تحولات بازار طلا در هفته چهارم بهمن ۹۷

0
121

ناظر اقتصاد: در این گزارش به تحلیل بازار طلا در هفته چهارم بهمن ۹۷ به همراه تغییرات مهم در بازار جهانی و بازار ایران پرداخته می‌شود و پیش بینی مختصری از روند بازار طلا ارائه شده است.

بازار جهانی طلا در هفته چهارم بهمن ۹۷

روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی با کاهش ۴ دلاری به قیمت ۱۳۱۰ دلار معامله شد. کاهش دمای ریسک در بازار جهانی پس از دریافت سیگنال‌های امیدوارکننده از سوی رئیس‌جمهوری آمریکا را می‌توان مهم‌ترین عامل عقبگرد طلای جهانی طی روز گذشته دانست. دونالد ترامپ دیروز گفت اگر مذاکره چین و‌ آمریکا مثبت و پیش‌رونده باشد، این امکان وجود دارد که ضرب‌الاجل آتش‌بس تجاری دو کشور تا یکم مارس برای رسیدن به توافق، اندکی تمدید شود.

روز جمعه هر اونس طلای جهانی ضمن ثبت رشد یک درصدی به بهای ۱۳۱۸ دلار به فروش رفت. در حالی که اخبار مساعد از مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا از جذابیت طلا به‌عنوان پناهگاه امن سرمایه کاسته بود و هر اونس طلا در روز پنج‌شنبه تا سطح ۱۳۰۴ دلار ریزش داشت، عملکرد نامطلوب اقتصادی دو کشور طلا را به اوج ۱۴ روزه رساند. مرکز ملی آمار چین روز جمعه اعلام کرد که شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) و شاخص قیمت‌تولید‌کننده (PPI) این کشور در ماه ژانویه پایین‌تر از سطح انتظارات بوده است. داده‌های نامطلوب ایالات متحده درخصوص آمار خرده‌فروشی در این کشور در ماه گذشته میلادی نیز نگرانی از کند شدن رشد اقتصاد جهانی را شدت بخشید و با افزایش سمت تقاضا به افزایش بهای طلا انجامید.

بازار داخلی طلا در هفته چهارم بهمن ۹۷

روز سه‌شنبه هر سکه طرح جدید به بهای ۴ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان فروش رفت که نشان‌دهنده افزایش ۶۰ هزار تومانی نسبت به یکشنبه است. افزایش نرخ ارز در بازار داخلی و بازگشت اونس طلا از کف قیمت هفتگی، بهای سکه را افزایش داد. شاخص ارزی کشور دیروز با رشد ۸/ ۰ درصدی به بالاترین حد خود در دو هفته اخیر رسید. دلالان با استفاده از انواع شایعات تقاضای احتیاطی در بازار را افزایش دادند و دلار را به اوج ۱۴ روزه رساندند. هر اونس طلای جهانی هم در معاملات دیروز بیش از هفت دلار افزایش قیمت داشت. ترس از تداوم جنگ تعرفه‌ای چین و آمریکا همزمان با مذاکرات حساس دو کشور بیشترین حمایت را از قیمت فلز زرد داشت.

روز چهار‌شنبه هر سکه طرح جدید با افزایش ۲۰ هزار تومانی به بهای ۴ میلیون و ۲۹۰ هزار تومان معامله شد. رشد نیم درصدی بهای سکه در شرایطی صورت گرفت که بهای جهانی فلز زرد تحت فشار افت تقاضای احتیاطی روند نزولی را تجربه کرد و با عقبگرد ۴ دلاری به مرز ۱۳۱۰ دلار رسید. با وجود این، سکه‌بازان ضمن بی‌توجهی به بازار جهانی، قطب‌نمای خود را بر تحولات بازار داخلی ارز متمرکز ساختند. به این ترتیب، رشد شاخص ارزی کشور طی روز گذشته به تنها اهرم حمایتی از صعود بهای سکه مبدل شد و قیمت این فلز را متناسب با خود ارتقا بخشید.

هر سکه طرح جدید طی داد و ستدهای هفته چهارم بهمن ۹۷ در حدود ۹۰ هزار تومان افزایش قیمت یافت و در نهایت به بهای ۴ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان به فروش رفت. رشد ۷/ ۱ درصدی شاخص ارزی کشور در هفته گذشته عامل اصلی صعود سکه بود و تعداد بازده‌های مثبت متوالی این دارایی ارزشمند را به عدد ۸ رساند.

نوسان‌گیران بازار طلا در هفته چهارم بهمن ۹۷ توانستند از فضای نیمه تعطیل معاملاتی نهایت استفاده را ببرند و با شکست مرز روانی دلار را به کانال ۱۲ هزار ببرند. سکه نیز با توجه به ثبات نسبی قیمت جهانی اونس طلا با دلار همنوا شد و با افزایش قیمت مواجه شد. در همین راستا ارزش ذاتی سکه ثابت ماند و رشد نرخ ارز منجر به افزایش قابل توجه ارتفاع حباب سکه شد. با توجه به افزایش سنتی تقاضا برای دلار با نزدیک شدن به نوروز احتمال می‌رود روند افزایشی کنونی برای سکه حفظ شود.

پیش‌بینی بازار طلا در هفته چهارم بهمن ۹۷

با تقویت احتمال پایان یافتن سیاست انقباضی بانک مرکزی آمریکاقیمت طلا رشد قابل توجهی کرده است. اکنون که بانک مرکزی آمریکا افزایش نرخ بهره را متوقف کرده، فشار روی بقیه کشورها برای افزایش نرخ بهره کم شده است. کاهش نرخ بهره موجب پایین آمدن هزینه فرصت سرمایه گذاری در بازار طلا می شود و ضمن پایین آوردن ارزش دلار، خرید فلز زرد را برای دارندگان سایر ارزها ارزان تر می کند. آماری های ناامید کننده از اقتصاد با مجموعه ای از گزارش های ضعیف اقتصادی از چین و اروپا همراه بوده است. این آمارها و گزارش ها موجب شده تا قیمت طلا تقویت شود.

رشد اقتصاد جهان به سرعت در حال کند شدن است و بنابراین سیاست های پولی در همه جای جهان انبساطی تر خواهد شد. بنابراین چشم انداز اقتصاد جهان تورمی تر خواهد شد و این به تقویت قیمت طلا کمک خواهد کرد.

تحولات بازار طلا در هفته چهارم بهمن ۹۷

نظر بدهید