تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۰ دی ۹۵

0
440

بازارهای جهانی

• قیمت طلا در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ با کاهش روبرو شده بود، اما در سال ۲۰۱۶ برای نخستین بار در ۵ سال گذشته با افزایش نسبی مواجه شد. قیمت جهانی طلا در سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۹۰ دلار افزایش یافت و در پایان معاملات این سال به حدود ۱۱۴۸ دلار رسید.
• در نیمه نخست سال ۲۰۱۶، با رویکرد احتیاطی فدرال رزرو آمریکا در زمینه افزایش نرخ بهره که ناشی از نگرانی‌ها از رشد اقتصادی جهانی بود و در عین حال با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و افت بازارهای بورس، سرمایه گذاران به بازار فلز زرد روی آوردند.
• قیمت طلا در روز جمعه در بازارهای جهانی کاهش یافت، زیرا فروش اوراق بهادار طلا، تاثیر کاهش نرخ برابری دلار را خنثی کرد. قیمت طلا در آخرین روز معاملاتی سال ۲۰۱۶، در معاملات آنی بازار لندن ابتدا به بالاترین سطح خود از ۱۴ دسامبر (۲۴ آذر) رسید و سپس به هنگام بسته شدن بازار با ۰.۷ درصد کاهش روبرو شد. در نهایت، قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با ۰.۹۲ درصد کاهش به ۱۱۴۷ دلار و ۵۰ سنت رسید و رشد قیمت سالانه حدودا ۸.۵ درصدی (۹۰ دلار) را به ثبت رساند. این بیشترین رشد قیمت سالیانه طلا از سال ۲۰۱۱ تاکنون بوده است.

بازارهای داخلی

• در هفته گذشته، تا روز چهارشنبه قیمت‌ها در بازار سکه و طلا روند صعودی داشت و از روز چهارشنبه این روند نزولی شد. تا عصر روز چهارشنبه – هشتم دیماه – قیمت داخلی طلا و سکه به شدت صعودی شده بود و یک حباب مثبتی بر روی طلا و سکه ایجاد شده بود اما از عصر چهارشنبه به بعد که نرخ ارز کاهشی شد، قیمت سکه نیز حدود ۵۰ هزار تومان در مدت ۲۴ ساعت کاهش پیدا کرد. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز حدود ۲۵۰۰ تومان کاهش قیمت پیدا کرد.
• در هفته گذشته قیمت هر انس طلا در بازارهای جهانی ۱۴ دلار افزایش یافت که بازار داخل تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز، رشدی فراتر از قیمت های جهانی را تجربه کرد.
• در حدود یک سال اخیر بالاترین نرخ سکه در هفته گذشته با رسیدن به قیمت یک میلیون و ۲۲۵ هزار تومان به ثبت رسید. نرخ سکه به دنبال سیر صعودی نرخ ارز، در هفته گذشته ۶۸ هزار تومان افزایش داشت.
• سکه تمام بهار آزادی دومین هفته زمستانی را با قیمت یک میلیون و ۱۶۷ هزار تومان به پایان برد.
• روند نزولی نرخ دلار در روزهای آخر هفته گذشته سبب شد باوجود افزایش قیمت اونس جهانی طلا، شاهد کاهش قیمت طلا و سکه در بازار تهران باشیم.
• افزایش حبابی قیمت سکه ناشی از حاشیه ریسک قیمت ارز موجب شده که معاملات در بازار با احتیاط بیشتری انجام شود.

پیش‌بینی
• میهیر کاپادیا، تحلیلگر ارشد اقتصادی موسسه سان گلوبال اینوستمنت تاکید کرد: افزایش تقاضا در شرایط بی ثباتی و نااطمینانی اقتصادی و سیاسی تا سه ماه سوم سال ۲۰۱۶، تاثیر زیادی بر رشد قیمت جهانی طلا داشت.
• بانک یو بی اس سوییس در تازه‌ترین گزارش خود پیش‌بینی کرد که میانگین قیمت هر اونس طلا در سال ۲۰۱۷ میلادی به بیش از ۱۳۵۰ دلار افزایش خواهد یافت. این موسسه افزود: هرگونه کاهش احتمالی قیمت طلا طی هفته‌‌های آینده محدود خواهد بود و این روند به زودی متوقف خواهد شد.
• موسسه سرمایه‌گذاری بولتین متال اعلام کرد: با توجه به کاهش مبادلات بین‌المللی در روزهای پایانی سال ۲۰۱۶، ارزش دلار آمریکا با کاهش نسبی روبرو شد و این مساله تاثیر زیادی بر افزایش قیمت جهانی طلا و سایر فلزات گرانبها داشت. این موسسه سرمایه‌گذاری پیش‌بینی کرد که سطح حمایتی قیمت طلا در کوتاه‌مدت ۱۱۵۰ دلار و سطح مقاومتی قیمت نیز ۱۱۹۰ دلار است.

                                            قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۰ دی ۹۵
monitoreconomy_ir-gold-10dey95

نظر بدهید