تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۰ مرداد

0
303

بازار جهانی
• روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی با افتی اندک مواجه و به قیمت ۱۲۵۹ دلار معامله ‌شد. پس از ریزش‌های ممتد شاخص دلار، روز جمعه آمار اشتغال آمریکا فراتر از انتظار به بازار گزارش شد. این مساله باعث برگشت شاخص دلار از کف شد و بر قیمت کالاها به ویژه اونس طلای جهانی فشار وارد کرد.
• روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۵۶ دلار معامله شد. افت شاخص دلار عامل حمایت از اونس طلا شد. روز گذشته رشد کمتر از پیش‌بینی‌های صادرات و واردات چین در جولای عامل فشار بر بازارهای سهام آسیا و افت صادارت آلمان در ماه ژوئن برای اولین بار در سال ۲۰۱۷، عامل فشار بر بازارهای سهام اروپا شد.
ی روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۷۶ دلار معامله شد. تقویت ریسک‌گریزی میان معامله‌گران با شدت گرفتن تنش‌های میان آمریکا و کره‌شمالی در کنار افت شاخص دلار از اونس طلا حمایت کرد. ترامپ در مورد تهدیدهای هسته‌ای کره‌شمالی هشدار داد هر‌گونه تهدیدی را با «آتش و قدرت» جواب خواهد داد.
• روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۹۱ دلار معامله شد. تشدید تنش‌های ژئوپلیتیک کره شمالی و آمریکا افت بازارهای سهام از سقف‌های پیشین را رقم زد. پیش‌تر ترامپ اعلام کرد تهدیدات هسته‌ای از سوی کره شمالی را با «آتش و قدرت» نشان خواهد داد. اما در پاسخ کره‌شمالی برنامه پرتاب موشک‌های میان‌برد به منطقه گوام (منطقه تحت مالکیت آمریکا در اقیانوسیه) را ارائه کرد و ترامپ کره شمالی را متهم به جدی نگرفتن تهدیدات آمریکا کرد. بنابراین رشد تقاضای محافظه‌کارانه اونس طلا تا سقف ۲‌ماهه (۱۲۹۴ دلار) و رشد ین به سقف ۵‌هفته را باعث شد. روز جمعه نیز انتظار برای انتشار نرخ تورم آمریکا سپری شد که می‌تواند تصویر روشن‌تری از روند افزایش نرخ بهره آمریکا ارائه دهد. همچنان افت تقاضای فیزیکی به ویژه از سوی هند به دلیل رشد قیمت‌ها عامل فشار بر اونس طلا است.

بازار ایران
• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با رشد اندک هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۱۶ هزار تومان معامله شد. این در حالی بود که دلار کاهش ۳ تومانی و طلای جهانی افت حدودا ۲ دلاری را تجربه کردند. این موضوع باعث شد تا همچنان حباب سکه (بالاتر بودن قیمت بازاری از ارزش ذاتی سکه) باقی بماند.
• روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۴ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۲۰ هزار تومان معامله شد. با وجود افت دلار، اما رشد طلای جهانی بالاتر از سطح ۱۲۶۰ دلاری از سکه حمایت کرد. با وجود روند کم‌نوسان طلا روز دوشنبه زیر سطح ۱۲۶۰ دلاری، اما رشد اونس طلا بالاتر از سطح ۱۲۶۰ دلاری روز سه‌شنبه خوش‌بینی‌ها در میان معامله‌گران سکه را تقویت کرد.
• روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با رشد هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۲۱ هزار تومان معامله شد. رشد طلای جهانی با وجود افت دلار، از سکه حمایت کرد.
• هر سکه طرح جدید با رشد هفتگی ۲/۰ درصدی همراه شد. افزایش دلار و رشد طلای جهانی روز پنج‌شنبه سکه را با رشد ۲ هزار تومانی همراه کرد. در بازار طلای جهانی، در روزهای اخیر تشدید تنش‌های ژئوپلیتیک میان آمریکا و کره شمالی، اونس طلا را پس از روند کم‌نوسان نزدیک سطح ۱۲۶۰ دلاری در مسیر صعودی قرار داد. به این ترتیب روز جمعه اونس طلا تا سقف ۲‌ماهه (۱۲۹۴ دلار) نیز رشد داشت که می‌تواند از سکه روز شنبه حمایت کند. اما همچنان شناسایی سود میان معامله‌گران مقاومت سطح ۱۲۹۰ دلاری را تشدید کرد. در بازار ارز نیز روز پنج‌شنبه رشد اندک دلار پس از ۵ روز نزولی رقم خورد. همچنان حمایت سطح ۳۸۰۰ تومانی در برابر دلار محتمل است. کم‌واکنشی سکه به رشد اونس طلا حباب (بیشتر بودن قیمت بازاری از ارزش ذاتی) سکه را به زیر ۷۰ هزار تومان رساند.

پیش بینی
• به باور برخی تحلیلگران، رشد قیمت طلا سریع بوده و اکنون لازم است بازار مدتی استراحت کند. البته در هفته پیش رو مانند هفته قبل، تنش ها بین آمریکا و کره شمالی بیشترین تاثیر را بر قیمت طلا خواهد داشت.
• از نقطه نظر تکنیکال، بازار طلا در معاملات روز جمعه در بالاترین قیمت روزانه بسته شد. بازار طلا روز جمعه موفق شد از مقاومت در سطح ۱۲۹۰ دلار عبور کند اما با مقاومت شدیدتری در سطح ۱۳۰۰ دلار مواجه خواهد شد به همین دلیل تحلیلگران فنی انتظار دارند فروشندگان وارد این بازار شوند. بازار طلا در حال حاضر به شدت به تنش میان آمریکا و کره شمالی حساس است و مطمئنا بزودی پاسخ خود را خواهد یافت و اگر موفق شود به بالای ۱۳۰۰ دلار صعود کند، مطمئنا به سوی قیمت بالاتری حرکت خواهد کرد. این بازار مدتی است که در یک محدوده تحکیم گسترده قرار داشته است بنابراین اگر قرار باشد به سطح ۱۳۰۰ دلار صعود کند، رویداد قابل توجهی خواهد بود که به راحتی روی نمی دهد. خریداران طلا همچنان از برتری فنی کوتاه مدت برخوردارند و برای آنها قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، بالای سطح مقاومت فنی قدرتمند ۱۳۰۰ دلار است. برای فروشندگان طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، پایین سطح حمایت فنی قوی ۱۲۵۷.۱۰ دلار است که پایین‌ترین قیمت هفته جاری است. نخستین مقاومت طلا در سطح ۱۲۹۵ دلار و دومین مقاومت این فلز در سطح ۱۳۰۰ دلار مشاهده می‌شود. نخستین حمایت طلا در سطح ۱۲۸۰.۹۰ دلار که پایین‌ترین قیمت روز جمعه است و دومین حمایت این فلز در سطح ۱۲۷۵ دلار قرار دارد.

                                           قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۰ مرداد ۹۶
بررسی روند قیمت طلا و سکه

نظر بدهید