تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۷ شهریور

0
300

بازار جهانی
• روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۴۲ دلار معامله شد. تشدید تنش‌های ژئوپلیتیک با آزمایش بمب هیدروژنی کره‌شمالی و اعلام آمادگی این کشور برای ارسال موشک بین‌قاره‌ای حاوی بمب هسته‌ای معاملات آتی طلا را تا سقف یک ساله (۱۳۴۴ دلار) افزایش داد. با این وجود در معاملات نقدی، سطح ۱۳۴۰ دلاری در مقابل رشد طلا مقاومت کرد. تقویت ریسک‌گریزی افت بازارهای سهام و رشد ین ژاپن و فرانک سوئیس را رقم زد. آمریکا و کره جنوبی برنامه‌ای برای اقدام مشترک علیه کره شمالی در صورت جدی‌تر شدن تهدیدات این کشور دارند.
• روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۳۳ دلار معامله شد. شناسایی سود میان معامله‌گران و کاهش تنش‌های ژئوپلیتیک پس از آزمایش موشکی حاوی بمب هیدروژنی کره شمالی، اونس طلا را از سقف یکساله (۱۲۴۰ دلار) دور کرد.
• روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۴۹ دلار معامله شد. تشدید تنش‌های کره شمالی و نگرانی‌ها از توفان ایرما با افت شاخص دلار رشد طلا به سقف یک‌ساله (۴/۱۳۴۲ دلار) را رقم زد. اظهارات یکی از مقامات ارشد کره شمالی از آمادگی ارسال «بسته‌های هدیه» به آمریکا و اعلام مقامات آمریکا از «التماس کره شمالی برای جنگ» رشد تقاضای محافظه‌کارانه طلا، ین را به سقف ۳‌ماهه نسبت به دلار رساند. تنش‌های داخلی واشنگتن از جمله اختلافات برای افزایش سقف بدهی‌ها نیز مورد توجه معامله‌گران است.
• هر اونس طلای جهانی با رشد هفتگی ۶/۱ درصدی برای سومین هفته متوالی صعودی شد. تهدیدهای هسته‌ای کره شمالی، رشد یورو به سقف ۵/۲ ساله، در کنار بازگشت توفان ایرما با تشدید فشار بر دلار اونس طلا را به سقف یک‌ساله (۱۳۵۷ دلار) رساند. با وجود تغییر نکردن سیاست‌های بانک مرکزی اروپا، اعلام خروج از برنامه ۳/۲ هزار میلیارد یورویی خرید اوراق قرضه پس از ۲ سال و نیم، در نشست اکتبر رشد یورو به سقف ۵/۲ ساله را رقم زد. نماینده نیویورک فدرال رزرو نیز با دور بودن نرخ تورم از هدف فدرال رزرو اظهار کرد: نمی‌توان زمان درستی برای افزایش نرخ بهره آمریکا اعلام کرد. نشست سپتامبر فدرال رزرو می‌تواند تصویر روشن‌تری از این امر ارائه دهد. با توجه به تخمین خسارت حدود ۲۰۰ میلیارد دلاری توفان ایرما، این توفان‌ها می‌توانند در میان‌مدت عامل مثبتی برای اقتصاد آمریکا باشند.

