران را به واحد پولی روپیه و از طریق بانک دولتی یو سی او (UCO) هند پرداخت کنند. بعد از بازگشت تحریم‌های نفتی یکجانبه آمریکا علیه ایران، هند به همراه هفت کشور دیگر جهان توانست از معافیت ۱۸۰ روز ادامه واردات نفتی از ایران برخوردار شود.

? به نوشته وبگاه شبکه خبری «بلومبرگ» به دنبال معافیت از تحریم‌های اخیر آمریکا، چین بارگیری نفت خام از ایران را از ماه نوامبر و بعد از یک ماه توقف از سر می‌گیرد. بر این اساس، چین از معدود کشورهای بوده که توانسته معافیت از تحریم‌های آمریکا علیه ایران را کسب کند. این کشور توانسته مجوز خرید روزانه ۳۶۰ هزار بشکه نفت خام از ایران به مدت ۶ ماه که از آذرماه شروع می‌شود را کسب کند. به نوشته بلومبرگ، منابع مطلع در این زمینه اظهار داشتند که نحوه پرداخت پول خرید نفت ایران از سوی چین نیز قرار است در روزهای آتی رفع شود.

تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۲۳ نوامبر ۲۰۱۸

نفت خام

قیمت

نوسان(نسبت به هفته قبل)

زمان تحویل

WTI

۵۰.۴

۱۰.۶ درصد کاهش (۶ دلار)

دسامبر ۲۰۱۸

برنت

۵۸.۸

۱۲.۲ درصد کاهش (۸.۲ دلار)

دسامبر ۲۰۱۸

اوپک

۶۳.۵

۴.۶ درصد کاهش (۳.۱ دلار)

دسامبر ۲۰۱۸

 

قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه ۲۳ نوامبر ۲۰۱۸

قیمت نفت

 

نظر بدهید