تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۸ فروردین ۹۶

0
316

بازار جهانی

• قیمت طلا در هفته ای که گذشت با رشد ۰.۲ درصدی روبرو شده است.
• روز دوشنبه اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۴۵ دلار معامله شد. چشم‌انداز تسریع روند افزایش نرخ بهره آمریکا در کنار کاهش تقاضای محافظه کارانه، اونس طلا را با افت اندکی همراه کرد. اظهارات نمایندگان فدرال رزرو از احتمال ۴ بار افزایش نرخ بهره در سال جاری، رشد شاخص دلار را رقم زد. افت پوند، با کاهش شاخص خرید مدیران کارخانه‌ای بریتانیا برای سومین ماه متوالی نیز عامل دیگر حمایت از شاخص دلار بود. علاوه بر این، آمارهای مناسب اقتصادی آسیا، رشد بازارهای سهام این کشور و رشد بازارهای سهام اروپا، پس از ثبت بهترین رشد سه ماهه در دو سال اخیر نیز افت تقاضای محافظه‌کارانه طلا را رقم زد.
• فضای احتیاطی پیش از نشست روز پنج‌شنبه ترامپ با رئیس‌جمهوری چین با تقویت احتیاط میان معامله‌گران رشد ین ژاپن (ارز امن) و اونس طلا را رقم زد. کاهش فروش خودروهای آمریکا افت شاخص دلار را در روز دوشنبه رقم زد. این آمار در کنار ناتوانی دولت ترامپ برای اصلاح قانون بیمه دولت اوباما، با تقویت تردیدها نسبت به اجرایی شدن سیاست‌های اقتصادی ترامپ، پس از ثبت بهترین رشد سه ماهه بازارهای سهام آمریکا از سال ۲۰۱۳، از اونس طلا حمایت می‌کند. با وجود این چشم‌انداز تسریع روند افزایش نرخ بهره آمریکا، مقاومت سطح ۱۲۶۰ دلاری را در مقابل طلا تقویت کرده است.
• چهارشنبه اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۵۳ دلار معامله ‌‌شد. با وجود رشد بازارهای سهام با قیمت جهانی کالاها اما شرایط احتیاطی پیش از نشست ترامپ با رئیس‌جمهوری چین حبس بازه‌ای طلا در سطح ۱۲۵۰ تا ۱۲۶۰ دلاری را رقم زد. دیدار ترامپ با رئیس‌جمهوری چین و سیگنال‌های جدید از روابط این دو کشور می‌تواند بر شاخص دلار اثرگذار باشد اما همچنان چشم‌انداز تسریع روند افزایش نرخ بهره آمریکا، در کنار آمارهای مناسب اقتصادی این کشور فشار را بر اونس طلا حفظ کرده است.
• طلا روز جمعه بدنبال حمله نظامی آمریکا به یک پایگاه سوری، به بالاترین قیمت در پنج ماه گذشته صعود کرد اما پس از اینکه دلار قویتر شد و بازارهای سهام بهبود یافتند، از ۱۲۷۱.۴۰ دلار که بالاترین رکورد روزانه اش بود، عقب نشینی کرد. هر اونس طلا برای تحویل در ژوئن در بازار نیویورک آخرین بار ۴ دلار یا ۰.۳ درصد افزایش نشان داد و در ۱۲۵۷.۳۰ دلار بسته شد و برای کل هفته ۰.۲ درصد رشد داشت. این فلز روز پنج شنبه به دلیل نگرانی سرمایه گذاران نسبت به به نتایج دیدار رهبران چین و آمریکا، ۰.۴ درصد افزایش یافته و در ۱۲۴۸.۵ دلار بسته شده بود. طلا برای چندمین بار موفق نشد در بالای متوسط حرکت ۲۰۰ روزه که در ۱۲۶۱.۱۰ دلار قرار دارد، بماند اما این فلز زرد از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون حدود ۱۰ درصد رشد قیمت داشته است. کوین گریدی، رییس “فونیکس فیوچرز اند آپشنز” درباره حرکت بازار طلا در روز جمعه گفت: با وجود ابهامات ژئوپلیتیکی و جدیدترین آمار اشتغال، طلا رشد قوی نداشت و برای حفظ نیروی صعودی در بالای متوسط حرکت ۲۰۰ روزه نزدیک سطح ۱۲۶۹.۲۰ دلار به مشکل برخورد کرد در نتیجه انتظار می رود در روزهای آینده، عقب نشینی کند.
• به نقل از مارکت واچ، تقویت ارزش دلار آمریکا و افزایش شاخص سهام پس از حملات موشکی آمریکا به سوریه تاثیر زیادی بر نوسانات قیمت جهانی طلا داشته است. بر اساس این گزارش انتشار آمارهای ناامید کننده اشتغال آمریکا در ماه مارس تاثیر زیادی بر افزایش نسبی قیمت طلا در پایان مبادلات روز جمعه داشته است.

