تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۰ اسفند ۹۵

0
391

بازار جهانی

• قیمت طلا در هفته گذشته با افت بیش از ۲ درصدی روبرو شد و این در شرایطی است که در هفته قبل از آن نیز با کاهش ۲.۵ درصدی همراه شده بود.
• بدشگونی مارس برای طلا ادامه دارد. اونس طلا سال ۲۰۱۶ را با بهای ۱۰۶۱ دلار به پایان برد، اما در ماه‌های ژانویه و فوریه جهش بسیار قابل‌توجه حدودا ۱۷ درصدی را به خود دید؛ با این همه ماه مارس شروع بدی برای طلا داشت تا در نهایت صبح جمعه شاهد افت بهای اونس طلا به کانال پایین‌تر باشد. البته در ادامه روز نوسان‌های افزایشی نیز تجربه شد.
• اونس طلا که سه‌شنبه روی بهای ۱۲۱۵ دلار ایستاده بود، چهارشنبه با ۷ دلار افت دیگر به بهای ۱۲۰۸ دلار رسید. این افت که بهای اونس طلا را به کف ۵ هفته‌ای برد عمدتا ناشی از تاثیر داده‌های خوب گزارش اشتغال‌زایی بخش خصوصی آمریکا و عوامل خارجی بود. در این روز گزارش ADP نشان داد که بخش خصوصی آمریکا در ماه فوریه ۲۹۸ هزار شغل ایجاد کرده است. این رقم بسیار بالاتر از رقم مورد انتظار ۱۹۰ هزار بود و باعث تضعیف طلا شد. همزمان، شاخص دلار تا عدد ۰۷/ ۱۰۲ واحد اوج گرفت تا طلا بیشتر تحت‌فشار قرار بگیرد. شاخص دلار سه‌شنبه روی عدد ۸۱/ ۱۰۱ ایستاده بود. در این روز افت شدید قیمت نفت خام نیز به ضرر طلا کار کرد.
• اونس طلا که روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه به ترتیب تا قیمت‌های ۱۲۰۸ و ۱۲۰۱ دلار افت کرده بود، روز جمعه را تحت ادامه فشار احتمال افزایش نرخ‌های بهره در آمریکا، دلار قوی و رکوردزنی بازارهای سهام با بهای ۱۱۹۶ دلار آغاز کرد و بعد به نوسان پیرامون مرز ۱۱۹۵ دلار ادامه داد.
• پس از آنکه گزارش بازار کار آمریکا در ماه فوریه نشان داد که میزان فرصت های شغلی ایجاد شده پایین تر از سطح انتظار بوده است و موجب کاهش ارزش دلار و سوددهی اوراق قرضه دولت آمریکا شد، قیمت طلا روز جمعه افزایش یافت.
• آمارهای وزارت کار آمریکا که نشان داد بخش غیرکشاورزی اقتصاد آمریکا ۲۳۵ هزار فرصت شغلی جدید در ماه گذشته ایجاد کرده، بیشتر از پیش‌بینی‌های رسمی بود، اما به اندازه‌ای بالا نبود که انتظارات قبلی ایجاد شده را تامین کند.
• قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با ۰.۲۸ درصد افزایش به ۱۲۰۴ دلار و ۶۴ سنت رسید. در این روز قیمت فلز زرد تا رقم ۱۱۹۴ دلار و ۵۵ سنت پایین آمد که پایین‌ترین رقم از ۳۱ ژانویه تاکنون بود. قیمت طلای آمریکا برای تحویل در ماه آوریل نیز در پایان معاملات آخرین روز ۰.۲ درصد کاهش داشت و به ۱۲۰۱ دلار و ۴۰ سنت رسید.

