تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۵ بهمن

0
373

بازار جهانی

• قیمت طلا در هفته گذشته با رشد بیش از ۲.۴ درصدی روبرو شد که این بهترین عملکرد از ۱۰ ژوئن به شمار می‌رود و بهترین عملکرد ۷ ماه اخیر است. این رشد در نتیجه نگرانی‌ها از سیاست‌های دولت جدید آمریکا و مشخص نبودن سرنوشت افزایش نرخ بهره بود. ارزش دلار نیز چهارمین هفته متوالی کاهشی را پشت سر گذاشت.
• اونس جهانی هفته را با نرخ ۱۱۹۲ دلار و ۳۰ سنت آغاز کرد و این نرخ به دلیل تعطیلات آخر هفته میلادی در روز یکشنبه تکرار شد، نرخی که در طی معاملات روز دوشنبه با رشد به ۱۱۹۶ دلار و ۶۰ سنت رسید و این روند صعودی تا پایان روز سه شنبه ادامه داشت.
• در طی معاملات روز چهارشنبه ارزش اونس روند نزولی به خود گرفت و ارزش ۱۲۰۸ دلار و ۸۰ سنت را انتخاب کرد که البته این نرخ در نهایت در روز پنج‌شنبه افزایش قیمت را برای خود برگزید و به نرخ ۱۲۱۶ دلار و ۲۰ سنت رسید.
• در حالی که انتشار آمارهای ماه گذشته بازار کار آمریکا و رشد ضعیف دستمزدها موجب کاهش ارزش دلار و تضعیف احتمال افزایش نرخ بهره در آینده نزدیک شد، قیمت طلا روز جمعه افزایش یافت.
• قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با ۰.۳۶ درصد افزایش (۱.۴۰ دلار افزایش) به ۱۲۲۰ دلار و ۳۰۰ سنت رسید. قیمت طلای آمریکا نیز در برای تحویل در ماه آوریل در پایان معاملات دیروز با ۰.۱ درصد افزایش به ۱۲۲۰ دلار و ۸۰ سنت رسید.

بازار ایران

• در هفته گذشته طلای خام ۱۸ عیار بر خلاف دلار و اونس که یک روند بدون دردسر را طی هفته پشت سر گذاشتند، روند پرنوسانی را به خود دید، طلای خام ۱۸ عیار هفته را با نرخ ۱۱۳ هزار و ۹۶۷ تومان آغاز کرد و در روز یکشنبه این ارزش را تقویت کرد، ارزشی که در روز دوشنبه افت را تجربه کرد و در روز سه‌شنبه بار دیگر افزایش قیمت را در دستور کار خود قرار داد.
• در طی معاملات روز چهارشنبه ارزش دلار روند نزولی به خود گرفت و بار دیگر در روز پنجشنبه گرانی مهمان بازار طلا شد. در مجموع ارزش طلا در روز پنجشنبه نرخ ۱۱۴ هزار و ۴۸ تومان را برای خود انتخاب کرد و طی یک هفته ارزش طلای خام ۱۸ عیار کاهش اندکی را به ثبت رساند.
• روز پنج‌شنبه برخلاف کاهش قیمت دلار، سکه تمام بهار آزادی در مسیر افزایشی قرار گرفت و با ۵ هزار تومان رشد به قیمت یک میلیون و ۱۹۰ هزار تومان رسید. رشد سکه تمام بیش از هر چیزی ناشی از بالا رفتن بهای اونس در بازارهای جهانی روز پنج‌شنبه بود.
• سکه در دومین هفته بهمن، ۷/ ۰ درصد از ارزش خود را از دست داده بود. با توجه به نوسانات سکه و دلار در دومین هفته بهمن‌ماه می‌توان گفت که روند هر دو دارایی معکوس شده است. سکه کاهشی، افزایشی شد و دلاری که افزایش قیمت را تجربه کرده بود، به مسیر کاهشی بازگشت.

پیش‌بینی

• کارستن فریچ، تحلیلگر کومرزبانک در این باره گفت: «به نظر می رسد که توجه بازارها به آمارهای ضعیف از رشد دستمزدها معطوف شده و این رشد ضعیف می تواند حکایت از فشار تورمی ضعیف داشته باشد. بنابراین اگر تورم پایین باشد، نیاز کمتری هم به افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو خواهد بود.
• انجمن طلای لندن اعلام کرد: قیمت جهانی طلا احتمالا تا پایان امسال ۵ درصد دیگر نیز افزایش خواهد یافت و میانگین قیمت هر اونس طلا امسال به ۱۲۴۴ دلار خواهد رسید.
• جونی توز تحلیلگر ارشد موسسه یو بی اس که موفق‌ترین پیش‌بینی‌کننده قیمت طلا در انجمن طلای لندن در سال گذشته بوده است، پیش‌بینی کرد که قیمت طلا امسال به طور میانگین به ۱۳۵۰ دلار خواهد رسید. وی پیش‌بینی کرده است که سرمایه‌گذاران بین‌المللی برای حفظ ارزش دارایی و سرمایه‌های خود در برابر نگرانی‌های سیاسی و اقتصادی و افزایش فشارهای تورمی در اقتصاد جهانی، تمایل بیشتری برای سرمایه‌گذاری در بازار طلا خواهند داشت.

 monitoreconomy_ir-Gold-15bahman95

نظر بدهید