تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۷ دی

0
306

بازار جهانی

•طلا روز جمعه تحت تاثیر قویتر شدن دلار و سهام آمریکا که به جذابیت سرمایه‌گذاری در این فلز ارزشمند لطمه زد، در قیمت پایین‌تری ایستاد با اینهمه بزرگترین افزایش هفتگی در دو ماه گذشته را رقم زد. هر اونس طلا برای تحویل در فوریه در بازار نیویورک ۷.۹۰ دلار یا ۰.۷ درصد کاهش نشان داد و در ۱۱۷۳.۴۰ دلار بسته شد اما برای کل هفته ۲.۲ درصد افزایش قیمت داشت که دومین افزایش هفتگی متوالی بود.
•طلا روز چهارشنبه تحت تاثیر عقب نشینی دلار از بالاترین سطح ۱۴ سال اخیر که زمینه را برای صعود این فلز زرد فراهم کرد، در قیمت بالاتری معامله شد. هر اونس طلا برای تحویل در فوریه در بازار نیویورک ۳.۳۰ دلار یا ۰.۳ درصد افزایش نشان داد و در ۱۱۶۵.۳۰ دلار بسته شد.
•طلا روز پنج شنبه به ۱۱۸۴.۹۰ دلار صعود کرده بود که بالاترین قیمت در پنج هفته اخیر بود اما سودگیری در آستانه انتشار گزارش اشتغال آمریکا باعث شد از این سطح عقب‌نشینی کند.
•طلا روز پنج شنبه بدنبال تداوم اُفت ارزش دلار آمریکا، به بالاترین سطح در پنج هفته اخیر صعود کرد. هر اونس طلا برای تحویل در فوریه در بازار نیویورک ۱۶ دلار یا ۱.۴ درصد افزایش نشان داد و در ۱۱۸۱.۳۰ دلار بسته شد که بالاترین قیمت نهایی از ۲۹ نوامبر بود.
•طلا معاملات روز جمعه بازار آمریکا را تحت تاثیر سودگیری معامله گران با کاهش قیمت به پایان برد. این فلز پس از اینکه اوایل هفته به بالاترین سطح در پنج هفته اخیر صعود کرد، با تصحیح کاهشی روبرو شد و به گزارش اشتغال آمریکا که ضعیفتر از حد مطلوب بود، اعتنایی نکرد. هر اونس طلا برای تحویل در فوریه در بازار کامکس نیویورک آخرین بار ۷.۹۰ دلار کاهش نشان داد و در ۱۱۷۲.۶۳ دلار بسته شد.

بازار ایران
• در هفته‌ای که گذشت، نزولی شدن قیمت دلار در روند قیمت سکه و طلا تاثیرگذار بود و باعث شد قیمت سکه در اوایل هفته با کاهش روبرو شود که نسبت به اواخر هفته قبل از آن کاهش چشم‌گیری داشت.
• بازار سکه در آخرین روز معاملات هفته با روندی صعودی روبه‌رو شد. سکه تمام بهار آزادی با افزایش ۱۰ هزار تومان نسبت به روز چهارشنبه با قیمت یک میلیون و ۱۴۰ هزار تومان در بازار به فروش رسید. نیم سکه و ربع سکه هر دو با افزایش ۲ هزار تومان، با قیمت ۶۰۷ هزار تومان و ۳۲۳ هزار تومان در بازار عرضه شدند.

پیش‌ بینی

• جورجت بوئل استراتژیست فلزات ارزشمند در بانک ABN Amro معتقد است اگرچه طلا در سه روز معامله نخست سال ۲۰۱۷ به بالای یک سطح حمایت کلیدی بازگشت اما با وجود رشد اخیر که تحت تاثیر ضعف دلار و بازده اوراق قرضه آمریکا بوده است، طلا در نیمه اول سال همچنان در کشمکش خواهد ماند. این بانک هلندی انتظار دارد قیمت هر اونس طلا در سال جاری به ۱۱۳۱ دلار برسد و کاهش قیمت به پایین ۱۱۰۰ دلار را بعید نمی‌داند.
• به گفته اوله هانسن، تحلیلگر ساکسو بانک، اگر طلا بتواند بالای سطح ۱۱۶۲ دلار را حفظ کند، پتانسیل حرکت به سوی سطح ۱۲۰۰ دلار که محدوده ای با مقاومت به شدت زیاد است را پیدا می کند.
• تحلیل‌گران فنی معتقدند فروشندگان بر می‌گردند و بازار را به پایین سطح ۱۱۵۰ دلار بر میگردانند. سطح ۱۲۰۰ دلار محدوده‌ای است که فوق‌العاده مقاومتی است و هر چه بازار به این سطح نزدیک شود، فروشندگان بیشتری به تکاپو خواهند افتاد.
• “ویانی لای” تحلیلگر ارشد موسسه سرمایه گذاری ان ای بی تصریح کرد: با توجه به در پیش بودن سال جدید چینی و تقاضای فصلی طلا و جواهرات در هند، به نظر می‌رسد قیمت طلا در شرایط کنونی همچنان رو به افزایش خواهد بود.
• تازه‌ترین تحلیل تکنیکال اف ایکس استریت نشان می‌دهد که قیمت جهانی هر اونس طلا در شرایط کنونی در دامنه ۴۰ دلاری در نوسان خواهد بود. تحلیل تکنیکال نشان می‌دهد که سطح مقاومتی قیمت طلا در کوتاه‌مدت ۱۱۸۰ دلار است و اگر این سطح شکسته شود قیمت این فلز زرد تا ۱۱۸۵ و سپس ۱۱۹۰ دلار افزایش خواهد یافت. سطح حمایتی قیمت طلا نیز در شرایط کنونی ۱۱۶۸ دلار است و اگر این سطح شکسته شود قیمت طلا تا ۱۱۶۳ و سپس ۱۱۵۰ دلار کاهش خواهد یافت.

monitoreconomy_ir-gold-17dey95

نظر بدهید