تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۳ مرداد

0
349

بازار جهانی
• روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۷۰ دلار معامله شد. با وجود تداوم کم‌نوسانی شاخص دلار نزدیک کف ۱۳‌ماهه، رشد بازارهای سهام و افت تقاضای فیزیکی بر اونس طلا فشار آورد. همچنان تنش‌های داخلی واشنگتن تقویت تردیدها نسبت به اجرایی شدن سیاست‌های مالی ترامپ، کند بودن رشد نرخ تورم در کنار خروج سایر بانک‌های مهم مرکزی شامل بانک مرکزی اروپا از سیاست‌های به شدت انبساطی با حمایت از سایر ارزها در مقابل دلار، چشم‌انداز شاخص دلار را مبهم کرده است.
• روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۶۸ دلار معامله شد و در جولای با رشد ۲/۲ درصدی، بیشترین رشد از فوریه همراه شد. شاخص دلار در جولای برای پنجمین ماه متوالی نزولی شد.
• روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی با تداوم روند کم‌نوسان به قیمت ۱۲۶۸ دلار معامله شد. با وجود حرکت شاخص دلار در کف ۱۴ماهه، اما کاهش تقاضای محافظه‌کارانه نوسان طلا زیر ۱۲۷۰ دلاری را رقم زده است.
• روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۵۹.۴ دلار معامله شد. تقویت شرایط احتیاطی در بازارها پیش از انتشار آمار اشتغال آمریکا نوسان طلا زیر سطح ۱۲۷۰ دلاری را به دنبال داشت. در روزهای اخیر تشدید تنش‌های سیاسی واشنگتن با گسترده‌تر شدن بررسی‌ها درباره ارتباط کمپین انتخاباتی ترامپ با روسیه و رشد یورو با چشم‌انداز خروج بانک مرکزی اروپا از سیاست‌های انبساطی نوسان شاخص دلار در کف ۲ سال و نیمه را تداوم بخشید. این عامل و فشار سهام‌ تکنولوژی افت بورس‌های آمریکا را رقم زد. اما چشم‌انداز کند شدن رشد اقتصادی بریتانیا به‌دلیل ریسک برگزیت پوند را به کف ۹‌ماهه رساند. همچنان آمارهای اقتصادی آمریکا می‌توانند چشم‌انداز مناسب‌تری از روند افزایش نرخ بهره ارائه دهند. بازارها افزایش ۱۸۰ هزار شغل جدید و رسیدن نرخ بیکاری به ۳/۴ درصد را پیش‌بینی می‌کنند.

بازار ایران
• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با افت ۷ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۱۶ هزار تومان معامله شد. در بازار طلای جهانی رشد اندک شاخص دلار از کف ۱۳‌ماهه در کنار رشد بازارهای سهام مقاومت سطح ۱۲۷۰ دلاری در برابر اونس طلا را تقویت کرد.
• روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با رشد هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۱۷ هزار تومان معامله شد. رشد نرخ دلار در شرایط تداوم روند کم‌نوسان اونس طلا تا حدی از قیمت سکه حمایت کرد. با اینکه پیش‌تر خوش‌بینی‌ها به بازار طلای جهانی رشد سکه تا یک میلیون و ۲۲۳ هزار تومان را رقم زد، اما مقاومت سطح ۱۲۷۰ دلاری در برابر طلا، ناامیدی معامله‌گران از اونس طلا را به دنبال داشت.
• روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۳ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۲۰ هزار تومان معامله شد. رشد اندک دلار در شرایط روند کم‌نوسان اونس طلا عامل حمایت از قیمت سکه شد. در بازار طلای جهانی با وجود حرکت شاخص دلار در کف، اما رشد بازارهای سهام، شناسایی سود میان معامله‌گران با توجه به رشد ۶۰ دلاری اونس طلا در ۳ هفته و کاهش تقاضای فیزیکی مقاومت سطح ۱۲۷۰ دلاری را در برابر طلا تقویت کرد.
• هر سکه طرح جدید با رشد هفتگی ۶/۰ درصدی همراه شد. رشد یک درصدی نرخ دلار در هفته اخیر در شرایط تداوم نوسان طلا نزدیک سقف ۷‌هفته‌ (۱۲۷۳ دلار) از قیمت سکه حمایت کرد. در بازار طلای جهانی با وجود تداوم نوسان شاخص دلار در کف ۲ سال و نیمه، با رشد یورو و تشدید تنش‌های سیاسی آمریکا اما همچنان طلا در کانال ۱۲۶۰ دلاری نوسان دارد. روز جمعه نیز انتظار برای آمار اشتغال آمریکا (عامل فشار بر شاخص دلار) شرایط احتیاطی را در بازار طلا رقم زد. در بازار ارز نیز با عبور دلار از سقف ۳۸۰۰ تومانی در هفته اخیر، نوسانات صعودی دلار با افزایش تحرکات معامله‌گران فردایی تشدید شد. اما تردیدها نسبت به بازارهای اثرگذار، با احتمال افزایش عرضه ارز و افت مقطعی طلا روز پنج‌شنبه زیر ۱۲۶۰ دلار، کم‌واکنشی سکه را نسبت به رشد دلار رقم زد.

