تحولات بازار طلا در هفته دوم اسفند ۹۷

0
97

ناظر اقتصاد: در این گزارش به تحلیل بازار طلا در هفته دوم اسفند ۹۷ به همراه تغییرات مهم در بازار جهانی و بازار ایران پرداخته می‌شود و پیش بینی مختصری از روند بازار طلا ارائه شده است.

بازار جهانی طلا در هفته دوم اسفند ۹۷

روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی ضمن ثبت رشد ۲ دلاری به بهای ۱۳۳۰ دلار فروش رفت. کاهش شاخص دلار قدرت خرید ارزهای رقیب را بیشتر کرد و با تقویت سمت تقاضا برای فلز زرد به رشد ارزش این دارایی گرانبها منجر شد. با پایان یافتن دور آخر مذاکرات تجاری چین و آمریکا و ابراز رضایت مقامات دو کشور، ارزش یوآن بالا رفت و شاخص دلار افت کرد.

روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی ضمن ثبت افت ۰.۱ درصدی به بهای ۱۳۲۸.۵ دلار معامله شد. طلا که به واسطه اخبار مطلوب از فضای مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا و افزایش ریسک‌های اقتصادی در اروپا به ویژه انگلستان (حول مساله برگزیت) به اوج ۱۰ ماهه رسیده بود، با عوض شدن شرایط نزولی شد.

روز چهارشنبه هر اونس طلای به بهای ۱۳۲۱.۲ دلار به فروش رفت. ثبات نسبی شاخص دلار باعث شد که طلا در طول روز قبل نوسان چندانی نداشته باشد. سه‌شنبه آقای پاول رئیس فدرال رزرو در سنای آمریکا به تشریح وضعیت اقتصاد این کشور پرداخت. شامگاه سه ‌شنبه پاول اعلام کرد که هیچ عجله‌ای در مورد تغییر نرخ بهره دلار ندارد و در صورت لزوم، کوچک‌ سازی ترازنامه این نهاد را تغییر خواهد داد.

روز جمعه هر اونس طلای جهانی به بهای ۱۲۹۹.۲ دلار معامله شد و افت روزانه ۱.۳ درصد را تجربه کرد. آمار مثبت و فراتر از انتظار آمریکا و چین بخشی از نقدینگی دارایی‌های امن را روانه بازارهای جذاب موازی کرد و با انقباض تقاضا، طلا را به کف خود از ۱۴ فوریه گذشته رساند. بهترین رشد فروش خانه در آمریکا طی ۲۳ ماه گذشته و برابری تولید ناخالص داخلی این کشور با پیش‌بینی‌ها نشان از حال خوب اقتصاد آمریکا دارد که به رشد بازارهای سهام این کشور و بهبود شاخص دلار منجر شده است.

در همین راستا نسبت دلار به ین ژاپن به اوج خود در ۱۰ هفته اخیر رسید. بیشترین خلق اعتبار ماهانه در تاریخ چین و عملکرد فراتر از انتظار شاخص مدیران خرید چین هم باعث نزدیک شدن اونس طلا به مرز روانی۱۳۰۰ دلار شد.

بازار داخلی طلا در هفته دوم اسفند ۹۷

روز دوشنبه هر سکه طرح جدید ضمن ثبت افت ۱۳۰ هزار تومانی به بهای ۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان مبادله شد. نبود سیگنال صعودی قدرتمند از طرف اونس طلا و کاهش ۲.۵ درصدی شاخص ارزی کشور منجر به افت ۲.۶ درصدی بهای سکه طی معاملات دیروز شد. علاوه بر میزان افت مشترک سکه با نرخ ارز، بازگشت قیمت هر دو به نرخ پایانی روز شنبه از هم‌بستگی شدید نوسان دلار و سکه حکایت دارد.

روز سه‌شنبه هر سکه طرح جدید بهار آزادی ۶۰ هزار تومان کاهش یافت و به قیمت ۴ میلیون و ۶۹۰ هزار تومان معامله شد. ثبات نسبی نرخ ارز در بازار داخلی و کاهش بهای جهانی هر اونس طلا منجر به دومین افت متوالی سکه شد. دیروز دلار به دلیل تمرکز بازار بر حواشی خبر استعفای وزیر امور خارجه کشورمان نتوانست روند نزولی خود را ادامه دهد و در نهایت حتی به میزان ۲۰ تومان افزایش قیمت یافت.

روز چهار‌شنبه هر سکه طرح جدید بهار آزادی افت روزانه ۲۰ هزار تومانی را تجربه کرد و ساعت ۱۶ به قیمت ۴ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان مبادله شد. در معاملات دیروز افت ۰.۵ درصدی نرخ ارز با غلبه بر رشد ۰.۱۵ درصدی بهای جهانی طلا، کاهش ۰.۴ درصدی سکه را رقم زد. با رد شدن استعفای وزیر امور خارجه توسط رئیس‌جمهور و حضور دکتر ظریف در مراسم استقبال از نخست‌وزیر ارمنستان در صبح چهارشنبه از تب سیاسی بازار کاسته شد.

هر سکه طرح جدید در آخرین معاملات روز پنج‌شنبه به قیمت ۴ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان به فروش رفت و بیش از ۰.۸ درصد در مقیاس روزانه افت کرد. با این حال گارد صعودی نرخ ارز در هفته دوم اسفند ۹۷ توانست بر موج کاهش اونس طلا غلبه کند و تعداد هفته‌های متوالی صعود را برای سکه به عدد ۱۰ برساند. نوسان‌گیران بازار دلار توانستند با تکیه بر شایعات در طول هفته قبل نرخ ارز را ۲۰۰ تومان افزایش دهند.

همبستگی نوسان سکه و دلار هم بار دیگر نمود پیدا کرد و سکه هم به رشد هفتگی خود ادامه داد. در عین حال عقبگرد اونس طلا از اوج خود در سال جدید میلادی می‌تواند روند افزایشی سکه را به چالش بکشد. شنبه نیز مجلس تشخیص مصلحت نظام به بررسی لایحه پالرمو می‌پردازد که در صورت تصویب می‌تواند منجر به کاهش دلار و سکه شود.

پیش‌بینی

به گزارش رویترز، اظهارات نماینده تجاری آمریکا درباره روند مذاکرات تجاری با چین و کمرنگ شدن امیدها نسبت به نتیجه‌بخش بودن این مذاکرات، باعث شد تا اقبال طلا در میان سرمایه‌داران ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افزایش یابد.

تحولات بازار طلا در هفته دوم اسفند ۹۷

نظر بدهید