تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۰ شهریور

0
331

بازار جهانی

• روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت۱۳۰۰ دلار معامله شد. افت شاخص دلار به کف ۱۵‌ماهه و افزایش ریسک‌گریزی معامله‌گران طلا را به سقف ۱۳۰۰ دلاری نزدیک کرد. با وجود مقاومت سطح ۱۳۰۰ دلاری در بازار معاملات نقدی، در بازار معاملات آتی طلا در میانه معاملات روز دوشنبه بالاتر از سطح ۱۳۰۰ دلاری نوسان داشت.
• روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۰۷ دلار معامله شد. تشدید تنش‌های ژئوپلیتیک و افت شاخص دلار با شکستن مقاومت سطح ۱۳۰۰ دلاری، طلا را به سقف ۹ ماه و نیم (۱۳۲۶ دلار) رساند. پرتاب موشکی کره‌شمالی و عبور موشک از روی ژاپن با تشدید تنش‌های ژئوپلیتیک افت بازارهای سهام و حرکت معامله‌گران به سمت دارایی‌های کم‌ریسک‌تر، طلا، ین ژاپن و فرانک سوئیس را به دنبال داشت.
• روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۰۹ دلار معامله شد. رشد شاخص دلار از کف ۲ و نیم ساله و فروکش ریسک‌های ژئوپلیتیک افت طلا را رقم زد. واکنش ملایم‌تر ترامپ به آزمایش موشکی کره‌شمالی و رشد بازارهای سهام عامل فشار بر طلا شد.
• روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۱۸ دلار معامله شد و در آگوست رشد ۴ درصدی، بیشترین رشد از ژانویه را ثبت کرد. با وجود رشد طلا تا سقف ۹ ماه و نیم (۱۳۲۶ دلار)، اما رشد بازارهای سهام و فروکش تنش‌های ژئوپلیتیک در کنار شرایط انتظاری برای انتشار آمار اشتغال آمریکا، افت طلا از سقف مزبور را رقم زد. نرخ تورم آمریکا کمتر از پیش‌بینی‌ها در کنار اظهارات وزیر خزانه‌داری آمریکا از اثرات مثبت پایین بودن شاخص دلار بر تجارت این کشور، تردیدها نسبت به روند افزایش نرخ بهره فدرال‌رزرو را تقویت کرده است. برخی کارشناسان از جمله بانک مریل‌لینچ افزایش طلا تا ۱۴۰۰ دلار را با تشدید ریسک‌های سیاسی و اقتصادی در ابتدای سال ۲۰۱۸ پیش‌بینی می‌کنند. اما کارشناسان موسسه Oxford با کاهش ریسک‌های ژئوپلیتیک میانگین ۱۲۶۵دلاری طلا در سه‌ماهه چهارم ۲۰۱۷ پیش‌بینی کردند.

بازار ایران

• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با رشد هزار تومانی همراه شد. رشد طلای جهانی در شرایط افت نرخ دلار از قیمت سکه حمایت کرد. در بازار طلای جهانی با افت بازارهای سهام و افت شاخص دلار، اونس طلا نزدیک مرز ۱۳۰۰ دلاری نوسان داشت. اما همچنان سطح مزبور در مقابل رشد طلا مقاومت می‌کند.
• روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۱۰ هزار تومانی به قیمت یک‌میلیون و ۲۳۳ هزار تومان معامله شد. عبور طلا از سقف ۱۳۰۰ دلار و تداوم روند صعودی دلار در کنار چشم‌انداز رشد تقاضای مناسبتی قیمت سکه را به بالاترین سطح از خرداد سال ۹۲ رساند.
• روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با افت ۸ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۲۵ هزار تومان معامله شد. پس از رشد ۲۲ هزار تومانی قیمت سکه در ۵ روز متوالی، شناسایی سود میان معامله‌گران در کنار افت طلای جهانی از سقف ۹ ماه و نیمه و تقویت احتیاط در بازار ارز، عامل فشار بر قیمت سکه شد.
• هر سکه طرح جدید پس از دو هفته نزولی، با رشد یک درصدی همراه شد. افت طلای جهانی از سقف ۹ ماه و نیمه و شرایط احتیاطی در بازار ارز افت هزار تومانی سکه را روز پنج‌شنبه رقم زد. با رشد شاخص دلار، اونس طلا روز پنج‌شنبه تا کف ۱۳۰۷ دلاری افت داشت. اما در ادامه تداوم ریسک‌های ژئوپلیتیک با مانور نظامی مشترک ژاپن و کره‌جنوبی در پاسخ به تست موشکی کره‌شمالی و شرایط احتیاطی برای انتشار آمار اشتغال آمریکا، نوسان طلا نزدیک سطح ۱۳۲۰ دلاری را رقم زد. همچنین نظرات دوگانه‌ای برای اونس طلا وجود دارد که سیگنال‌های اقتصادی آمریکا می‌تواند تا حدی تصویر روشن‌تری ارائه دهد. در بازار ارز نیز شاهد شرایط احتیاطی در روزهای اخیر بودیم. نوسانات بازارهای اثرگذار و رشد تقاضای مناسبتی سکه با نزدیک‌شدن به عید غدیر می‌تواند بر سکه اثرگذار باشد.

پیش‌بینی
• از نقطه نظر تکنیکال، بازار طلا روز جمعه در بالاترین قیمت معاملات روزانه بسته شد. بازار طلا در زمان گشایش معاملات جمعه اندکی کاهش یافت اما در سطح ۱۳۲۰ دلار حمایت کافی یافت تا روند حرکتش را تغییر داده و به افزایش به سطح بالاتر ادامه دهد. گزارش اشتغال ضعیف آمریکا نیز باعث اُفت دلار شد و به تسریع روند رشد قیمت طلا کمک کرد. با توجه به وضعیت دلار آمریکا که در برابر فشارهای منفی دست و پنجه نرم می کند، بازار طلا وضعیت خرید و نگهداری را پیدا کرده است. در حال حاضر سطح ۱۳۰۰ دلار کف بازار را تشکیل می دهد و در نتیجه، خریداران همچنان سود می برند. خریداران طلا همچنان از برتری فنی کوتاه مدت برخوردارند و قیمتها در نمودار روزانه  در یک روند صعودی هشت هفته ای قرار دارند. برای خریداران طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، بالای سطح مقاومت فنی قدرتمند ۱۳۵۰ دلار است. برای فروشندگان طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، پایین سطح حمایت فنی قوی ۱۳۰۰ دلار است. نخستین مقاومت طلا در سطح ۱۳۳۴.۵۰ دلار که بالاترین قیمت روز جمعه است و دومین مقاومت این فلز در سطح ۱۳۴۰ دلار دیده می‌شود. نخستین حمایت طلا در سطح ۱۳۲۳ دلار که پایین‌ترین قیمت روز جمعه است و دومین حمایت این فلز در سطح ۱۳۱۰ دلار قرار دارد.

                                              قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۰ شهریور
بررسی قیمت طلا و سکه

نظر بدهید