تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۳ اسفند ۹۵

0
345

بازار جهانی

• فلز زرد هفته گذشته را با نزولی ۲ درصدی به پایان رساند. افزایش احتمالی نرخ بهره در آمریکا در اواخر اسفند ماه، مهمترین عامل نزول بهای جهانی طلا به شمار می‌رود.
ه اونس طلا در هفته پیش‌بینی‌های افزایشی، روزهای خوبی را سپری نکرد تا یکی از بدترین هفته‌های خود در حدود سه ماه گذشته را تجربه کند. پیش از آغاز هفته گذشته، اکثر کارشناسان حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران خرد انتظار داشتند که فلز زرد باز هم شاهد افزایش ارزش خود باشد، با این همه، اونس در ۵ روز کاری گذشته تحت‌فشار بود.
• اونس طلا که دو هفته پیش روی بهای ۱۲۵۷ دلار ایستاده بود، هفته را با افت ۵ دلاری آغاز کرد تا قیمت نهایی دوشنبه ۱۲۵۲ دلار باشد. سه‌شنبه نیز ۴ دلار افت دیگر ثبت شد تا قیمت اونس به ۱۲۴۸ دلار برسد. سه‌شنبه آخرین روز ماه فوریه بود تا با وجود افت این روز، رشد بهای اونس در ماه فوریه برابر ۳ درصد شود. اونس در ماه ژانویه نیز ۵ درصد رشد کرده بود.
• با وجود این، ماه مارس شروع خوبی را برای اونس رقم نزد. اونس روز چهارشنبه با ۱ دلار رشد به بهای ۱۲۴۹ دلار رسید؛ اما پنج‌شنبه که دومین روز ماه سوم میلادی بود، روز سقوط تا بهای ۱۲۳۴ دلار شد. اونس روز جمعه را هم با قیمت ۱۲۳۴ دلار آغاز کرد و ساعات صبح را با افت بیشتر گذراند. البته بخشی از معامله‌گران در قیمت‌های پایین‌تر «شناسایی سود» می‌کردند.
• آنچه روز پنج‌شنبه باعث سقوط بهای طلا شد، عمدتا افزایش احتمال رشد نرخ‌های بهره در نشست ماه مارس کمیته بازار آزاد فدرال رزرو و در نتیجه رشد شاخص دلار تا عدد ۲/ ۱۰۲ واحد بود.
• قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با ۰.۰۵ درصد افزایش به ۱۲۳۴ دلار و ۸۱ سنت رسید. در حالی که این احتمال قوت گرفته که فدرال رزرو آمریکا در ماه جاری میلادی نرخ بهره را افزایش خواهد داد، قیمت طلا در آخرین روز هفته اندکی افزایش یافت، اما در مسیر بیشترین افت هفتگی در سال جاری میلادی قرار گرفت.
• جانت یلن، رئیس فدرال رزرو آمریکا روز جمعه گفت، بانک مرکزی آمریکا قرار است در اواخر ماه جاری نرخ بهره شاخص خود را تا زمانی که آمارهای اقتصادی و نرخ اشتغال و تورم بالا بماند، افزایش دهد. قبل از سخنان یلن، بر اساس برآوردهای مدیران پولی، احتمال افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر به حدود ۸۰ درصد رسیده بود.

بازار ایران

• در هفته گذشته قیمت سکه در بازار داخلی به دلیل کاهش قیمت جهانی طلا و همچنین متعادل شدن تقاضا، سمت و سوی کاهشی پیدا کرد.
• سکه تمام بهار در هفته گذشته به کمتر از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید و این در حالی است که در هفته قبل تر قیمت این نوع سکه به یک میلیون و ۲۱۶ هزار تومان هم رسیده بود.
• روز چهارشنبه، سکه با ۲ هزار تومان افت به قیمت یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید. در این روز، سکه تمام بهار آزادی با اهرم رشد بهای دلار، در برابر شکسته شدن مرز روانی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان مقاومت کرد.
• در هفته گذشته نیم سکه ۱۰ هزار تومان، ربع سکه ۸۰۰۰ هزار تومان و سکه گرمی ۴۰۰۰ تومان کاهش قیمت داشتند.
• در روز پنجشنبه، اگرچه بازار تهران به دلیل شهادت حضرت فاطمه زهرا تعطیل بود اما قیمت انواع سکه طرح جدید با قیمت یک‌میلیون و ۱۹۸ هزار تومان و سکه طرح قدیم با نرخ یک‌میلیون و ۱۷۰ هزار تومان در میدان فردوسی عرضه شد. قیمت این دو سکه روز قبل از آن به ترتیب‌ یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و یک‌میلیون و ۱۷۱ هزار تومان ‌قیمت‌گذاری شد. ‌هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ‌با قیمت ۱۱۶ هزار و ۱۴۰ تومان فروخته شد در حالی که روز قبل ‌۱۱۶ هزار و ۱۲۶ تومان قیمت‌گذاری شده بود.
• در هفته گذشته قیمت سکه در بازار داخلی به دلیل کاهش قیمت جهانی طلا و همچنین متعادل شدن تقاضا، سمت و سوی کاهشی پیدا کرد.
• سکه تمام بهار در هفته گذشته به کمتر از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید و این در حالی است که در هفته قبل تر قیمت این نوع سکه به یک میلیون و ۲۱۶ هزار تومان هم رسیده بود.
• روز چهارشنبه، سکه با ۲ هزار تومان افت به قیمت یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید. در این روز، سکه تمام بهار آزادی با اهرم رشد بهای دلار، در برابر شکسته شدن مرز روانی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان مقاومت کرد.
• در هفته گذشته نیم سکه ۱۰ هزار تومان، ربع سکه ۸۰۰۰ هزار تومان و سکه گرمی ۴۰۰۰ تومان کاهش قیمت داشتند.
• در روز پنجشنبه، اگرچه بازار تهران به دلیل شهادت حضرت فاطمه زهرا تعطیل بود اما قیمت انواع سکه طرح جدید با قیمت یک‌میلیون و ۱۹۸ هزار تومان و سکه طرح قدیم با نرخ یک‌میلیون و ۱۷۰ هزار تومان در میدان فردوسی(تهران) عرضه شد. قیمت این دو سکه روز قبل از آن به ترتیب‌ یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و یک‌میلیون و ۱۷۱ هزار تومان ‌قیمت‌گذاری شد. ‌هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ‌با قیمت ۱۱۶ هزار و ۱۴۰ تومان فروخته شد در حالی که روز قبل ‌۱۱۶ هزار و ۱۲۶ تومان قیمت‌گذاری شده بود.

