طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۲ خرداد ۹۶

0
371

بازار جهانی
• روز دوشنبه اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۶۷ دلار معامله شد. در شرایط کم‌نوسان بازار با تعطیلی بازارهای چین، انگلیس و آمریکا شاهد کاهش حجم معاملات بودیم.
• روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۶۳ دلار معامله شد. به دلیل انتظار افزایش نرخ بهره دلار از سوی فدرال رزرو آمریکا در ماه ژوئن میلادی، سطح ۱۲۷۰ دلاری همچنان مقاومتی جدی در برابر اونس طلا نشان می‌دهد. با این حال، تشدید ریسک‌های غیراقتصادی در بازار جهانی تقاضای سرمایه‌های امن نظیر طلا را بالا نگه داشته است.
• روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۶۴ دلار معامله شد. روز گذشته شاهد تداوم حرکت اونس طلا در سطح ۱۲۶۰ دلاری بودیم. نرخ تورم اروپا کمتر از پیش‌بینی‌ها در کنار افت پوند با کاهش احتمال پیروزی حزب محافظه‌کار در انتخابات ۸ ژوئن در نظرسنجی‌ها، تا حدی از شاخص دلار حمایت کرد.
• روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۷۸ دلار معامله شد. در ماه مه ‌رشد ۱/۰ درصدی اونس طلا رقم خورد. با تشدید ریسک‌های اقتصادی و سیاسی، اونس طلا به سقف یک ماهه، تا ۱۲۷۹ دلار رسید. اما در ادامه، آمار مناسب شاخص خرید مدیران کارخانه‌ای آمریکا (ISM)پس از دو ماه کاهش در کنار آمار اشتغال بخش خصوصی، بسیار بالاتر از پیش‌بینی‌ها با خوش‌بینی به ثبات اقتصادی آمریکا، رشد شاخص دلار همچنین رشد شاخص خرید مدیران کارخانه‌ای اروپا، رشد بازارهای سهام جهانی را رقم زد؛ شاخص بازارهای سهام آسیا به بالاترین سطح در ۲ سال اخیر رسید. احتمال افزایش نرخ بهره در نشست ژوئن به ۹۰ درصد نزدیک شده است. آمار رسمی اشتغال آمریکا روز جمعه می‌تواند بر اونس طلا اثرگذار باشد. همچنان ریسک‌های اقتصادی و سیاسی، نوسان طلا را در ۱۲۶۰ دلاری رقم زده است.

بازار ایران

• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با رشد اندک هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۰۶ هزار تومان معامله شد. حرکت طلای جهانی نزدیک سقف یک ماهه و رشد اندک نرخ دلار تا حدی از سکه حمایت کرد. با تداوم ریسک‌های ژئوپلیتیک از سوی کره شمالی در کنار ترامپ و با نوسان شاخص دلار نزدیک کف، اونس طلا نزدیک سقف ۱۲۶۹ دلاری نوسان داشت.
• هر سکه طرح جدید با افت ۶ هزار تومانی معاملات روز سه شنبه خود را در قیمت یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به پایان رساند. از نگاه بازاری، کاهش نسبی نرخ دلار و افت اندک اونس طلای جهانی مهم‌ترین عوامل کاهش قیمت در بازار سکه بودند.
• روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با افت هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۱۹۹ هزار تومان معامله شد. با تداوم روند کم‌نوسان طلا و دلار، همچنین کاهش تقاضای مناسبتی سکه در ماه رمضان حمایت سطح یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی سکه شکست. با تشدید ریسک‌های ژئوپلیتیک با نزدیک شدن به انتخابات انگلیس و ایتالیا، تشدید تنش‌ها در واشنگتن اونس طلا در سطح ۱۲۶۰ دلاری نوسان داشت.
• هر سکه طرح جدید با افت هفتگی ۱/۰ درصدی مواجه شد. رشد شاخص دلار با خوش‌بینی به وضعیت اقتصادی آمریکا و تقویت احتمال دو بار دیگر افزایش نرخ بهره آمریکا طلا را از سقف یک ماهه، ۱۲۷۳ دلاری با افت مواجه کرد. با این وجود همچنان ریسک‌های اقتصادی در کنار ریسک‌های سیاسی، نوسان طلا را در سطح ۱۲۶۰ دلاری رقم زده است. آمار اشتغال آمریکا می‌تواند در ساعات پایانی معاملات جمعه بر طلا اثرگذار باشد. در بازار ارز نیز نوسان اندک دلار در کانال ۳۷۳۰ تومانی رقم خورد. در ۳ هفته اخیر، رشد بیش از ۴۰ دلاری اونس طلا از کف ۱۲۱۸ دلاری، رقم خورد. اما کاهش تقاضای مناسبتی، حباب (بیشتر بودن قیمت بازاری از ارزش ذاتی) سکه را تا حدی تخلیه و به ۸۰ هزار تومان رساند. اما همچنان به نظر می‌رسد سطح یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی از سکه حمایت می‌کند.

پیش‌بینی

• در نظرسنجی این هفته کیتکو کارشناسان پیش بینی کرده اند در هفته پیش رو نیز قیمت‌ها افزایش خواهد یافت البته مهمترین عامل، احتمال افزایش نیافتن نرخ های بهره در نشست ماه جاری کمیته سیاست گذاری بانک مرکزی آمریکا است. تحلیلگران پیش بینی کرده اند این هفته ارزش دلار در برابر یورو و پوند افزایش می یابد. اگر چنین شود نمی توان انتظار داشت قیمت طلا رشد کند.
• از نقطه نظر تکنیکال، طلا برای تحویل در ژوئن در معاملات روز جمعه نزدیک به بالاترین قیمت روز بسته شد. بازار طلا روز جمعه در حالی که در کانال ۱۲۶۰ دلار مشغول تحکیم بود، پس از انتشار آمار اشتغال ضعیفتر از حد مطلوب آمریکا جهش یافت. با شکسته شدن بالای سطح ۱۲۷۵ دلار، به نظر می رسد این بازار اکنون به سوی سطح ۱۳۰۰ دلار روانه می شود. تحلیلگران انتظار دارند بازار در کانال ۱۲۸۰ دلار با اندکی مقاومت روبرو شود اما یک وضعیت کوتاه مدت خواهد بود. عقب نشینی در این مرحله به تحکیم قیمت کمک می کند. انتظار می رود سطح ۱۲۷۵ دلار و البته ۱۲۷۰ دلار حمایت فراهم کنند. تحلیلگران فنی بر این باورند که سطح ۱۳۰۰ دلار یک هدف بلندمدت است که شکسته شدن آن به زمان کافی نیاز دارد. خریداران طلا از برتری فنی کوتاه مدت برخوردارند و قیمتها در نمودار روزانه در یک روند صعودی سه هفته ای قرار دارند. برای خریداران طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، بالای سطح مقاومت فنی قدرتمند ۱۳۰۰ دلار است. برای فروشندگان طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، پایین سطح حمایت فنی قوی ۱۲۱۷.۸۰ دلار است که پایین‌ترین قیمت ماه مه است. نخستین مقاومت طلا در سطح ۱۲۸۵ است و دومین مقاومت این فلز درسطح ۱۲۹۰ دلار دیده می‌شود. نخستین حمایت طلا در سطح ۱۲۵۹.۳۰ دلار که پایین‌ترین قیمت روز جمعه است و دومین حمایت این فلز در سطح ۱۲۶۱.۸۰ دلار مشاهده می شود.
قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۲ خرداد ۹۶
monitoreconomy_ir-Gold

نظر بدهید