تحولات قیمت نفت | هفته منتهی به ۱۶ مارس ۲۰۱۸ (جمعه ۲۵ اسفند ۹۶)

0
1234

مقدمه
? در روزهای اخیر دو سازمان بزرگ بین‌المللی برآورد خود از بازار نفت در سال ۲۰۱۸ را منتشر کردند. اوپک که در راستای حمایت از منافع کشورهای تولیدکننده نفت تاسیس شده است، در این گزارش بالاخره بعد از ماه‌ها اعتراف کرده است امسال رشد عرضه نفت از سوی کشورهای خارج از این سازمان بیشتر از میزان رشد تقاضا خواهد بود. با این حال براساس گزارش این سازمان در مجموع سال ۲۰۱۸ میزان عرضه همچنان کمتر از مقدار تقاضا خواهد بود که به معنای تداوم کاهش سطح موجودی انبارهای نفتی است.

? آژانس بین‌المللی انرژی، سازمانی تاسیس شده در حمایت از کشورهای مصرف‌کننده نفت نیز با وجود برخی اختلافات در ارقام میزان عرضه و تقاضا، در نهایت نظری مشابه اوپک دارد و بر این باور است که بازار به سمت تعادل در حرکت است.

اهم تغییرات روزانه طی هفته

? روز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۱.۳ دلار معامله شد. رشد شاخص دلار در کنار تداوم تردیدها نسبت به بازگشت بازار نفت به تعادل با رشد تولیدات آمریکا فشار را بر قیمت نفت حفظ کرده است.

? روز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۰.۷ دلار معامله شد. چشم‌انداز تسریع رشد تولیدات آمریکا با گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا از چشم‌انداز رشد تولیدات شیل به میزان ۱۳۱ هزار بشکه در روز و رسیدن به رکورد ۶.۹۵ میلیون بشکه در روز در پایان آوریل فشار را بر قیمت نفت حفظ کرده است.

? روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۰.۹ دلار معامله شد. تغییرات اخیر در کابینه ترامپ، جایگزینی رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه با مایک پمپئو (رئیس کنونی CIA) با تقویت ریسک خروج آمریکا از برجام در نتیجه پیش‌بینی‌ها کاهش صادرات نفت ایران به میزان ۲۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار بشکه در روز از نفت حمایت کرد.

? روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۶۲.۳ دلار معامله شد. با وجود رشد ۵ میلیون بشکه ذخایر نفت تجاری آمریکا، افت شاخص دلار از نفت حمایت کرد. آژانس بین‌المللی انرژی چشم‌انداز رشد تقاضا را به ۹۹.۳ (از ۹۷.۸) میلیون بشکه در روز افزایش داد. اما رشد ذخایر نفت تجاری در ژانویه (پس از ۷ ماه افت متوالی) به دلیل شتاب رشد تولیدات غیراوپک اعلام کرد. IEA با افت ۵۰ درصدی تولیدات ونزوئلا چشم‌انداز کمبود عرضه را در نیمه سوم ۲۰۱۸ ارائه داد. اوپک، با وجود چشم‌انداز رشد تقاضا به ۱.۶ میلیون بشکه در روز، اما رشد تولیدات غیراوپک ۲۸۰ هزار بشکه در روز نسبت به گزارش پیشین را افزایش داد و اعلام کرد تعرفه‌های تجاری و افزایش نرخ بهره آمریکا می‌تواند با خروج سرمایه از کشورهای چین، برزیل و هند کاهش تقاضا را رقم بزند.

