تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۹ آبان ۹۶

0
278

بازار جهانی
• روز دوشنبه در ساعات پایانی معاملات رشد شاخص دلار با آمارهای مناسب اقتصادی آمریکا طلا را زیر سطح ۱۲۸۱ دلاری قرار داد. همچنین احتمال ۸۵ درصدی افزایش نرخ بهره آمریکا در دسامبر تا حدی در طلا پیش‌خور شده است.
• روز سه شنبه در بازار طلای جهانی نوسان اندک شاخص دلار، پس از ثبت بیشترین رشد هفتگی در سال جاری اونس طلا را مجددا بالاتر از ۱۲۷۶ دلار قرار داد. افت ۴۰ دلاری طلا در ۳ هفته اخیر رقم خورد و احتمال یک بار دیگر افزایش نرخ بهره در دسامبر فشار را بر طلا حفظ کرده است.
• روز چهارشنبه در ساعات پایانی معاملات، تشدید ریسک ژئوپلیتیک اونس طلا را بالاتر از ۱۲۸۲ دلار قرار داد. اما رشد شاخص دلار و تداوم حرکت بازارهای سهام در سقف، اونس طلا را به کانال ۱۲۷۰ دلاری بازگرداند.
• روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۷۶.۵ دلار معامله شد. با وجود نوسان اونس طلا پیش‌تر در کانال ۱۲۷۰ دلاری، اما رشد تقاضای محافظه‌کارانه با افت بازارهای سهام از سقف‌های پیشین و تشدید تنش‌های سیاسی در کنار افت شاخص دلار، طلا را به بالاترین سطح در ۳ هفته اخیر (۱۲۸۸ دلار) رساند. با وجود رشد اندک شاخص دلار روز جمعه اما نوسان محدود طلا بالاتر از ۱۲۸۰ دلار رقم خورد. ارائه نسخه متفاوتی از سوی اعضای جمهوری‌خواه نسبت به برنامه کاهش مالیات ترامپ و احتمال اجرایی شدن کاهش مالیات شرکت‌ها از ۲۰ به ۳۵ درصد از سال ۲۰۱۹ در کنار افت قیمت فلزات، افت بازارهای سهام و ثبت بیشترین کاهش دو روزه بازارهای سهام از آگوست را رقم زد. کاهش تقاضای فیزیکی و چشم‌انداز افزایش نرخ بهره در دسامبر تا حدی فشار را بر طلا حفظ کرده است.

بازار ایران
• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۶ هزار تومانی همراه شد. در شرایط تعطیلی بازار طلای جهانی، رشد نرخ دلار از سکه حمایت کرد. در بازار طلای جهانی در ۳ هفته اخیر رشد شاخص دلار در کنار حرکت بازارهای سهام، افت حدود ۴۰ دلاری طلا را رقم زد.
• روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۱۴ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۳۳۷ هزار تومان، بالاترین سطح از ۶ خرداد ۹۲ معامله شد.
• روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۸ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۳۴۴ هزار تومان، بالاترین سطح از خرداد ۹۲ معامله شد.
• هر سکه طرح جدید با رشد ۴/۲ درصدی برای سومین هفته متوالی صعودی، به قیمت یک میلیون و ۳۴۹ هزار تومان (بالاترین سطح از خرداد ۹۲) معامله شد. در بازار طلای جهانی افت بازارهای سهام از سقف‌های پیشین و افت اندک شاخص دلار اونس طلا را در کانال ۱۲۸۰ دلاری قرار داد. روز جمعه نیز نوسان محدود طلا در سطح مزبور تداوم یافت. در بازار ارز نیز تشدید تقاضای محافظه‌کارانه و حمایت از سطح ۱۲۵۰ دلاری، نوسان دلار نزدیک سقف ۴۰۷۵ تومانی را رقم زد. با وجود تردیدها نسبت به روند آتی اونس طلا و فشار عرضه در بازار ارز، اما چشم‌انداز بازگشت تقاضای مناسبتی پس از اربعین در کنار افزایش سفته‌بازی در بازار سکه، بیش‌واکنشی سکه به رشد بازارها و بزرگ‌تر شدن حباب (بیشتر بودن قیمت بازاری از ارزش ذاتی) سکه تا سطح ۱۱۵ هزار تومان را به دنبال داشت.

پیش‌بینی
• نهادهای تحلیلگر دیدگاه های مختلفی درباره افق بازار طلا ارائه کرده اند. البته دیدگاه کلی آنها این است که احتمال رشد چشمگیر قیمت فلز زرد اندک است. اگر رشد ارزش دلار که در هفته های اخیر مشاهده شده است ادامه پیدا کند طلا شانسی برای رشد ندارد.
• از نقطه نظر تکنیکال، بازار طلا روز جمعه در بالاترین قیمت معاملات روزانه بسته شد. بازار طلا در زمان گشایش معاملات جمعه اندکی کاهش یافت اما در سطح ۱۳۲۰ دلار حمایت کافی یافت تا روند حرکتش را تغییر داده و به افزایش به سطح بالاتر ادامه دهد. گزارش اشتغال ضعیف آمریکا نیز باعث اُفت دلار شد و به تسریع روند رشد قیمت طلا کمک کرد. با توجه به وضعیت دلار آمریکا که در برابر فشارهای منفی دست و پنجه نرم می کند، بازار طلا وضعیت خرید و نگهداری را پیدا کرده است. در حال حاضر سطح ۱۳۰۰ دلار کف بازار را تشکیل می دهد و در نتیجه، خریداران همچنان سود می برند. خریداران طلا همچنان از برتری فنی کوتاه مدت برخوردارند و قیمتها در نمودار روزانه در یک روند صعودی هشت هفته ای قرار دارند. برای خریداران طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، بالای سطح مقاومت فنی قدرتمند ۱۳۵۰ دلار است. برای فروشندگان طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، پایین سطح حمایت فنی قوی ۱۳۰۰ دلار است. نخستین مقاومت طلا در سطح ۱۳۳۴.۵۰ دلار که بالاترین قیمت روز جمعه است و دومین مقاومت این فلز در سطح ۱۳۴۰ دلار دیده می‌شود. نخستین حمایت طلا در سطح ۱۳۲۳ دلار که پایین‌ترین قیمت روز جمعه است و دومین حمایت این فلز در سطح ۱۳۱۰ دلار قرار دارد.

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۹ آبان ۹۶
بازار طلا

نظر بدهید