تحولات بازار طلا در هفته دوم بهمن ۹۷

0
153

در این گزارش به تحلیل بازار طلا در هفته دوم بهمن ۹۷ به همراه تغییرات مهم در بازار جهانی و بازار ایران پرداخته می‌شود و پیش بینی مختصری از روند بازار طلا ارائه شده است.

تحولات بازار جهانی طلا در هفته دوم بهمن ۹۷

• روز دوشنبه ۸ بهمن هر اونس طلای جهانی افت نامحسوس ۳ دلاری را تجربه کرد و به قیمت ۱۳۰۹.۳ دلار معامله شد. با توافق بین کنگره و دولت ایالات متحده، طولانی‌ترین تعطیلی دولت فدرال در طول تاریخ پایان یافت. با بازگشایی دولت اندکی نگرانی فعالان اقتصادی نسبت به اوضاع عمومی اقتصاد جهان کاهش یافت.

• روز سه‌شنبه بهای هر اونس طلای جهانی با رشد ۶ دلاری به سطح ۱۳۱۵.۲ دلار رسید. منازعه مجدد چین و آمریکا پیش از دور جدید مذاکرات در کنار احتیاط پیش از برگزاری نشست فدرال رزرو در روز چهارشنبه از طلا حمایت کرد. ظاهرا اختلاف بر سر غول فناوری هوآوی محل نزاع دو قدرت اقتصادی و حرکت سرمایه‌ها به سمت طلا شده است.

• روز چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷ هر اونس طلای جهانی با ثبت رشد روزانه ۰.۰۲ درصد به بهای ۱۳۱۵.۵ دلار معامله شد. افزایش ریسک‌های اقتصادی در اقصی نقاط جهان، امید معامله‌گران به کسب سوددهی از بازارهای موازی را با چالش جدی روبه‌رو‌ کرد و جریان نقدینگی را به سمت دارایی‌های امن از جمله طلا افزایش داد. علاوه بر وضعیت نامشخص بحران برگزیت در بریتانیا و تحولات سیاسی در ونزوئلا، شکایت ایالات متحده از شرکت چینی هوآوی به دلیل عدم رعایت تحریم‌های اعمالی علیه ایران از رشد فلز زرد حمایت کرد.

• روز جمعه ۱۲ بهمن ۹۷ هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۲۲.۱ دلار مبادله شد. بهای اونس طلا در آخرین معاملات ژانویه به سطح ۱۳۲۱ دلار رسید تا بدین ترتیب بازده ماهانه مثبت ۳ درصد برای فلز زرد در نخستین ماه میلادی ثبت شود. افزایش ریسک‌های اقتصادی و ترس از روند کند شدن رشد اقتصاد جهانی تقاضا برای طلا به عنوان دارایی امن را زیاد کرد. درگیری قضایی چین و آمریکا بر سر شرکت هوآوی و تاثیر این مهم بر مذاکرات تجاری دو کشور، طولانی‌ترین تعطیلی دولت فدرال آمریکا، عدم رای موافق پارلمان انگلیس به طرح پیشنهادی نخست وزیر این کشور برای برگزیت و آمار ناامید کننده اقتصادی چین، ژاپن و اتحادیه اروپا از جمله ریسک‌های اقتصادی مذکور بودند. عدم افزایش نرخ بهره دلار توسط فدرال رزرو نیز با کاهش شاخص دلار از رشد فلز زرد حمایت کرد.

تحولات بازار ایران طلا در هفته دوم بهمن ۹۷

• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید ۴۰ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و به بهای ۴ میلیون و ۲۰۵ هزار تومان به فروش رفت. افزایش نرخ ارز و ثبات نسبی اونس طلا در بازار جهانی بازهم سکه را صعودی کرد. افزایش سرعت رشد قیمت دلار در معاملات دوشنبه سرعت افزایش بهای سکه را شدت بخشید.

• روز سه‌شنبه هر سکه طرح جدید ۶۵ هزار تومان افزایش یافت و به بهای ۴ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان معامله شد. تقویت تقاضای احتیاطی در بازار ارز و طلای جهانی به صعود سکه شتاب بخشید تا بیشترین رشد روزانه قیمت سکه از بیست و دوم دی‌ماه ثبت شود.

• روز چهار‌شنبه هر سکه طرح جدید، به قیمت ۴ میلیون و ۲۳۰ هزار تومان به فروش رفت که این مبلغ ۴۰ هزار تومان کمتر از قیمت روز سه‌شنبه بود. سکه معاملات روز چهارشنبه را صعودی آغاز کرد. افزایش بهای طلای جهانی به اوج ۸‌ماهه (۱۳۱۳ دلار به ازای هر اونس) نیز در رشد سکه بی‌تاثیر نبود و سکه به کانال ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان هم ورود کرد.

• هر سکه طرح جدید در آخرین معاملات پنج‌شنبه ۷۰ هزار تومان کاهش یافت و به قیمت ۴ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان به فروش رفت. رشد هم‌زمان دلار و اونس طلا بازده هفتگی مثبت ۱.۳ درصد را برای سکه ثبت کرد که ششمین هفته متوالی صعودی برای این دارایی ارزشمند محسوب می‌شود. افزایش بهای دلار خصوصا در روزهای ابتدایی هفته قبل، رشد بهای سکه را تداوم بخشید. افزایش ریسک‌های اقتصادی هم بهای اونس طلا را در بازار جهانی به اوج ۸ ماهه رساند تا با بالا رفتن ارزش ذاتی، قیمت سکه صعودی شود. با شکسته شدن مرز ۱۲ هزار تومانی توسط دلار، بهای سکه در کانال ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان هم ورود کرد. اما با انتشار خبر راه‌اندازی ساز و کار ویژه مالی اروپا با ایران (SPV) و نظارت بازارساز بر قیمت‌گذاری، روند نرخ ارز نزولی شد و سکه نیز به تبعیت به اصلاح قیمت پرداخت.

پیش بینی بازار طلا در هفته دوم بهمن ۹۷

• فدرال رزرو از تعهد خود نسبت به افزایش تدریجی نرخ بهره صرف نظر کرده است… افت ارزش دلار در کنار پایین آمدن سوددهی اوراق قرضه خانه داری آمریکا موجب افزایش نسبی اشتها برای سرمایه گذاری در بازار طلا شده است. معمولا هنگام کاهش نرخ بهره و پایین آمدن هزینه فرصت سرمایه گذاری در بازار طلا، قیمت فلز زرد افزایش می یابد.

• چنانچه بانک‌های مرکزی کشورهای جهان به خرید طلای خود ادامه دهند، بهای اونس تا ۱۴۰۰ دلار در هر اونس رشد خواهد کرد و افزایش گرایش بانک‌ها به طلا در سال‌جاری و سال آینده میلادی می‌تواند به معنای حمایت خاص از فلز گرانبها باشد و در عین حال عامل محرکی برای صعود بهای طلا تا سطح ۱۴۰۰ دلاری.

طلا در هفته دوم بهمن 97

نظر بدهید