پیش‌بینی
• برای هفته پیش رو، پیش بینی شده ارزش دلار کاهش یابد و اگر چنین شود می توان به افزایش قیمت طلا امیدوار بود.
• از نقطه نظر تکنیکال، بازار طلا در معاملات روز جمعه نزدیک به پایین‌ترین قیمت روز بسته شد. بازار طلا روز جمعه در واکنش به آمار اشتغال مطلوب آمریکا کاهش یافت با اینهمه پایین سطح ۱۲۵۰ دلار حمایت قابل توجهی عرضه کرد اما تحلیلگران معتقدند اکنون که قیمت پایین‌تری شکسته شده، تردیدهای زیادی در بازار طلا ایجاد شده است زیرا بار دیگر احتمال افزایش نرخهای بهره آمریکا پیش از پایان سال قوت گرفته و از ارزش دلار حمایت کرده است. این مسئله به ضرر فلزات ارزشمند است اما تا زمانی که بازار طلا بالای سطح ۱۲۵۰ دلار مانده است، احتمال بهبود قیمت وجود دارد. تحلیلگران فنی معتقدند بازار طلا اندکی وضعیت بیش فروش پیدا کرده و معاملات کوتاه مدت را در این بازار توصیه می کنند. اگر پایین سطح ۱۲۵۰ دلار شکسته شود، بازار در حرکت بعدی رسیدن به سطح ۱۲۲۵ دلار و پس از آن ۱۲۰۰ دلار را هدف می‌گیرد. موانع زیادی وجود دارد که معامله گران را برای خرید در این بازار محتاط می کند با اینهمه خریداران طلا از برتری فنی کوتاه مدت برخوردارند و در حال حاضر قیمتها در یک روند صعودی چهار هفته ای در نمودار روزانه قرار دارند. برای خریداران طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، بالای سطح مقاومت فنی قدرتمند ۱۳۰۰ دلار است. برای فروشندگان طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، پایین سطح حمایت فنی قوی ۱۲۴۹.۴۰ دلار است که پایین‌ترین قیمت هفته گذشته است. نخستین مقاومت طلا در سطح ۱۲۷۶.۵۰ دلار و دومین مقاومت این فلز در سطح ۱۲۸۰.۳۰ دلار که بالاترین قیمت هفته جاری است، دیده می‌شود. نخستین حمایت طلا در سطح ۱۲۶۲.۹۰ دلار که پایین‌ترین قیمت هفته گذشته است و دومین حمایت این فلز در سطح ۱۲۵۵ دلار قرار دارد.
قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۳ مرداد ۹۶
بررسی قیمت طلا

نظر بدهید