تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۱ بهمن

0
372

بازار جهانی

• در هفته گذشته، کاهش ارزش دلار آمریکا و نگرانی‌های مربوط به سیاست‌های ترامپ تاثیر زیادی بر افزایش نسبی قیمت جهانی طلا داشت.
• رشد ۱۱ دلاری روز سه‌شنبه عمدتا ناشی از افزایش خرید طلا به‌عنوان سرمایه امن و همچنین تضعیف دلار بود. با کمک این عوامل اونس به اوج دو ماهه رفت. عوامل نگران‌کننده‌ای که روز سه‌شنبه خرید طلا را افزایش داد، ابهام‌های پیرامون روند «برگزیت» و سیاست‌گذاری دونالد ترامپ بود. در این روز، نگرانی‌ها درباره روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تشدید شد.
• چهارشنبه، طلای جهانی از دو مسیر تحت‌تاثیر روند دلار قرار گرفت تا از اوج دو ماهه پایین بیاید. تعدیل روند افت شاخص دلار در روزهای گذشته باعث فشار بر فلز زرد شد. از سوی دیگر، رشد بورس‌های آسیایی با توجه به سخنان ترامپ درباره مضرات دلار قوی، بخش دیگری از سرمایه‌های بازار طلا را جذب کرد. اونس طلا که روز سه‌شنبه با ۱۱ دلار رشد به بهای ۱۲۱۷ دلار رسیده بود، چهارشنبه را با قیمت ۱۲۱۵ دلار آغاز کرد و بعد به نوسان در ابتدای کانال ۱۲۱۰ دلار رو آورد.
• قیمت طلا در پایان مبادلات روز جمعه تحت تاثیر نگرانی‌های مربوط به ریاست جمهوری دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا افزایش یافت. قیمت هر اونس طلا در بازارهای بین‌المللی این روز با ۰.۳ درصد افزایش به بیش از ۱۲۱۰دلار رسید. قیمت طلا در هفته‌ای که گذشت با رشد بیش از یک درصدی روبرو شد.

بازار ایران
• در هفته گذشته طلا و سکه بازار آرامی را پشت سر گذاشت و می‌توان گفت که قیمت سکه در طول هفته روند کاهشی را طی کرد به طوری که قیمت سکه تمام از یک میلیون و ۱۹۸ هزار تومان به یک میلیون و ۱۸۵ هزار تومان در پایان هفته کاهش یافت یعنی حدود ۱۳ هزار تومان قیمت سکه در هفته‌ای که گذشت کاهش داشت.
• در آخرین روز دی ماه، برخلاف افت قیمت دلار، در بازار سکه فضای متفاوتی وجود داشت. روز پنج‌شنبه سکه با وجود افت عوامل اثرگذار اونس و دلار، افزایشی شد و با هزار تومان رشد به قیمت یک میلیون و ۱۸۴ هزار تومان رسید.
• رشد فلز گرانبهای داخلی در روز آخر میزان بازدهی سکه در دی‌ماه را به ۸/ ۳ درصد رساند. این در حالی بود که سکه در آخرین هفته اولین ماه زمستان عمدتا در مسیر کاهشی قرار داشت و افت هفتگی ۷/ ۱درصدی را تجربه کرده بود.
• سکه تمام که در انتهای آذرماه در کانال یک میلیون و ۱۴۰ هزار تومان قرار داشت، به سرعت در روزهای ابتدایی ماه تحت‌تاثیر رشد بهای دلار صعود کرد. شدت این جهش به اندازه‌ای بود که در هفتمین روز دی ماه، سکه تمام بهار آزادی از کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان عبور کرد و به قیمت یک میلیون و ۲۱۷ هزار تومان رسید. این قیمت بالاترین بهای سکه از اواسط سال ۹۲ بود. پس از تغییر مسیر دلار، قیمت سکه مقداری پایین آمد ولی به لطف افزایش بهای اونس در روزهای انتهایی دی‌ماه توانست خود را نزدیک مرز یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان نگه دارد.

پیش‌بینی
• موسسه سرمایه‌گذاری میتسوبیشی در تازه‌ترین گزارش خود پیش‌بینی کرده است که میانگین قیمت هر اونس طلا در سال ۲۰۱۷ میلادی به ۱۲۰۵ دلار خواهد رسید.این موسسه اعلام کرد: قیمت طلا در ماه‌های ابتدایی ۲۰۱۷ میلادی تحت فشار ناشی از تقویت ارزش دلار و افزایش شاخص سهام قرار خواهد داشت ولی در ما‌ه‌های بعدی با افزایش تقاضای مکان امن سرمایه‌گذاری با افزایش نسبی روبرو خواهد شد. بر این اساس، قیمت جهانی هر اونس طلا امسال بین ۱۰۲۰ تا ۱۳۵۰ دلار در نوسان خواهد بود و میانگین قیمت طلا به ۱۲۰۵ دلار خواهد رسید.
• جفری‌هالی، کارشناس ارشد اقتصادی موسسه اوآندا می‌گوید: «علت اصلی افزایش قیمت طلا اظهارات ترامپ و تحولات مربوط به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بوده است. سطح مقاومتی بعدی برای قیمت طلا ۱۲۴۰ دلار خواهد بود. او می‌افزاید: «من بعید می‌دانم که قیمت طلا طی ماه‌های آینده با افزایش روبه‌رو شود.
• موسسه سرمایه گذاری ام کی اس سوییس پیش‌بینی کرد میانگین قیمت جهانی هر اونس طلا در سال ۲۰۱۷ به بیش از ۱۳۷۲ دلار خواهد رسید. نااطمینانی های مربوط به سیاست ها و برنامه های رئیس جمهور جدید آمریکا و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا همراه با انتخاب سراسری و سرنوشت ساز فرانسه آلمان و هلند می‌تواند قیمت طلا را ماه های آینده افزایش دهد. موسسه ام کی اس همچنین پیش‌بینی کرد قیمت طلا در سال ۲۰۱۷ میلادی بین ۱۱۲۰ تا ۱۳۸۰ دلار در هر اونس در نوسان خواهد بود.

                                           قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۱ بهمن ۹۵
monitoreconomy_ir-Gold-1bahman95

monitoreconomy_ir-Gold-1bahman95-1

نظر بدهید