بازار ایران

• سکه در هفته گذشته ۵/ ۱ درصد از ارزش خود را از دست داد.
• برخلاف افت قیمت دلار، روز دوشنبه سکه تمام بهار آزادی کاهشی را تجربه نکرد و با هزار تومان رشد به قیمت یک میلیون و ۲۰۱ هزار تومان رسید.
• روز سه‌شنبه، سکه تمام بهار آزادی با باز شدن بازار ارز و حرکت کاهشی دلار در کنار ضعف اونس در بازارهای جهانی، با قیمت یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به کار خود پایان داد که این قیمت هزار تومان پایین‌تر از روز دوشنبه بود.
• در پنجمین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی عمدتا در تمام طول معاملات بازار تحت فشار کاهش بهای اونس و دلار قرار داشت. فلز گرانبهای داخلی در همان ابتدای روز از مرز یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پایین رفت تا انتظارات کاهشی بیش از پیش تقویت شوند. روز چهارشنبه، سکه معاملات خود را با قیمت یک میلیون و ۱۹۷هزار و ۵۰۰ تومان آغاز کرد که کاهشی ۲۵۰۰ تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز سه‌شنبه داشت. افت ابتدای روز بیشتر تحت‌تاثیر پایین رفتن اونس از محدوده هزار و ۲۲۰ دلار قرار داشت. پس از باز شدن بازار ارز و مشاهده فضای کاهشی موجود در آن، سکه‌بازان بیشتر در موقعیت فروش قرار گرفتند و در کمتر از نیم ساعت، فلز گرانبهای داخلی تا نقطه یک میلیون و ۱۹۲ هزار تومان پایین رفت.
• با وجود افت قیمت سکه تمام، روز چهارشنبه سکه‌های کوچکتر همچنان در برابر کاهش قیمت نه تنها مقاوم عمل کردند؛ بلکه به افزایش ادامه دادند.
• در روز پنج‌شنبه رشد سکه در شرایطی رخ داد که بهای اونس تا آستانه مرز ۱۲۰۰ دلار پایین آمده بود. با این وجود، سکه همراه با کاهش بهای طلای جهانی شد. در این روز، سکه بهارآزادی با قیمت ۱ میلیون و ۱۷۵ هزار تومان، نیم سکه با قیمت ۶۹۰ هزار تومان ، ربع سکه ۳۹۰ هزار تومان و سکه یک گرمی ۲۵۰ هزار تومان داد و ستد شد. در این روز، ارزش هر گرم طلای ۱۸ عیار ساخته نشده در بازار طلای تهران، ۱۱۳ هزار و ۱۰۱ تومان و هر انس طلای یک هزار و ۲۰۶ دلار و ۶۰ سنت بود.

پیش‌بینی

• پیتر اسپینا تحلیلگر ارشد اقتصادی موسسه گلدسیک تاکید کرد: حتی اگر فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را افزایش دهد، قیمت طلا می‌تواند تحت تاثیر افزایش فشارهای تورمی، روند صعودی خود را ادامه دهد.
• تازه‌ترین نظرسنجی موسسه سی ام ئی نشان می‌دهد که احتمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا در نشست مارس به بیش از ۸۸.۶ درصد رسیده است. به نظر می‌رسد نگرانی‌های مربوط به اوضاع سیاسی اروپا می‌تواند موجب تقویت قیمت طلا در کوتاه‌مدت شود.
• نظرسنجی رویترز از بیش از ۱۰۰ اقتصاددان نشان می‌‌دهد که فدرال رزرو در واکنش به آمارهای مثبت اقتصادی اخیر، نرخ بهره را در نشست مارس افزایش خواهد داد و تا پایان امسال نیز ۲ بار دیگر نرخ بهره را افزایش می‌دهد.
• جمیل احمد تحلیلگر ارشد موسسه سرمایه‌گذاری اف ایکس تی ام تاکید کرد: ۲ عامل می‌تواند مانع از افزایش ۳ بار نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا در سال ۲۰۱۷ شود و این مساله در نهایت به نفع قیمت جهانی طلا خواهد بود، نخست خطرات سیاسی و دوم ترکیدن حباب بازار سهام. وی در ادامه تصریح کرد: تا زمانی که ریسک‌هایی مثل تنش‌های سیاسی یا افت شدید شاخص سهام وجود دارد، این احتمال وجود دارد که قیمت طلا در بلندمدت با افزایش چشمگیری روبرو شود. در کوتاه مدت نیز احتمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا می‌تواند فشار زیادی را بر قیمت این فلز گرانبها وارد کند.
• فیلیپ فلاین، تحلیلگر ارشد بازار در پرایس فیوچرز انتظار دارد طلا با وجود گزارش اشتغال قوی آمریکا و انتظارات برای افزایش نرخ‌های بهره بهبود قیمت پیدا کند.

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۰ اسفند ۹۵
monitoreconomy_ir-gold-20esfand95

 

 

نظر بدهید