تحولات بازار طلا در هفته اول بهمن ۹۷

0
141

در این گزارش به تحلیل بازار طلا در هفته اول بهمن ۹۷ به همراه تغییرات مهم در بازار جهانی و بازار ایران پرداخته می‌شود و پیش بینی مختصری از روند بازار طلا ارائه شده است.

تحولات بازار جهانی طلا در هفته اول بهمن ۹۷

در این بخش به تحلیل بازار جهانی طلا در هفته اول بهمن ۹۷ پرداخته شده است:

• در روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۸۹ دلار فروش رفت و افت روزانه ۰.۳ درصد را تجربه کرد. قیمت طلا در جدال عوامل کاهشی و افزایشی عمدتا ناشی از آمار اقتصادی چین رو به نقصان نهاد و کف ۳ هفته‌ای را برای خود ثبت کرد.

• روز سه‌شنبه هر اونس طلای جهانی ضمن ثبت رشد ۰.۰۴ درصدی به قیمت ۱۲۸۹.۵ دلار معامله شد. افزایش نگرانی‌ها از کاهش رشد اقتصاد جهانی بار دیگر طلا را به عنوان پناهگاه امن سرمایه در موقعیت جذاب خرید قرار داد و افزایش تقاضا قیمت فلز زرد را به مدار صعودی بازگرداند. در حاشیه نشست سالانه شامگاه دوشنبه صندوق بین‌المللی پول اعلام شد پیش‌بینی این نهاد از چشم‌انداز رشد اقتصاد جهانی تیره‌تر شده است و این نهاد با بازنگری پارامترهای موثر، رشد اقتصاد جهانی را در سال جاری کمتر از پیش‌بینی‌ها ارزیابی کرد.

• روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۹۰.۲ دلار فروش رفت و رشد نامحسوس ۰.۷ دلاری را به ثبت رساند. آمار اقتصادی نامطلوب ارائه شده در چهارشنبه زمینه را برای رشد فلز زرد فراهم کرد، اما حمایت‌های دولتی از رشد اقتصاد جهانی اثر گزارش‌های مذکور را خنثی کرد. ضعیف‌ترین آمار ماهانه فروش واحدهای مسکونی آمریکا در سه سال گذشته، افت نرخ صادرات و واردات ژاپن در دسامبر و آمار نامطلوب وضعیت اقتصادی چین، موقعیت طلا به‌عنوان دارایی امن را جذاب کردند.

• روز جمعه هر اونس طلای جهانی ۱.۷ درصد رشد داشت و به قیمت ۱۳۰۸.۷ دلار معامله شد. افزایش ریسک‌های اقتصادی و کاهش شاخص دلار طلا را به مدار صعود بازگرداند. تداوم تعطیلی دولت فدرال آمریکا و نبود اطمینان در مورد آینده مذاکرات تجاری جریان نقدینگی را به سمت دارایی‌های امن هدایت کرد و طلا بار دیگر با افزایش تقاضا صعودی شد. دور جدید مذاکرات تجاری بین پکن و واشنگتن هفته جاری در آمریکا برگزار خواهد شد. از طرفی شاخص دلار دیروز در برابر سبدی متشکل از ارزهای رقیب ۰.۲ درصد کاهش یافت. حمایت مشروط احزاب ایرلند شمالی از نخست‌وزیر انگلستان احتمال برگزیت سخت را کاهش داد و به تبع آن پوند در برابر دلار رشد کرد. با این حال گزارش ضعیف شاخص مدیران خرید صنعتی آلمان در دسامبر یورو را تضعیف کرد و از افت بیشتر شاخص دلار جلوگیری به عمل آورد.

تحولات بازار ایران طلا در هفته اول بهمن ۹۷

در این بخش به تحلیل بازار طلا در ایران در هفته اول بهمن ۹۷ پرداخته شده است.

• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید ۶۰ هزار تومان افزایش قیمت یافت و به بهای ۴ میلیون و ۷۰ هزار تومان معامله شد. رشد بیشتر سکه در مقابل دلار توجه معامله‌گران را به این بازار جلب کرد.

• روز سه‌شنبه هر سکه طرح جدید بهار آزادی ضمن ثبت رشد ۵ هزار تومانی به بهای ۴ میلیون و ۷۵ هزار تومان مبادله شد. تداوم روند صعودی شاخص ارزی کشور و بازگشت بهای اونس طلا به مدار صعودی، سکه را در افزایش قیمت یاری کردند.

• روز چهار‌شنبه هر سکه طرح جدید با رسیدن به قیمت ۴ میلیون و ۶۸ هزار تومان، کاهش ۷ هزار تومانی را نسبت به سه‌شنبه ثبت کرد. در روزی که شاخص ارزی کشور اندکی افت کرد و قیمت اونس طلا در بازارهای جهانی به‌صورت ناملموس افزایش یافت، دلار گوی سبقت را از طلا ربود و با همراهی سکه با خود، بهای این دارایی ارزشمند را کاهشی کرد.

• هر سکه طرح جدید طی آخرین معاملات پنج‌شنبه گذشته به قیمت ۴ میلیون و ۹۸ هزار تومان به فروش رفت تا سکه با ثبت بازده هفتگی مثبت ۴.۲، پنجمین هفته صعودی متوالی خود را تجربه کند. همبستگی نوسان قیمت سکه و دلار بازهم در معاملات بازار سکه دیده شد و رشد ۲.۵ درصدی نرخ ارز در طول هفته سکه را صعودی کرد. دو نکته در معاملات هفته قبل بازار سکه قابل توجه بود. اول اینکه پس از دو ماه قیمت سکه به بالای مرز روانی ۴ میلیون تومان بازگشت. دوم اینکه ارتفاع حباب سکه با احتساب مالیات ارزش افزوده برای نخستین بار در فصل زمستان بالای مرز ۲۰۰ هزار تومان قرار گرفت. قیمت اونس طلا در بازار جهانی در هفته قبل تغییر ملموسی را تجربه نکرد و افزایش نرخ دلار تنها عاملی بود که حباب سکه را افزایش داد.

پیش بینی بازار طلا در هفته اول بهمن ۹۷

• تعدادی عوامل مثبت وجود دارد که طلا را تقویت می‌کند، نظیر ادامه جنگ تجاری و احتمال افزایش نرخ بهره با سرعت کندتر. در این لحظه، مردم در انتظار تصمیمات تجاری آمریکا و چین هستند. در نتیجه هرگونه تحولات در این جبهه می‌تواند مسیر طلا را مشخص کند.

طلا در هفته اول بهمن 97

نظر بدهید