بازارایرانی
• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۱۰ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۶۶ هزار تومان معامله شد. با وجود توقف طلای جهانی روز جمعه در سطح ۱۳۲۴ دلاری، اما بازگشت ریسک‌های ژئوپلیتیک با آزمایش بمب هیدروژنی کره شمالی، نوسان اونس طلا بالاتر از سطح ۱۳۳۰ دلاری را رقم زد. اما سطح ۱۳۴۰ دلاری در برابر طلا مقاومت کرد.
• روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با افت ۱۱ هزار تومانی مواجه شد. شناسایی سود میان معامله‌گران پس از رشد ۴۲ هزار تومانی قیمت سکه طی ۴ روز معاملاتی، تردیدها به اونس طلای جهانی و فضای احتیاطی بازار ارز بر سکه فشار آورد. در دو هفته اخیر با تشدید ریسک‌های ژئوپلیتیک و افت شاخص دلار در کنار افزایش تحرکات معامله‌گران با عبور طلا از سقف ۱۳۰۰ دلاری، رشد حدود ۵۰ دلاری طلا رقم خورد.
• روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۱۲ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۶۷ هزار تومان معامله شد. بازگشت اونس طلا به سقف یک ساله در کنار رشد نرخ دلار در بازار داخلی و افزایش تقاضای مناسبتی، عوامل حمایت از قیمت سکه بودند. در بازار طلای جهانی کاهش شاخص دلار با ریسک‌های ژئوپلیتیک از سوی کره شمالی، تهدید توفان ایرما و تقویت تردیدها نسبت به افزایش نرخ بهره در سال جاری با رشد تقاضای محافظه‌کارانه و کاهش شاخص دلار اونس طلا را به ۱۳۴۰ دلار نزدیک کرد.
• هر سکه طرح جدید با رشد هفتگی ۸/۳ درصدی همراه شد. روز پنج‌شنبه طی معاملات بازار داخلی شاهد نوسان طلا نزدیک سطح ۱۳۴۰ دلاری بودیم. اما در ادامه رشد تقاضای محافظه‌کارانه طلا با توفان ایرما و چشم‌انداز بازگشت آن به منطقه فلوریدا در کنار رشد یورو به سقف ۵/۲ ساله، رشد اونس طلا را روز جمعه به سقف یک‌ساله (۱۳۵۷ دلار) رقم زد. اما شناسایی سود در پایان معاملات روز جمعه طلا را به ۱۳۴۶ دلار رساند. در بازار ارز نیز رشد تقاضای مسافرتی و افزایش تقاضای آربیتراژی مقاومت سطح ۳۹۰۰ تومانی را شکست. اما احتمال تشدید فشار فروش با شناسایی سود میان معامله‌گران با توجه به رشد ۴۷ هزار تومانی سکه در ۶ روز معاملاتی در کنار تردیدها نسبت به بازارهای اثرگذار و چشم‌انداز کاهش تقاضای مناسبتی با نزدیک شدن به محرم می‌تواند مانع از تداوم رشد قیمت سکه شود.

پیش‌بینی
• از نقطه نظر تکنیکال، بازار طلا روز جمعه در بالاترین قیمت معاملات روزانه بسته شد. بازار طلا در زمان گشایش معاملات جمعه اندکی کاهش یافت اما در سطح ۱۳۲۰ دلار حمایت کافی یافت تا روند حرکتش را تغییر داده و به افزایش به سطح بالاتر ادامه دهد. گزارش اشتغال ضعیف آمریکا نیز باعث اُفت دلار شد و به تسریع روند رشد قیمت طلا کمک کرد. با توجه به وضعیت دلار آمریکا که در برابر فشارهای منفی دست و پنجه نرم می کند، بازار طلا وضعیت خرید و نگهداری را پیدا کرده است. در حال حاضر سطح ۱۳۰۰ دلار کف بازار را تشکیل می دهد و در نتیجه، خریداران همچنان سود می برند. خریداران طلا همچنان از برتری فنی کوتاه مدت برخوردارند و قیمتها در نمودار روزانه در یک روند صعودی هشت هفته ای قرار دارند. برای خریداران طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، بالای سطح مقاومت فنی قدرتمند ۱۳۵۰ دلار است. برای فروشندگان طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، پایین سطح حمایت فنی قوی ۱۳۰۰ دلار است. نخستین مقاومت طلا در سطح ۱۳۳۴.۵۰ دلار که بالاترین قیمت روز جمعه است و دومین مقاومت این فلز در سطح ۱۳۴۰ دلار دیده می‌شود. نخستین حمایت طلا در سطح ۱۳۲۳ دلار که پایین‌ترین قیمت روز جمعه است و دومین حمایت این فلز در سطح ۱۳۱۰ دلار قرار دارد.

                                              قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۷شهریور
بررسی تحلیلی قیمت طلا

نظر بدهید