تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۹ خرداد

0
297

بازار جهانی
• روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۸۱ دلار معامله شد. حرکت شاخص دلار در کف ۷‌ماهه و رشد تقاضای محافظه کارانه، طلا را به بالاترین سطح در ۸ هفته اخیر، ۱۲۸۴ دلار رساند. آمار اشتغال مسکن در ماه مه، افزایش ۱۳۸ هزار شغل جدید، کمتر از پیش‌بینی‌ها در ادامه آمار کمتر از پیش‌بینی اشتغال در آوریل و مارس با تقویت تردیدها نسبت به روند افزایش نرخ بهره آمریکا افت شاخص دلار را رقم زد.
• روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۹۳ دلار معامله شد. حرکت شاخص دلار در کف ۷‌ماهه در کنار رشد تقاضای محافظه‌‌کارانه، طلا را به بالاترین سطح در ۷ هفته اخیر، ۸/۱۲۹۴ دلار و ین ژاپن به بالاترین سطح در یک ماه رساند
• روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۸۹ دلار معامله شد. روز گذشته با فروکش اندک شرایط احتیاطی و رشد بازارهای سهام اروپا در کنار شناسایی سود میان معامله‌گران، افت اندک اونس طلا از سقف ۷‌هفته‌ای رقم خورد.
• روز جمعه اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۷۳ دلار معامله شد. رشد شاخص دلار و کاهش ریسک گریزی افت اونس طلا از سقف ۷ هفته‌ای (۱۲۹۴ دلار) را رقم زد. پایان نشست بانک مرکزی اروپا بدون تغییر سیاست‌های انبساطی افت یورو را رقم زد. پیش‌تر نیز اظهارات جیمز کومی، رئیس سابق (FBI) درخواست ترامپ برای منتفی کردن پرونده ارتباط کمپین وی با روسیه را اعلام کرد که اثری بر بازارها نداشت. آمار متقاضیان کار در آمریکا مجددا کاهش داشت. بنابراین احتمال ۹۰ درصدی افزایش نرخ بهره آمریکا در نشست ۱۴-۱۳ ژوئن، فشار را بر طلا حفظ کرده است. روز جمعه از دست دادن اکثریت مجلس حزب محافظه‌کار در انتخابات انگلیس با افت پوند از شاخص دلار حمایت کرد و رشد شاخص بازارهای سهام انگلیس که به دلیل صادرات‌محور بودن از افت پوند منتفع می‌شوند و رشد بازارهای سهام اروپا فشار بر طلا را تشدید کرد.

بازار ایران
• روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با رشد اندک ۲ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۰۶ هزار تومان معامله شد. رشد اونس طلای جهانی در شرایط تداوم حرکت نرخ دلار نزدیک به کف سال جاری، تا حدی از قیمت سکه حمایت کرد.
• روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با رشد اندک هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۰۷ هزار تومان معامله شد. رشد اندک نرخ دلار با وجود افت اندک طلا از سقف ۷‌هفته‌ای تا حدی از سکه حمایت کرد.
• هر سکه طرح جدید با رشد هفتگی ۳/۰ درصدی به قیمت یک میلیون و ۲۰۴ هزار تومان معامله شد. روز سه‌شنبه رشد اونس طلای جهانی به سقف ۷هفته‌ای، ۱۲۹۴ دلار رقم خورد. با این وجود، تداوم معاملات کم‌رمق بازار ارز در کنار کاهش تقاضای مناسبتی در ماه رمضان، با کم‌واکنشی سکه به رشد اونس طلا، حباب (بیشتر بودن قیمت بازاری از ارزش ذاتی) سکه را تا حدی تخلیه کرد. با تشدید ریسک‌گریزی در بازارهای جهانی و افت شاخص دلار اونس طلا به سقف ۷ هفته‌ای رسید. اما در ادامه کاهش ریسک‌گریزی بازارهای جهانی در کنار رشد شاخص دلار با افت پوند و یورو، روز جمعه افت حدود ۲۰ دلاری اونس طلا از سقف را رقم زد. پیش‌ از بسته شدن بازارهای داخلی، روز پنج‌شنبه اونس طلا در سطح ۱۲۸۷ دلاری نوسان داشت؛ بنابراین افت طلا روز جمعه می‌تواند فشار بر سکه را تشدید کند.

پیش‌بینی
• در نظرسنجی این هفته کیتکو درباره تغییرات قیمت طلا در هفته پیش رو، دیدگاه تحلیلگران و سرمایه گذاران یکسان نبود. تحلیلگران پیش بینی کردند قیمت ها کاهش خواهد یافت در حالیکه سرمایه گذاران معتقد بودند این هفته عملکرد طلا مثبت خواهد بود. در واقع همه چشم ها به نشست های روزهای سه شنبه و چهارشنبه بانک مرکزی آمریکا دوخته شده است. نظرسنجی ها نشان می دهد احتمال افزایش نرخ های بهره در هفته پیش رو زیاد است.افزایش احتمال بالارفتن نرخ های بهره فشارهایی بر قیمت طلا وارد می کند.
• از نقطه نظر تکنیکال، بازار طلا در معاملات روز جمعه نزدیک به پایین‌ترین قیمت روز بسته شد. بازار طلا در معاملات روز جمعه دوباره کاهش پیدا کرد و به پایین سطح ۱۲۷۵ دلار سقوط کرد. اکنون که پایین سطح روانی مهم ۱۲۷۵ دلار شکسته شده است، این بازار آسیب پذیر به نظر می رسد و تحلیلگران فنی معتقدند این بازار در کوتاه مدت وضعیت بسیار منفی پیدا کرده است اما از نظر بلندمدت، معاملات طلا همچنین معقول است و در حال حاضر روشن است که فروشندگان به این بازار برمی گردند. به نظر می رسد سطح ۱۲۶۵ دلار حمایت عرضه می کند اما سطح ۱۲۷۵ دلار احتمالا مقاومتی خواهد بود. طلا همچنان اندکی نوسان دارد اما معامله گران با معاملات کوچکتر می‌توانند با این مسئله برخورد کنند. خریداران طلا از برتری فنی کوتاه مدت برخوردارند و قیمتها در نمودار روزانه در یک روند صعودی چهار هفته ای قرار دارند. برای خریداران طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، بالای سطح مقاومت فنی قدرتمند ۱۳۰۰ دلار است. برای فروشندگان طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، پایین سطح حمایت فنی قوی ۱۲۵۰ دلار است. نخستین مقاومت طلا در سطح ۱۲۸۴.۶۰ دلار که بالاترین قیمت روز جمعه است و دومین مقاومت این فلز درسطح ۱۲۸۰ دلار دیده می‌شود.نخستین حمایت طلا در سطح ۱۲۷۰ دلار و دومین حمایت این فلز در سطح ۱۲۶۰ دلار مشاهده می شود.

monitoreconomy_ir-Gold-19

نظر بدهید