پیش‌بینی

• موسسه سرمایه‌گذاری «اف سی استون» پیش‌بینی کرد که قیمت جهانی طلا در کوتاه‌مدت تحت‌فشار بیشتری قرار خواهد داشت. این موسسه اعلام کرد: قیمت طلا در کوتاه‌مدت تحت‌تاثیر افزایش ارزش دلار و گمانه‌زنی‌های مربوط به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو، با فشار بیشتری روبه‌رو خواهد شد و احتمالا کاهش خواهد یافت. این موسسه پیش‌بینی کرده است که هرگونه افزایش قیمت طلا در شرایط کنونی موقتی خواهد بود.
• «کامرز بانک» آلمان در تازه‌ترین گزارش خود پیش‌بینی کرده است که قیمت جهانی طلا تا پایان امسال به ۱۳۰۰ دلار در هر اونس خواهد رسید. کامرز بانک آلمان پیش‌بینی کرده که سرمایه‌گذاران بین‌المللی طی ماه‌های آینده نیز به خرید طلا ادامه خواهند داد و نگرانی‌ها و نااطمینانی‌های سیاسی و اقتصادی موجب افزایش تقاضا برای طلا خواهد شد.
• تازه ترین تحلیل اقتصادی یک موسسه معتبر بین المللی نشان می دهد که قیمت جهانی طلا در ماه های آینده تحت تاثیر نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا و سیاست های اقتصادی و مالی ترامپ قرار خواهد داشت. به نقل از پایگاه اینترنتی لمباردی لتر، تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که سیاست های مالی و اقتصادی دولت ترامپ طی ماه های آینده می تواند تاثیر زیادی بر روند قیمت جهانی طلا و ارزش دلار داشته باشد. گرچه هنوز سیاست های ترامپ به روشنی مشخص نیست ولی او قول داده است تا مالیات ها را کاهش دهد و میلیاردها دلار در زیرساخت های اقتصادی سرمایه گذاری نماید. البته اجرایی شدن این سیاست ها بستگی به تصویب نهایی کنگره خواهد داشت.
• تازه ترین نظرسنجی کیتکو نشان می دهد که کارشناسان اقتصادی و سرمایه گذاران بین المللی بار دیگر نسبت به روند قیمت جهانی طلا در هفته آینده اختلاف نظر دارند. نظرسنجی جدید حاکی است که گمانه زنی های مربوط به نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا در نشست مارس تاثیر زیادی بر قیمت جهانی طلا در هفته آینده خواهد داشت. بر اساس این گزارش کوین گرادی رئیس موسسه سرمایه گذاری فونیکس فیوچرز تاکید کرد: گمانه زنی های مربوط به نرخ بهره فدرال رزرو از دوشنبه تاکنون به طور چشمگیری تغییر کرده است. احتمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو از ۳۰ درصد در روز دوشنبه به بیش از ۷۵ درصد رسیده است.
• برخی تحلیل گران نیز پیش بینی می کنند که قیمت طلا در روزهای آینده تا ۱۲۱۰ دلار کاهش خواهد یافت و اگر این سطح حمایتی شکسته شود احتمال افت قیمت تا ۱۱۹۰ دلار نیز وجود دارد. گروه دیگری از کارشناسان اقتصادی ضمن اشاره به نگرانی و نااطمینانی موجود در بازارهای بین المللی بر این باورند که قیمت طلا در روزهای آینده به بیش از ۱۲۴۰ دلار می رسد.

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۳ اسفند ۹۵

monitoreconomy_ir-Gold-13efand95

نظر بدهید