بازار ایران

• هر سکه طرح جدید با رشد هفتگی ۰.۵ درصدی همراه شد. تداوم نوسان طلای جهانی در سطح ۱۲۵۰ تا ۱۲۶۰ دلاری عامل حمایت از قیمت سکه بود. در سه هفته اخیر افزایش ریسک‌ها و تردید در مورد اجرایی شدن سیاست‌های دولت ترامپ و احتمال ریزش بازارهای سهام در کنار ریسک‌های سیاسی اروپا رشد حدود ۵۰ دلاری اونس طلا را رقم زد. پیش‌تر چشم‌انداز رشد شاخص دلار مقاومت سطح ۱۲۶۰ دلاری را تقویت کرده بود. اما روز جمعه حمله موشکی آمریکا به سوریه، اونس طلا را به‌صورت مقطعی به سقف ۵ ماهه (۱۲۷۰ دلار) رساند. موضوعی که می‌تواند روز شنبه از قیمت سکه حمایت کند. با وجود تداوم روند نزولی نرخ دلار و کم‌نوسانی طلا، عدم تمایل معامله‌گران به افت سکه، حبابسکه را بالاتر از ۹۰ هزار تومان تثبیت کرد.
• معاملات آتی سکه در این روزها بیش از قبل متاثر از تحرکات طلای جهانی است، به‌طوری‌که با فرض ثابت بودن نرخ دلار اتفاقات و عوامل سیاسی که به‌طور مستقیم روی قیمت طلا تاثیر می‌گذارد باعث صعودی شدن قیمت طلای جهانی شده است و نیاز به تحلیل‌هایی شفاف و صحیح در این بازار احساس می‌شود.
• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با افت هزار تومانی مواجه شد. اما در روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۵ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۰۸ هزار تومان معامله شد. رشد اونس طلای جهانی در شرایط افت نرخ دلار عامل حمایت از قیمت سکه بود.
• روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۲ هزار تومانی همراه شد. تقویت ریسک‌ها در بازار جهانی رشد حدود ۵۰ دلاری اونس طلا را در سه هفته اخیر رقم زده است اما همچنان چشم انداز تسریع روند افزایش نرخ بهره آمریکا مانع از عبور اونس طلا از سقف ۱۲۶۰ دلاری است.

پیش بینی

• به نظر می رسد قیمت طلا در روزهای آینده تحت تاثیر نوسانات ارزش دلار، انتشار آمارهای مهم اقتصادی آمریکا و منطقه یورو و نگرانی های سیاسی قرار خواهد داشت.وضعیت تقاضای فیزیکی در بازارهای نوظهور و در حال توسعه نیز تاثیر زیادی بر قیمت طلا خواهد داشت.
• در نظر سنجی این هفته کیتکو درباره تغییرات قیمت طلا در هفته پیش رو، هم سرمایه گذاران و هم تحلیلگران پیش بینی کردن قیمت طلا رشد خواهد کرد.
• قیمت طلا از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون حدود ۱۰۳ دلار در هر اونس افزایش یافته و برخی تحلیلگران با اشاره به ریسک های سیاسی و تدریجی بودن افزایش نرخ های بهره در آمریکا پیش بینی کرده اند که قیمت طلا امسال نیز مانند سال گذشته افزایش خواهد یافت.
• به نقل از کیتکونیوز، تحلیلگران موسسه سرمایه گذاری یو بی اس سوییس در جدیدترین ارزیابی خود از وضعیت بازارهای بین المللی، پیش بینی نسبت به قیمت جهانی طلا در سال ۲۰۱۷ را کاهش داده اند ولی همچنان نسبت به افزایش قیمت طلا طی ماه های آینده امیدوار هستند.
• بر اساس این گزارش موسسه یو بی اس پیش بینی کرده است که میانگین قیمت هر اونس طلا امسال به ۱۳۰۰ دلار خواهد رسید. به اعتقاد استراتژیست های یو بی اس، پایین بودن نرخ بهره واقعی در آمریکا، کاهش ارزش دلار در برابر سایر ارزهای معتبر بین المللی و نااطمینانی نسبت به شرایط سیاسی و اقتصادی در آمریکا و اروپا می تواند موجب تقویت قیمت جهانی طلا شود.
• تحلیلگران موسسه یو بی اس بر این باورند که نااطمینانی نسبت به سیاست های اقتصادی و مالی دولت ترامپ نیز می تواند عامل مهمی برای نوسانات قیمت طلا در ماه های آینده به شمار رود. البته تقاضای فیزیکی برای طلا همچنان ضعیف است و این مساله به خوبی در بازارهای بین المللی مشهود است. در صورت کاهش قیمت طلا در کوتاه مدت، این مساله می تواند موجب افزایش تقاضای فیزیکی شود. اگر طلا بتواند بالاتر از سطح ۱۵۰ تا ۱۲۶۰ دلاری تثبیت شود، این مساله می تواند سرآغاز روند صعودی دیگری برای این فلز زرد باشد.

                                       قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۸ فروردین ۹۶

monitoreconomy_ir-Gold-960119-1

نظر بدهید