تحولات بازار طلا در هفته سوم بهمن ۹۷

0
208

ناظر اقتصاد: در این گزارش به تحلیل بازار طلا در هفته سوم بهمن ۹۷ به همراه تغییرات مهم در بازار جهانی و بازار ایران پرداخته می‌شود و پیش بینی مختصری از روند بازار طلا ارائه شده است.

بازار جهانی طلا در هفته سوم بهمن ۹۷

روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی بیش از ۱/۱ درصد رشد کرد و به قیمت ۱۳۱۹.۳ دلار به فروش رفت. افزایش ریسک‌های اقتصادی طلا را در مسیر صعودی قرار داد. درگیری حقوقی چین و آمریکا بر سر مسوولان‌ شرکت هوآوی پیش از مذاکرات تجاری بین سران دو کشور، احتمال تداوم جنگ تعرفه‌ای را افزایش داد و نگرانی از کند شدن رشد اقتصاد جهانی، بازار دارایی‌های امن از جمله طلا را داغ کرد.

روز سه‌شنبه هر اونس طلای جهانی س به قیمت ۱۳۱۹.۲ دلار به فروش رفت و افت روزانه ۰.۱ دلار را ثبت کرد. برطرف شدن برخی ریسک‌های پیشران طلا، قیمت این دارایی ارزشمند را از اوج ۹ ماهه به زیر کشید. طولانی‌ترین تعطیلی دولت فدرال آمریکا پایان یافت و دور آخر مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا نیز مثبت بود.

روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی ضمن ثبت افت روزانه ۰.۳۶ درصد به بهای ۱۳۱۴.۴ دلار معامله شد. فلز زرد که پس از مذاکرات مثبت تجاری بین دو غول اقتصادی دنیا از اوج ۸ ماهه خود فاصله گرفته بود، با تیره‌شدن چشم‌انداز این مذاکرات دوباره به مدار صعود بازگشت.

روز جمعه هر اونس طلا در بازار جهانی به قیمت ۱۳۱۸.۵ دلار به فروش رسید و رشد روزانه ۴.۳ دلاری را ثبت کرد. سخنرانی رئیس‌جمهور آمریکا در مجلس نمایندگان این کشور کمکی به ترسیم آینده روشن اقتصادی نکرد. ترامپ در خلال سخنان خود بر لزوم ایجاد دیوار مرزی با مکزیک تاکید کرد. وی پیش‌تر اعلام کرده بود که در صورت عدم تصویب بودجه مورد‌نظر خود، وضعیت فوق‌العاده اعلام خواهد کرد که در صورت وقوع ، فشار بیشتری را بر اقتصاد این کشور وارد خواهد کرد.

ترامپ همچنین از در اختیار قرار‌دادن جزئیات در مورد مذاکرات تجاری با چین خودداری کرد و نگرانی‌ها را در مورد آینده اقتصاد جهانی افزایش داد. با اینکه طلا در هفته گذشته سود قابل‌توجهی را عاید خریداران خود کرد، تحت شناسایی سود به اصلاح قیمت پرداخت و از صعودی شدن فلز زرد جلوگیری کرد.

بازار داخلی طلا در هفته سوم بهمن ۹۷

روز دوشنبه هر سکه طرح جدید بهار آزادی ۹۰ هزار تومان نسبت به شنبه افزایش قیمت یافت و به بهای ۴ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان به فروش رفت. در روزی که بازارهای جهانی تعطیل بود و اونس طلا نوسان خاصی را تجربه نکرد، رشد ۲ درصدی نرخ ارز، بهای سکه را ۲ درصد افزایش داد تا شاهد همبستگی شدید نوسانات این دو دارایی ارزشمند باشیم.

روز سه‌شنبه هر سکه طرح جدید بهار آزادی گذشته ضمن ثبت افزایش ۵۰ هزار تومانی به سطح ۴ میلیون و ۱۷۰ هزار تومان رسید. در روزی که شاخص ارزی کشور ۱.۶ درصد رشد کرد، سکه به افت قیمت جهانی طلا توجهی نکرد و همگام با دلار به میزان ۱.۲ درصد افزایش قیمت یافت.

روز چهار‌شنبه هر سکه طرح جدید بهار آزادی ضمن ثبت افزایش ۵۰ هزار تومانی به بهای ۴ میلیون و ۲۲۰ هزار تومان معامله شد. افزایش نرخ ارز و رشد اونس طلا به‌عنوان دو بال باعث صعود سکه به قیمت‌های بالاتر شدند.

هر سکه طرح جدید بعد از ظهر پنجشنبه به قیمت ۴ میلیون و ۲۲۵ هزار تومان مبادله شد که این قیمت ۵ هزار تومان از نرخ فروش سه‌شنبه بیشتر بود. سکه در چهارمین افزایش قیمت متوالی خود بازهم به قیمت اونس طلا بی‌اعتنا بود و با رشد شاخص ارزی کشور صعودی شد. دیروز هر اونس طلا یک دلار کاهش قیمت داشت، اما رشد ۰.۵ درصدی نرخ ارز به افزایش ۰.۱۲ درصدی بهای سکه انجامید. افزایش نرخ دلار نیمایی، رشد نرخ حواله درهم و نگرانی‌های جدید در خصوص اخبار عدم تمدید معافیت‌های خریداران نفت ایران و کاهش درآمدهای ارزی، نرخ دلار را برای چهارمین روز پیاپی افزایش داد و دلار موفق شد بار دیگر مرز روانی ۱۲ هزار تومانی را بشکند. حال اگر بازارساز همچون قبل به قیمت‌های بازار واکنش نشان دهد، باید منتظر کاهش دوباره قیمت‌ها در روزهای آتی باشیم.

پیش‌بینی بازار طلا

قیمت طلا تحت تاثیر نوسانات بازارهای بورس و لحن تدافعی فدرال رزرو در مورد افزایش بیشتر نرخ بهره، نسبت به رقم های پایین ثبت شده در ماه اوت، حدود ۱۳ درصد افزایش یافته است. هرچند که تقویت ارزش دلار موجب شد تا قیمت فلز زرد در این هفته حدود ۰.۳ درصد کاهش یابد.

باب هابرکورن، تحلیلگر موسسه آر جی او فیوچرز در این باره گفت: «با توجه به افت شاخص ها در بازارهای بورس ما شاهد خروج برخی از سرمایه ها به مقصد بازار طلا هستیم… واقعیت این است که اقتصاد آمریکا مثل اقتصاد حوزه یورو شاهد آمارهای ضعیف نیست و این موجب تقویت ارزش دلار شده است. اگر ارزش دلار امروز اندکی تضعیف می شد، به جای ۳ دلار، شاهد افزایش ۷ تا ۸ درصدی قیمت طلا می بودیم».

تحولات بازار طلا در هفته سوم بهمن ۹۷

نظر بدهید