تحولات بازار طلا در هفته اول اسفند ۹۷

0
160

ناظر اقتصاد: در این گزارش به تحلیل بازار طلا در هفته اول اسفند ۹۷ به همراه تغییرات مهم در بازار جهانی و بازار ایران پرداخته می‌شود و پیش بینی مختصری از روند بازار طلا ارائه شده است.

بازار جهانی طلا در هفته اول اسفند ۹۷

روز دوشنبه هر اونس طلا در بازار جهانی به قیمت ۱۳۴۴.۸ دلار به فروش رسید که موید رشد روزانه ۰.۴ درصدی است. تنزل شاخص دلار از اوج ماهانه باعث قدرتمند شدن ارزهای غیر دلاری شد و با کم کردن بهای فلز زرد برای سرمایه‌داران این ارزها، تقاضا برای طلا را افزایش داد و اوج‌گیری این دارایی باارزش را رقم زد.

روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به بهای ۱۳۴۴.۸ دلار به فروش رفت که بیانگر رشد روزانه ۰.۳ درصد است. تداوم کاهش شاخص دلار با تقویت سمت تقاضا باعث صعود فلز زرد به کانال‌های بالاتر قیمتی شد. توافق احتمالی چین و آمریکا تا ضرب‌الاجل یکم مارس (یازده روز دیگر) شاخص دلار را تحت فشار قرار داد. از سمت دیگر انتظار برای تداوم عدم رشد نرخ بهره دلار توسط فدرال رزرو از رشد طلا حمایت کرد.

روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۴۷.۹ دلار معامله شد. کاهش دمای ریسک در بازار جهانی پس از دریافت سیگنال‌های امیدوارکننده از سوی رئیس‌جمهوری آمریکا را می‌توان مهم‌ترین عامل عقبگرد طلای جهانی طی روز گذشته دانست. دونالد ترامپ دیروز گفت اگر مذاکره چین و‌ آمریکا مثبت و پیش‌رونده باشد، این امکان وجود دارد که ضرب‌الاجل آتش‌بس تجاری دو کشور تا یکم مارس برای رسیدن به توافق، اندکی تمدید شود.

روز جمعه هر اونس طلای جهانی به بهای ۱۳۳۲.۸ دلار معامله شد. بهای جهانی طلا که با افت شاخص دلار از اوج دو ماهه خود به سطح ۱۳۴۴ دلار هم رسیده بود با پایان نشست فدرال رزرو به اصلاح قیمت پرداخت و طی دو روز ۲۰ دلار کاهش یافت. چهارشنبه نشست بانک مرکزی ایالات‌متحده برگزار شد و در طول آن از احتمال افزایش نرخ بهره در طول سال‌جاری میلادی سخن به میان آمد.

این موضع‌گیری برخلاف اظهارات اخیر فدرال رزرو بود که باعث رشد دوباره شاخص دلار شد. افزایش شاخص دلار هزینه نگهداری طلا را افزایش داده و قدرت خرید طلا توسط سرمایه‌داران ارزهای غیر‌دلاری را محدود می‌کند. حال اگر جنگ تجاری پایان یابد، بهای طلا کاهش به مراتب سنگین‌تری را تجربه خواهد کرد.

بازار داخلی طلا در هفته اول اسفند ۹۷

روز دوشنبه هر سکه طرح جدید بهار آزادی ضمن ثبت رشد ۱۵۰ هزار تومانی به قیمت ۴ میلیون و ۴۷۵ تومان معامله شد. افزایش همزمان بهای اونس طلا و شاخص ارزی کشور سکه را به اوج خود از ۱۹ آبان گذشته رساندند. تداوم حرکت صعودی دلار در کانال ۱۲ هزار تومان باعث شکل‌گیری جبهه جدیدی از تقاضای احتیاطی شد که به موجب آن نرخ ارز رشد روزانه ۴.۸ درصد را تجربه کرد و پس از گذشت سه ماه به این کانال قیمتی بازگشت.

روز سه‌شنبه هر اونس طلای جهانی به بهای ۱۳۳۰ دلار به فروش رفت که بیانگر رشد روزانه ۰.۳ درصد است. تداوم کاهش شاخص دلار با تقویت سمت تقاضا باعث صعود فلز زرد به کانال‌های بالاتر قیمتی شد. توافق احتمالی چین و آمریکا تا ضرب‌الاجل یکم مارس (یازده روز دیگر) شاخص دلار را تحت فشار قرار داد. از سمت دیگر انتظار برای تداوم عدم رشد نرخ بهره دلار توسط فدرال رزرو از رشد طلا حمایت کرد.

روز چهار‌شنبه هر سکه طرح جدید ۱۵۰ هزار تومان افزایش یافت و راس ساعت ۱۶ به بهای ۴ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان به فروش رفت. رشد ادامه‌دار شاخص ارزی کشور و بهای جهانی طلا منجر به پنجمین صعود متوالی سکه شد. انبساط سمت تقاضای دلار در معاملات چهارشنبه رشد ۳.۵ درصدی نرخ ارز را رقم زد. بهای اونس طلا نیز در پی تنزل شاخص دلار از اوج دو ماهه صعودی شد.

هر سکه طرح جدید در معاملات آخرین روز هفته اول اسفند ۹۷ به بهای ۴ میلیون و ۵۹۰ هزار تومان به فروش رفت که ۶۰ هزار تومان کمتر از قیمت سکه در روز چهارشنبه بود. اونس طلا و شاخص ارزی کشور، به‌عنوان دو عامل موثر بر نوسان بها از ابتدای هفته روند صعودی را طی کردند و سکه نیز به تبعیت از آنها به افزایش قیمت پرداخت و تا مرز ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان نیز پیش رفت.

با این حال دو افت پیاپی اونس طلا در بازار جهانی با چشم‌انداز صلح تجاری چین و آمریکا و افت روز آخر نرخ ارز به‌دلیل تمدید مهلت FATF به ایران تا ماه ژوئن، ترمز رشدهای متوالی سکه را کشید. به این ترتیب بازده هفتگی سکه به عدد ۸ درصد محدود شد که در عین حال بیشترین رشد بهای سکه در مقیاس هفته در فصل زمستان است.

پیش‌بینی

نوسانات روزانه قیمت طلا در هفته اول اسفند ۹۷ متاثر از تغییرات در بازارهای ارز و ارزش دلار است. چشم انداز قیمت این فلز گرانبها در میان مدت بیشتر به مسائل ژئوپلتیک و سوددهی اوراق قرضه گره خورده است.

ارسال سیگنال های افزایشی از سوی کمیته بازار آزاد فدرال رزرو موجب شده تا شاخص ها در بازارهای بورس تقویت شود و در عین حال قیمت طلا کاهش یابد.» افزایش نرخ بهره معمولا موجب کاهش جذابیت بازار طلا برای سرمایه گذاران می شود.

تحولات بازار طلا در هفته اول اسفند 97

نظر بدهید