تحولات طلا | هفته منتهی به جمعه ۲ آذر ۹۷

0
287

بازار جهانی

? روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی بدون تغییر محسوسی در روز گذشته به قیمت ۱۲۲۰ دلار مبادله شد. تغییرات کم نوسان قیمت که توام با رشد یک درصدی بهای طلا در هفته قبل بود در اولین روز کاری هفته جاری هم ادامه پیدا کرد.

? روز سه‌شنبه هر اونس طلای جهانی با رشد ۰.۵ درصدی به بهای ۱۲۲۶ دلار مبادله شد. بازار طلا دیروز را کم‌نوسان پشت سر گذاشت. شاخص دلار مهم‌ترین متغیر اثرگذار بر بازار فلزات گرانبها در کف دو هفته‌ای خود قرار دارد. گزارش‌های اقتصادی آمریکا در حوزه مسکن عملکرد ضعیف‌تری را نسبت به انتظارات ثبت کردند و بر شاخص دلار فشار آوردند و همین امر منجر به تقویت قدرت خرید متقاضیان غیردلاری شد.

? روز چهارشنبه هر اونس طلا در بازار جهانی ضمن ثبت ریزش ۰.۱۶ درصدی به بهای ۱۲۲۴ دلار رسید. پس از رسیدن طلا به مرز روانی ۱۲۰۰ دلاری طی هفته گذشته این فلز گرانبها رشد تدریجی خود را شروع کرد و سه‌شنبه ضمن نزدیک شدن به مرز ۱۲۲۸ دلاری به روند رو‌به‌رشد خود ادامه داد. اما اخبار ریزش ناگهانی ۷ درصدی بهای نفت، بازار طلا را نیز با بحران مواجه کرد.

? روز جمعه هر اونس طلای جهانی با افت ۰.۴ درصدی به قیمت ۱۲۲۳ دلار رسید. با وجود تشدید ریسک‌های جهانی و ریزش ناگهانی شاخص‌های سهام و نفت طی روزهای پایانی هفته قبل، طلا از ورود مجدد به کانال ۱۲۳۰ دلاری بازماند. در این شرایط سرمایه‌گذاران منتظر تصمیم فدرال رزرو درخصوص تعیین نرخ بهره در دسامبر هستند که می‌تواند از مجرای شاخص دلار بر قیمت طلا اثر بگذارد. با این حال، نگرانی از آثار زیان‌بار جنگ تجاری احتمال افزایش نرخ بهره دلار را در نشست بعدی بانک مرکزی آمریکا کم کرده است و همین امر موجب کاهش فشار دلار بر طلا شده است. از طرفی انتشار آمار اقتصادی در اروپا از ارزش یورو کاست و شاخص دلار را ارتقا بخشید. حال بازارها چشم‌انتظار نشست هفته بعد گروه ۲۰ و تعیین سرنوشت جنگ تجاری هستند.

قیمت طلا و سکه در بازار ایران

? روز دوشنبه هر سکه بهار آزادی طرح جدید با ریزش ۲۵۰ هزار تومانی به قیمت ۴ میلیون و ۵۰ هزار تومان رسید. تبعیت بازار سکه از نوسان قیمت دلار ادامه پیدا کرد و سکه همگام با شاخص ارزی ضمن تغییر روند افزایش متوالی از ابتدای هفته با ثبت افت ۵.۸ درصدی به مرز ۴ میلیونی نزدیک‌تر شد.

? روز سه‌شنبه هر سکه طرح جدید با کاهش ۱۰ هزار تومانی به قیمت ۴ میلیون و ۴۰ هزار تومان رسید. تبعیت بازار سکه از دلار در مشاهده روزانه این دو بازار انعکاس یافته است. کم شدن تب خرید دلار در بازار ارز به بازار سکه نیز سرایت کرده است.

? روز چهار‌شنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۶۰ هزار تومانی به قیمت ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان مبادله شد. بازار سکه در آبان ماه با افت ۶.۷ درصدی مواجه شد که با ریزش شدیدتر نسبت به مهرماه دومین ماه نزولی خود را ثبت کرد.

? هر سکه طرح جدید در آخرین معاملات هفته قبل با ریزش ۸۰ هزار تومانی به قیمت ۴ میلیون و ۲۰ هزار تومان معامله شد. رشد هفتگی ۵.۲ درصدی بهای سکه تحت تاثیر بازار ارز صورت گرفت. همانند نوسانات قیمت دلار سکه نیز به دوهفته روند نزولی خود پایان داد و با نوسان کم‌دامنه حول مرز ۴ میلیون تومانی مبادله شد. سیاست نوسان‌گیری هفته گذشته بازارساز از هیجانات بازار دلار کاست و سکه نیز در اکثر مواقع از دلار تبعیت کرد. افول قابل توجه ارزش سکه در هفته سوم آبان باعث سرازیر شدن سکه‌های پیش‌فروش شده مردم عادی به بازار به منظور جلوگیری از زیان شد. امری که به موجب آن عرضه و تقاضا در بازار سکه به تعادلی نسبی رسید. با تداوم سیاست بازارساز امکان دلالی از افراد عادی گرفته می‌شود و با خارج کردن این افراد می‌توان چشم‌انداز تثبیت قیمت‌ها را متصور شد.

پیش‌بینی قیمت طلا

? به گزارش رویترز، نگرانی‌ها نسبت به عدم افزایش نرخ بهره در آمریکا از سوی بانک مرکزی فدرال آمریکا از کاهش بیشتر قیمت طلا جلوگیری کرده است و علی رغم روند کاهشی امروز شاهد دومین هفته افزایش نسبی قیمت طلا در بازار هستیم. هفته گذشته قیمت طلا یک درصد افزایش یافت. قرار است در ماه دسامبر سال جاری بانک مرکزی فدرال آمریکا نرخ بهره در این کشور را برای چهارمین بار طی ۱۲ ماه گذشته افزایش دهد اما سرمایه‌گذاران نگران آن هستند که آیا بانک مرکزی آمریکا می‌تواند سال آینده نیز به روند افزایش نرخ بهره بدون آنکه اقتصادی این کشور را تحت تأثیر منفی قرار دهد،‌ ادامه دهد؟

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۲ آذر ۹۷

طلا

قیمت

نوسان (نسبت به هفته قبل)

اونس جهانی

۱,۲۲۳.۲ دلار

۰.۱ درصد افزایش (۱.۳ دلار)

قیمت طلا

نظر بدهید