چشم انداز نفت

? اجرای توافق بزرگان نفتی در ۱۴ ماه اخیر به خوبی نفت مازاد در بازار را کاهش داده و موجب ثبات قیمت‌ها در کانال ۶۰ دلار شده است. در آخرین گزارش‌های اوپک و آژانس بین‎المللی انرژی در سال ۲۰۱۸ نیز پیش‌بینی شده بازار این کالا تا پایان سال جاری میلادی همچنان در مسیر تعادلی قرار داشته باشد. با این حال در این گزارش‌ها از دو ریسک پیش روی بازار نفت یاد شده است که می‌تواند بازار نفت را از ریل تعادلی خارج کند. اول اینکه اعمال تعرفه بر واردات فلزات از سوی ترامپ، تهدید بزرگی برای تقاضای نفت است؛ چراکه ممکن است این اقدام با واکنش‎های مقابله‌ای از سوی دیگر کشورها مواجه و موجب شروع جنگ تجاری بین اقتصادهای بزرگ جهان شود. بنابراین اقدام ترامپ ریسک بزرگی برای رشد اقتصاد جهانی و به دنبال آن میزان تقاضای نفت است. متهم دیگری که می‌تواند بازار نفت را نامتعادل کند، ونزوئلا است. تولید نفت این کشور به سرعت در حال کاهش است و پیش‌بینی می‌شود امسال به کمترین سطح طی ۷۰ سال اخیر برسد. اما با توجه به شرایط نامساعد اقتصاد و صنعت نفت ونزوئلا، افت تولید ممکن است شدیدتر از پیش‌بینی‌ها باشد و بازار نفت را با کمبود شدید عرضه مواجه کند که ناپایداری قیمت‌ها را به همراه خواهد داشت.

? آژانس بر این باور است که تعادل در بازار نفت به وضوح در حال پیشروی است. چراکه تقاضا و عرضه به همترازی بسیار نزدیک شده‌اند، میزان ذخایر انبارهای نفتی به سطح متوسط ۵ ساله نزدیک و از سویی ساختار بک‌واردیشن(شرایطی که قیمت‌های آتی کمتر از قیمت‌های نقدی است) بر بازار نفت به شکل پایداری حاکم شده است. آژانس بین‌المللی انرژی با فرض ثابت ماندن تولید اوپک در سال جاری، پیش‌بینی کرده در سه ماهه اول مقدار کمی مازاد عرضه وجود داشته باشد، اما در کل سال عرضه نفت کمتر از تقاضا بوده که به کاهش سطح ذخایر نفتی منجر می‌شود. بر اساس گزارش این سازمان، تقاضا برای نفت اوپک در نیمه دوم ۲۰۱۸ به ۳۲.۶ میلیون بشکه در روز خواهد رسید که ۴۸۰ هزار بشکه بیشتر از تولید فعلی این سازمان است. متوسط تقاضا برای نفت این سازمان ۳۲.۴ میلیون بشکه در روز برآورد شده است. اوپک اما پیش‌بینی کرده میزان تقاضا برای نفت این سازمان به ۳۲.۶ میلیون بشکه در روز برسد که ۲۰۰ هزار بشکه در روز کمتر از پیش‌بینی قبلی این سازمان و ۲۵۰ هزار بشکه کمتر از مقدار سال ۲۰۱۷ است. تقاضا برای نفت اوپک در نیمه دوم سال به ۳۳.۵ میلیون بشکه در روز خواهد رسید. هرچند بر اساس برآورد اوپک رشد عرضه از رشد تقاضا بیشتر خواهد بود و این تهدیدی برای تعادل شکننده بازار نفت محسوب می‌شود که می‌تواند موجب افت قیمت‌ها شود. اما با توجه به مقدار پیش‌بینی شده برای تقاضای نفت این سازمان، در صورتی که اوپک میزان عرضه خود را در سطح ماه فوریه نگه دارد و دیگر پارامترهای بازار نفت نیز تغییر نکند، بازار با ۴۲۰ هزار بشکه کمبود نفت مواجه خواهد شد. این موضوع نشان می‌دهد که کاهش ذخایر انبارهای نفتی بر اساس آمار اوپک نیز به کاهش ادامه خواهند داد.

تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۱۶ مارس ۲۰۱۸

نفت خامقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)زمان تحویل
WTI۶۲.۳۰.۵ درصد افزایش (۰.۳ دلار)آوریل ۲۰۱۸
برنت۶۶.۱۰.۹ درصد افزایش (۰.۶ دلار)آوریل ۲۰۱۸
اوپک۶۲.۲۰.۶ درصد کاهش (۰.۴ دلار)آوریل ۲۰۱۸


قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه ۱۶ مارس ۲۰۱۸

بازار نفت

نظر بدهید