تحولات قیمت نفت | هفته منتهی به ۲۵ مه ۲۰۱۸ (جمعه ۴ خرداد ۹۷)

0
866

در حالی که عربستان و روسیه تعدیل کاهش تولید هایی را که به ترمیم قیمت جهانی نفت کمک کرده مورد بحث قرار داده اند، قیمت نفت روز جمعه بیش از ۲ درصد کاهش یافت.

عربستان سعودی و روسیه برای نخستین بار بعد از اجرای طرح کاهش تولید از ژانویه ۲۰۱۷، درباره«کاهش محدودیت تولید» گفت‌وگو کردند. به گزارش رویترز، این دو تولیدکننده بزرگ نفت خام روز جمعه و در حاشیه مجمع اقتصادی سن‌پترزبورگ، پیرامون ایده «افزایش حدودا یک میلیون بشکه‌ای عرضه نفت خام به بازار» به منظور جلوگیری از رشد بیش از اندازه قیمت‌ها به مذاکره نشستند. با عملیاتی شدن این میزان افزایش عرضه، این نخستین بار پس از گذشت بیش از ۱۷ ماه خواهد بود که اوپک به افزایش عرضه دست می‌زند تا سطح پایبندی خود به کاهش تولید را از ۱۵۲ درصد در ماه آوریل، به ۱۰۰ درصد برساند.

اهم تغییرات روزانه قیمت نفت طی هفته

روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۷/۷۱ دلار معامله شد. پیروزی مادورو در انتخابات ونزوئلا با احتمال تحریم صادرات نفت این کشور، اعلام وزیر خزانه‌داری آمریکا استیون منوچین از «معلق کردن» جنگ تجاری میان آمریکا و چین (که پیش‌تر نگرانی‌ها نسبت به کاهش تقاضای نفت را رقم زده بود) در کنار دورنمای بازگشت تحریم‌ها بر صادرات نفت ایران از نفت حمایت کرد.

روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۴/۷۱ دلار معامله شد. چشم‌انداز اعمال تحریم‌ها از سوی آمریکا با انتخاب مجدد مادورو به ریاست جمهوری، در کنار لحن تند وزیر امور خارجه آمریکا در مورد ایران، نفت را به سقف ۵/۳ ساله نزدیک کرد. ممنوعیت خرید اوراق بدهی دولتی ونزوئلا که شامل اوراق شرکت ملی نفت این کشور نیز می‌شود، احتمال کاهش تولیدات ونزوئلا به زیر یک میلیون بشکه در روز (از ۵/۱ میلیون بشکه در روز در آوریل) را تقویت کرده است.

 روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۷/۷۰ دلار معامله شد. نوسان شاخص دلار در سقف ۵ماهه و چشم‌انداز رشد تولیدات اوپک برای جایگزینی کاهش صادرات ایران و ونزوئلا، افت نفت را رقم زد. با وجود پیش‌بینی‌ها از کاهش تولیدات ونزوئلا به زیر یک میلیون از ۵/۱ میلیون بشکه در روز در آوریل و با احتمال کاهش صادرات ایران با بازگشت تحریم‌ها از سوی آمریکا، پیش‌تر اعلام آمادگی عربستان از افزایش تولیدات در کنار رشد تولیدات غیراوپک به ویژه شیل، چشم‌انداز جایگزینی کاهش تولیدات را ارائه می‌دهد.

روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۲/۶۹ دلار معامله شد. مذاکرات میان وزرای انرژی اوپک، بازگشت ریسک جنگ تجاری و ریسک ژئوپلیتیک کره شمالی افت ۲/۴ درصدی نفت از سقف ۵/۳ساله را رقم زد. چشم‌انداز افزایش تولیدات به میزان یک میلیون بشکه در روز از سوی عربستان و روسیه برای جبران کاهش تولیدات از سوی ایران و ونزوئلا (پس از اعمال تحریم‌های آمریکا علیه این دو کشور) و رساندن سطح توافق میان اوپک و غیراوپک به ۱۰۰ درصد (از ۱۵۷ درصد در آوریل) افت برنت به کانال ۷۸ دلاری و WTI به زیر ۷۰دلاری را رقم زد. گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا از افزایش ۸/۵ میلیون بشکه موجودی نفت تجاری و تداوم رشد تولید آمریکا به ۷۳/۱۰ میلیون بشکه در روز عامل دیگر فشار بر قیمت نفت بود. نتیجه مذاکرات مورد توجه معامله‌گران است.

چشم انداز نفت

در هفته های اخیر تصمیم ترامپ برای خروج از پیمان هسته ای ایران یک عامل مهم افزایش قیمت نفت بوده است. البته عوامل دیگر نظیر رونق اقتصادی جهان، رشد مصرف در اقتصادهای توسعه یافته و نیز محدود شدن عرضه بر قیمت ها تأثیر گذاشته است.

اگر رشد قیمت ها به افزایش قابل ملاحظه نرخ تورم منجر شود بانک های مرکزی مجبور است سیاست های حمایتی خود را محدود کنند. بانک مرکزی آمریکا از پیش در این مسیر حرکت کردهاست اما در اقتصادهای نظیر هلند، تایلند و اندونزی بانک های مرکزی با مشکلات بزگتری مواجه خواهند بود زیرا محدود شدن برنامه های حمایتی از رشد اقتصادی می کاهد.

تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۲۵ مه ۲۰۱۸

نفت خام قیمت نوسان(نسبت به هفته قبل) زمان تحویل
WTI ۶۹.۲ ۳ درصد کاهش (۲.۲ دلار) ژوئن ۲۰۱۸
برنت ۷۶.۳ ۳ درصد کاهش (۲.۴ دلار) ژوئن ۲۰۱۸
اوپک ۷۶.۶ ۱.۶ درصد افزایش (۱.۲ دلار) ژوئن ۲۰۱۸


قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه ۲۵ مه ۲۰۱۸
قیمت نفت

نظر بدهید