تحولات بازار طلا در هفته سوم اسفند ۹۷

0
143

ناظر اقتصاد: در این گزارش به تحلیل بازار طلا در هفته سوم اسفند ۹۷ به همراه تغییرات مهم در بازار جهانی و بازار ایران پرداخته می‌شود و پیش بینی مختصری از روند بازار طلا ارائه شده است.

بازار جهانی طلا در هفته سوم اسفند ۹۷

روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به بهای ۵/۱۲۸۷ دلار به فروش رفت و افت روزانه ۰.۴ درصد را برای خود به ثبت رساند. کاهش ریسک‌های اقتصادی و سوددهی بازارهای موازی فشار را بر فلز زرد بیشتر کرد. اخبار مطلوب در مورد افزایش احتمال توافق تجاری بین چین و آمریکا به بهبود چشم‌انداز اقتصاد جهانی انجامید و با کاهش ریسک‌ها از جذابیت طلا برای سرمایه‌داران کاست.

روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی افت روزانه ۰.۲ درصد را تجربه کرد و به بهای ۱۲۸۴ دلار به فروش رفت. افزایش خوش‌بینی به پایان جنگ تجاری و رشد شاخص دلار فشار را بر فلز زرد بیشتر کرد. طلا که در نیمه نوامبر حدود ۱۲۰۰ دلار معامله می‌شد، به لطف افزایش ریسک‌ها تا ۱۳۴۸ دلار در فوریه افزایش یافت.

روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به بهای ۱۲۸۷.۶ دلار به فروش رفت. افزایش ریسک‌های سیاسی خصوصا در مورد مذاکرات کره‌شمالی و آمریکا مقدمه رشد فلز زرد را فراهم آورد تا روند نوسان طلا پس از ۵ افت متوالی دگرگون شود.

روز جمعه هر اونس طلای جهانی ضمن ثبت رشد ۱ درصدی به بهای ۱۲۹۹.۳ دلار به فروش رفت. افزایش ریسک‌های اقتصادی و ترس از کاهش سرعت رشد اقتصاد جهانی توانست محرک رشد بهای فلز زرد از کف ۶ هفتگی ۱۲۸۶ دلاری باشد. پنج‌شنبه ماریو دراگی رئیس بانک مرکزی اتحادیه اروپا در نشست این نهاد اعلام کرد که ریسک‌های اقتصادی در حال افزایش هستند و تعویق افزایش نرخ بهره یورو تا سال ۲۰۲۰ ادامه خواهد یافت.

با این خبر شاخص دلار (که در اوج سه‌ماهه ۵/ ۹۷ احدی قرار داشت) ۰.۳ درصد تنزل یافت و بهای طلا را برای سرمایه‌داران سایر ارزها کاهش داد. افت صادرات و واردات چین هم در ماه فوریه زنگ هشدار را در مورد کاهش رشد اقتصاد جهانی به صدا درآورد و با جذاب کردن موقعیت پناهگاه‌های امن سرمایه، باعث رشد تقاضا و قیمت اونس طلا شد.

بازار داخلی طلا در هفته سوم اسفند ۹۷

روز دوشنبه هر سکه طرح جدید ۶۵ هزار تومان کاهش قیمت داشت و به بهای ۴ میلیون و ۳۹۵ هزار تومان معامله شد. شکست مرز روانی توسط دلار و تنزل اونس طلا به کف ۵ هفتگی خود مقدمه کاهش بهای سکه را فراهم کرد.

روز سه‌شنبه هر سکه طرح جدید به بهای ۴ میلیون و ۴۵۰ تومان به فروش رفت که نسبت به بهای روز دوشنبه افزایش ۵۵ هزار تومانی را نشان می‌دهد. قیمت سکه در بازار داخلی در حالی بالا رفت که هر اونس طلا در بازار جهانی به افت‌های متوالی خود ادامه داد و روز گذشته نیز ۲/ ۰ درصد افت کرد.

روز چهار‌شنبه هر سکه طرح جدید بهار آزادی ۴۰ هزار تومان افزایش قیمت یافت و به بهای ۴ میلیون و ۴۹۰ هزار تومان به فروش رفت. در روزی که بروز ریسک‌های سیاسی اثر رشد شاخص دلار را بر اونس طلا خنثی کرد و قیمت فلز زرد در بازار جهانی تغییر محسوسی نداشت، پیشروی شاخص ارزی کشور محرک افزایش قیمت سکه بود.

قیمت هر سکه طرح جدید در هفته قبل ۱۵۵ هزار تومان کاهش یافت و در سطح ۴ میلیون و ۴۷۵ هزار تومان قرار گرفت. افت ۳/۳ درصدی سکه توانست سلسله صعودهای متوالی هفتگی سکه، که تعداد آنها به ۱۰ می‌رسید را متوقف کند. هفته منتهی به ۲۹ آذر‌ماه آخرین بازه ۷ روزه‌ای بود که بهای سکه کاهش یافته بود و قیمت این دارایی ارزشمند پس از آن تا ابتدای هفته سوم اسفند ۹۷ بیش از ۳۵ درصد افزایش یافته بود.

افت همزمان نرخ ارز در بازار داخلی و قیمت جهانی اونس طلا مقدمه کاهش قیمت سکه را فراهم کرد. پس از ۹ هفته افزایش شاخص ارزی کشور متوقف شد و دلار حتی توانست به قیمت‌های کانال ۱۲ هزار هم وارد شود. از طرف دیگر بهای جهانی طلا با رشد شاخص دلار تحت فشار قرار گرفت و حمایت مهم ۱۳۰۰ دلاری را واگذار کرد.

پیش‌بینی

از دیدگاه فنی یا تکنیکال، انتظار حضور قیمت طلا در اطراف سطح ۱۲۸۳ دلاری بالاست، چراکه به‌نظر در این سطح تثبیت شده است. با این حال طلا همچنان فشار کاهشی را از جانب جریان خروج سرمایه از صندوق‌های قابل معامله در بورس و دلار تقویت‌شده احساس می‌کند.

میزان ذخایر طلا در بزرگ‌ترین صندوق ذخیره و سرمایه‌گذاری طلای جهانی تا اینجای سال ۲.۷ درصد افت داشته است. حجم ذخایر صندوق افت ۰.۷۶ درصدی را در روز دوشنبه ثبت کرد و روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه را نیز به همین ترتیب (با افت کمتر روز سه‌شنبه) پشت‌سر گذاشت.

چشم‌انداز بلندمدت قیمت طلا اما دلگرم‌کننده‌تر به‌نظر می‌رسد؛ به‌رغم سقوط از سطح حساس ۱۳۰۰ دلاری، حمایت بیشتری از روند قیمت دیده می‌شود و به‌نظر می‌رسد که دلیل آن هم چرخش اطمینان (حس) بازار و کندی رشد اقتصادی جهان است؛ اما در کوتاه‌مدت، طلا به نشان دادن ضعف‌های کاهشی ادامه خواهد داد و قبل از آغاز روند صعود اصلی به قله‌ای مرتفع، همچنان ظرفیت کاهشی را یدک می‌کشد.

تحولات بازار طلا در هفته سوم اسفند ۹۷

نظر بدهید